Kaş Bakımı

Kaş Bakımı
Vücudumuzun dış dünyaya açılan pencereleri olan, en önemli ve değerli organlarımızı, yani gözlerimizi koruyan neferlerdir onlar. Üstten gelebilecek ter ve her türlü zararlı sıvıya karşı, gözlerimize kalkan oluşturan kaşlar, her kişide farklılık gösterecek sayıdaki kıllardan oluşur. Ortalama 600 ila 700 arası kılın, gözler üzerine farklı uzunluk, kalınlık ve formda dizilmesiyle oluşan bu yapı, aynı zamanda yüze anlam katan bir rolü de üstlenir. Gerçekten de eğer kaşlarımız olmasaydı, yüzümüzdeki mananın büyük bir kısmı eksik kalacaktı. Üzüldüğümüzde, şaşırdığımızda, öfkelendiğimizde, hayret ettiğimizde, şüphelendiğimizde, kederlendiğimizde, duygularımıza paralel olarak biçim alır ve ruh dünyamızı yansıtırlar. Ayrıca bir güzellik unsuru olarak, çekme kaş, kalem kaş, yay kaş, keman kaş, çatık kaş gibi ifadelerle şiir ve ebedi metinlere de tema olan kaşlar, her organımız gibi bakım ve ilgi ister.

kaş-bakımı5

Herkesin yüz tipine ve ifadesine uygun olan bir kaş formu vardır ve bu form genelde kaşların alınmadan önceki natürel halidir. Ama sürekli değişen moda trendleriyle, her dönemde kaş biçimleri de değişir. Bir dönem  tamamen kazıtılarak, kalemle kontür çizilen kaş modası hakimken, başka bir dönemde alabildiğine ince kaşlar, takip eden dönemlerde kalınlaştırılmış kaşlar, kavisli kaşlar, düz kaşlar ve hiç alınmadan bırakılmış doğal kaşlar moda olur. Bu döngü birbirini izler. Değişmeyen tek şeyse, kaşların da bakıma ihtiyaç duyduğu gerçeğidir. Sürekli incecik alınan kaş kılları, bir süre sonra eski gürlük ve sıklıkta çıkmayabilir. Yahut sürekli değiştirilen saç renkleriyle uyum sağlaması için boyanan kaşlar zamanla dökülebilir. Sonuçta seyrelmiş, cılızlaşmış, yer yer dökülmüş kaşlarınız, yüzünüzdeki ifadenin değişmesine sebep olabilir.

Estetik dünyasındaki gelişmelerle, yeniden kalınlaştırılıp canlandırılan kaşlar yaratmak mümkün olduğu gibi; doğanın cömertçe sunduğu bitkiler, kremler ve evde hazırlanacak preparatlarla, kaşları bakıma sokmak ve şımartmak mümkün. 

Kaş Bakımı Nasıl Yapılır
Çok çeşitli kaş bakım yöntemleri mevcut. En yaygın olan yöntemlerden biri, hint yağı, badem yağı, fındık yağı gibi besleyici yağları her akşam yatmadan evvel bir kulak çubuğu yardımıyla kaş ve kirpiklerinize sürerek, hem dökülmelerini engelleyebilir hem de parlak ve bakımlı bir görünüme kavuşmalarınızı sağlayabilirsiniz.

kaş-bakımı1

Kaşlarınızı özel kaş fırçalarıyla her gün tarayarak kan dolaşımının hızlanmasına ve kaş diplerinizin beslenmesine olanak tanıyın.Kaşlar için özel olarak üretilen serumlar  da kaşlarınızı besler ve güçlendirir.Saç renginizden iki ton kadar açık kaş kalemi kullanarak, gözlerinizde ve bakışlarınızda daha güçlü bir etki oluşturabilirsiniz.

Kaş bakımı, aksatılmadan yapılması gereken bir rutin olmalıdır.

Kaş Dökülmesi
Kaş kılları en zor dökülen kıllardır. Fakat yine de bazı durumlarda, bağışıklık sisteminin zayıflaması, çeşitli hastalıklar, bazı ilaçların yan etkisi, kaşların sürekli ovuşturulması, daha önceden geçirilen laserasyonlar, yaralanmalar, kalıcı makyaj, kaşları yolma ya da genetik bazı faktörler sebebiyle kaş dökülmesi yaşanabilir.

Zeytinyağı, bademyağı gibi doğal yağlardan faydalanabilir, teflon tavada kavurduğunuz fındığın yağı ile kaş diplerinize masaj yapabilir, ikiye böldüğünüz sarımsak ile kaş diplerini ovabilirsiniz.

kaş-bakımı6

Tüm bu doğal çözümlerin yanında tıbbi alternatiflere de başvurmak mümkün. Kaş ekimi ilk akla gelen tıbbi yöntemlerdendir. Maliyeti yüksek olmasına rağmen, kaşlarınızın eski formuna ve kalınlığına kavuşması açısından kesin bir çözüm sunar.

