Kaş Alma Teknikleri

Kaş Alma Teknikleri
Kaşlar, gözlerin üzerinde konumlanan kıllardır. Asli görevleri alından gelen ter ve buna benzer sıvıları engellemek olsa da,  gözlerdeki ifadeyi tamamlamak ve yüze mana kazandırmak da onların işidir. Bu açıdan bakıldığında estetik bir görev de üstlenen kaşlar, özellikle kadınların yüz güzelliği ve bütünlüğünde çok etkin rol oynarlar. Kaşların, yüzün geneline oranla doğru alınması ve doğal bir görünüm yansıtması gerekir. Aksi takdirde yüzdeki ifadeyi bozar ve kişiyi olduğundan daha yaşlı, daha asabi, daha sert gösterebilir. Her kaş formunun herkese yakışmayacağı, herkeste farklı duracağı bilinmeli; dönem dönem moda haline gelen kaş biçimleri gözü kapalı benimsenip uygulanmamalıdır. Herkesin yüzüne gidecek bir kaş alma stili ve kaş şekli vardır muhakkak. Doğru kaş şekli bulunursa hem gözler ve bakışlar daha öne çıkacak, hem de yüzün ifadesi güzelleşecektir.

Kaş alma konusunda uzman kişilerden yardım almak, yüzünüze en çok gidecek kaş şeklini bulup kullanmanızı sağlar. Kavisli, düz, kalın, ince, köşeli, yuvarlak, hangisi sizin tarzınız ilk önce bunu belirlemeli ve doğru kaş şeklini bulduktan sonra tarzınızdan kolay kolay vazgeçmemelisiniz.Kaş alma ve kaş şekillendirme konusunda ehil bir kişiden yardım aldıktan sonra, dilerseniz kaşlarınızı aynı stili uygulayarak evde kendiniz de alabilirsiniz.

Evde Kaş Nasıl Alınır?

Kaşlarınızı evde kendi kendinize alacaksanız size önerebileceğimiz püf noktalarıyla bu işlemin üstesinden başarıyla gelebilirsiniz. Peki kaş alma nasıl yapılır?

Birbirinden farklı kaş alma yöntemleri vardır. Kaşları cımbızla, iple, sir ağdayla almak en sık kullanılan kaş alma yöntemleri olarak bilinir. Kaş şekillendirme işlemi için ilk önce bir uzmandan yardım alın, kaşlarınızı bu konuda uzman birine aldırın ve daha sonra dilerseniz, o şekli muhafaza ederek kaşlarınızı kendiniz de almaya devam edebilirsiniz. En doğru kaş alma teknikleri için yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Kaş almak için en uygun zaman duş sonrasıdır. Gözenekler açılmış olacağından kaş alma işlemi daha da kolaylaşacaktır. Eğer duş almanız mümkün değilse kaş bölgenize ılık sıya batırılmış pamuk koyarak ön hazırlık yapabilirsiniz.
 • Kaşlarınızı alırken büyüteçli bir ayna kullanın ve yoğun gün ışığı yahut güçlü bir lamba ışığı altında kaş alma işlemini gerçekleştirin. Böylelikle küçük tüyleri daha belirgin görebilir, kaşlarınız daha kolay ve muntazam alabilirsiniz.
 • Kaş alma işleminde mükemmel sonuca götüren unsurlardan birisi de doğru cımbız kullanmaktır. Her cımbızla kaşlarınızı almayın. Ucu küt ve kalın olan, sıkı cımbızlar en iyi sonucu verir. Kaliteli bir cımbız seçin. Bir de daha ince ve batık kılları çekmek için daha ince uçlu bir cımbız bulundurun ve ince kıllarda bu cımbızı kullanın.
 • Kaş alma işleminde önce dağılmış haldeki kaş kıllarını alın. Kaş kalınlığınızı belirlediğiniz çizgiden taşırmamaya özen gösterin.
  Kaş-Alma-Teknikleri1
 • Cımbızı kullanırken kaş tellerini tek tek çekin. Tek seferde birden fazla kıl çekmeyin. Hem canınız yanar, hem de kaş bütünlüğünü ve şeklini bozarsınız.
 • Kaş kıllarını çıkış yönünde çekin. Ters yönde çekmek hem kaş köklerine zarar verir hem de kılların koparak batık kıl olmasına sebep olabilir.
 • Kaşlarınıza kavis verecekseniz, önce bir kurşunkalemden yardım alarak başlamanız ve durmanız gereken sınırları belirleyebilirsiniz. İnce uzun bir kalemi burun kanadınızın kenarına alnınıza doğru dik biçimde yerleştirin. Kalemin ucu size kaşın başlangıç noktasını gösterecek. Kaşlar, kalemin içinde kalıyorsa o kısmı ya kaşlarınızı uzatarak doldurun, yahut da bir kaş kalemiyle dolgu yapın. Arası çok açık kaşlar dikkati burnunuz çeker ve yüzdeki ifadeyi belirsizleştirir.
  Kaş-Alma-Teknikleri4