Kaş Boyası
Kaşları belirginleştirmek ve kaş hattını düzgün bir çizgiye oturtmak için, özel kaş kalemlerinden faydalanabileceğiniz gibi, kendi kaş renginizle uyumlu göz farlarından da istifade edebilirsiniz. Kaş fırçasını göz farına batırarak, kaşların çıkış y

önünde ve seyrek bölümlere, küçük vuruşlarla uygulayacağınız bu yöntem daha yumuşak ve doğal bir görüntü sunacaktır.

kaş-bakımı2

Kozmetik marketlerden edineceğiniz kaş boyaları ile de profesyonel çözümlere ulaşmanız hayli kolay.

Kaş Makyajı
Makyajda kaşlar tamamlayıcı ögelerdir. Eğer kaşlarınız seyrek, düzensiz ve silikse muhakkak onları da rötuşlamanız gerekecektir. Doğru şekilde vurgulanmış kaşlar, makyaja ve yüz ifadesine artı değerler katar. Kaş makyajınızı yaparken, simetrik, düzgün ve doğal olmasına dikkat edin.

 

kaş-bakımı4

Eğer kalemle dolgu yapacaksanız, kalemi yatay tutarak, hafif ve küçük vuruşlarla uygulama yapın. Kalemin hatları ve yoğunluğu belli olmasın ve kalemin rengi ile kaş kılları arasında doğal bir geçiş olsun. Makyajdan önce mutlaka kaşlarınızın alınmış olmasına dikkat edin ve fazla kılları cımbızla alın.

kaş-bakımı3

Kaş makyajı ile yüz kusurlarını bertaraf etmek; fazla yuvarlak yüzü ince ve dar göstermek, birbirine yakın olan gözleri uzak göstermek de mümkün. Kaş makyajında en önemli husus, doğal olmasıdır. Çok koyu renk kalem, yahut  kaş farı kullanılarak yapılan kaş makyajı, yüzünüze sert bir ifade verebilir. Yüzünüzü iyi tanımalı ve uygun makyaj malzemeleri kullanmalısınız.

Kaş Kalınlaştırma
Bir dönem çok moda olan doğal, kalın ve düz kaşlar geri döndü. Aşağı yukarı her yüz tipine uyum sağlayan kalın kaşlar; çehreye dramatik, hüzünlü ve masum bir ifade veriyor.

Bu modaya geri dönmek istiyorsanız bir süreliğine elinize cımbız almayın ve bırakın kaşlarınız kalınlaşsın. İstediğiniz kalınlığa eriştiklerinde de belli bir düzende ince bir sıra alarak, istediğiniz biçimi verin.

kaş-bakımı7

Uzun yıllar incecik alınan kaşların köklerinde zayıflama meydana gelebilir. Kaş küsmesi de denen bu durum karşısında; kalem, far, boya gibi destekleyici yöntemler; yahut dövme, kalıcı makyaj, kaş ekme gibi cerrahi uygulamalara başvurabilirsiniz.

Kaş Bakım Yağı
Çörek otu, susam yağı, sarımsak yağı, hint yağı, badem yağı, fındık yağı gibi besleyici yağların karışımlarından elde edilen kaş bakım yağınıdilerseniz eczanelerden ve kozmetik marketlerden temin edebilir ya da aktarlardan alacağınız bu yağları kendiniz karıştırarak kaşlarınıza uygulayabilirsiniz. Yağların içeriği sayesinde kaş kılı köklerinde hızlanan dolaşım vasıtasıyla gürleşmiş, canlı, parlak kaşlara kavuşabilirsiniz. 

kaş-bakımı8

Suna Dumankaya Kaş Kremi
Kadın güzelliğinde doğal ve hesaplı çözümler denilince ilk akla gelen isimlerden biridir Suna Dumankaya. Kaş ve kirpiklerde yumuşatıcı ve besleyici etki gösteren formülüyle bilinen Suna Dumankaya imzalı kremle, kaş ve kirpiklerinizde gözle görülür iyileşmeler  ve geri dönüşümler elde etmeniz mümkün… Muhteviyatında badem yağı, E vitamini ve cildi besleyen peptit denilen madde bulunan ve 30 ml’lik şişelerde satışa sunulan Suna Dumankaya kaş kremini, yatmadan önce makyajdan arındırılmış kirpiklerinize ve kaşlarınıza uygulayın. Düzenli kullanımda olumlu sonuçlar almanız  çok kolay…

Unutmayın, kaşlarınız ne kadar sağlıklı ve canlı olursa, yüzünüzdeki ifade de o kadar size has ve belirgin olacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kas-bakimi/