 • Bu işlemden sonra kalemin ucunu burun kanadında tutmaya devam ederek gözünüzün dış kenarına doğru eğin. Burası da kaşın bitme sınırıdır. Kaş kılları kalemin dışında kalıyorsa fazlalıkları alın, içinde kalıyorsa eksik kısımları doldurun.
 • Kalemin ucunu yine burun kanadında tutun ve gözbebeğinizin tam üstüne gelecek şekilde eğin. Kalemin denk geldiği kısım da kaşınızdaki kavisin olması gereken noktadır. Kaşa kavis verecekseniz tam bu noktada verin.
 • Kaşlarınızın birbirine çok yakın olması da yüzünüze agresif ve sert bir ifade verir. İki kaşın arasındaki sınırı ona göre belirlemelisiniz.
 • Gözleriniz düşükse, kavisleme işlemini biraz yukarıdan başlatabilirsiniz; ancak fazla da abartmayın; zira yüzünüze şeytani bir ifade vermiş olursunuz. Yapay ve itici bir görünüm oluşturur.
 • Gözleriniz küçükse, kaş alma işleminde incecik, yay gibi alınmış kaşları tercih etmeyin. Bu yöntem gözlerinizi daha da küçültecektir. Tam tersi biraz kalınlaştırabilirsiniz.
 • Kaş alma işlemi bitince kaşlarınızı kaş fırçası yahut eski bir diş fırçası yardımıyla yukarı doğru tarayın ve fazlalık olan uç kısımları makasla kesin.
  Kaş-Alma-Teknikleri2
 • Eğer hatalı kaş aldıysanız, yahut fazladan kıl çekerek kaş sınırından içeri girdiyseniz kaş alma işlemini bırakın. Kaşlarınız yeniden uzayana kadar almayın ve boşluk olan kısmı kaş kalemi yardımıyla doldurun.
 • İple kaş alma tekniği de en çok kullanılan tekniklerden birisidir. Kolay kopmayacak yapıda bir ipliği uçlarından düğümleyerek birleştirin ve kendi etrafında döndürüp burgu yaparak ellerinize geçirin. Parmaklarınızı makas gibi kullanarak kaş kemiği üzerindeki fazla kılları çekerek alabilirsiniz. Ama bunu yaparken ikinci bir kişinin derinizi germesi gerekir, aksi takdirde deriniz ipten kıskacın arasına sıkışabilir. İlk seferde öğrenilecek bir yöntem değildir ama biraz alıştırmayla el alışkanlığı kazanabilir ve kaşlarınızı iple de alabilirsiniz. İple aldıktan sonra ipin ulaşamayacağı noktalardaki küçük kılları da ince uçlu bir cımbızla alabilirsiniz.

Kaş-Alma-Teknikleri3

Kaşlarınız yüzünüzün lisanıdır. Doğal olmayan yahut kötü alınmış kaşlar yüzünüzdeki manayı bozar. En doğrusu kaşlarla çok fazla oynamamak ve doğru kaş alma yöntemlerini uygulamaktır…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kas-alma-teknikleri/