Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kas hastalığı: Liflerin değişik nedenlerden dolayı görevini yerine getiremediği için güçsüzlüğe yol açan bir tür hastalıktır. Diğer adı miyopati olan bu hastalık kas dokusunu zedeleyen her yaştan İnsanı etkileyen bir durumdur. İnsanda güçsüzlük iltihaplanma kasılma felç gibi sonuçlar doğurmaktadır. Miyopati kalıtsal olabileceği gibi diğer nedenlerle de insanı etkileyebilmektedir.

Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalığın durumu şiddetli olduğu için insanın tüm işlerinde aksaklıklara neden olabilmektedir. Küçük dahi olsa kişiler bu durumdan oldukça rahatsızdır. Kas hastalığı genetik anormallikler toksinlere maruz bırakılma çeşitli enfeksiyonla hastalıklar şeker depo hastalığı vücudun şiddetli bir şekilde susuz kalması  gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Çoğu insanda omuz üst kol pelvis kemiği uyruklularda meydana gelmektedir. Sonradan ortaya çıkan kas hastalıklarının nedenleri ise nörolojik bozukluklar iltihabı nedenler endokrin bozukluklar. Enfeksiyonlar vücudun susuz kalması olabilmektedir.

Kas hastalığının teşhisi nasıl verilir. Öncelikle bütün belirtiler ortaya çıktıktan sonra beyin ve sinir hastalıkları bölümünde doktora müracaat etmelidir. Kişiden alınacak kan testi EMG sinir sisteminin hızını fonksiyonunu ölçebilen testler uygulanmaktadır. Bazı durumlarda cerrahi olarak Kas biyopsisi yapılabilmektedir.

Genetiksel miyopati nedenleri ailesel olarak çocuklara geçebilen bir hastalıktır. Doğumda var olan kas glikojen deposu ailesel periyodik felç hücresel anormallikler  ile kasların zarar görmesi düşmesi güçsüzlük oluşması kasların kabiliyetini yitirmesi olabilmektedir. Ülkemizde de son zamanlarda bu hastalık gitgide artış göstermektedir.

Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 1

İnsanda vücut  şekillerinde bozukluklar meydana getirip, hatta yürümede zorluk konuşmak da yemek yemede zorlanma gibi durumlar ortaya çıkarmaktadır. Akraba evliliklerinin yaygınlaşması bu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. İnsanların bilinçli olup bu evliliklerin önüne geçmesi her şeyden önemlidir. Çünkü gelecek nesiller bilinçli insanların elinde olabilmektedir. Kas hastalığı sma bir kalıtsal hastalıktır.

 Kas Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

İltihaplanma olduğu zaman kaslar iş göremez duruma gelmektedir. İnsandan insana değişen belirtiler arasında en çok görülen burun halsizlik, ağrı, kaslarda sertleştirmeyen çabuk yorulma, sık düşme, nefes alma ve vermede zorlanma kollarda ve bacaklarda hassasiyet güçsüzlük oluşması, yemek yerken yutkunma, çiğneme tüm faaliyetlerin zorlanarak yapılması.

Omurgada şekil bozuklukları, başı dengede tutamama gibi nedenler olmaktadır. Kas hastalığına yakalanan kişinin hayatı büyük oranda değişmektedir. İşe giderken, okula giderken zorluklar yaşamaktadır. Basit gibi gözüken yemek yeme faaliyetinin kasların hastalanması ile kabusa dönmektedir. Kas hastalığında nefes alıp vermede zorluklar yaşanmaktadır. Bunun nedeni Akciğerin için hareket etmesi için gerekli olan gazlar kaslar tarafından yapılmaktadır.

Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 2

Bu işlev içinden karın bölgesinde yer alan diyafram çalışması gerekmektedir. Kaburgalar arasında yer alan kaslar işlevini yerine getiremeyecek zorluklar yaşatmaktadır. Kas hastalığı bebeklerde ve çocuklarda bu durum çok farklıdır. Bünyesi zayıf olan çocuk nefes alıp verirken  kas harabiyeti yaşadığı için akciğerlerine hava miktarını azaltarak almaktadır.

Kas hastalarında öksürme gücü azalmaktadır. Zayıflık yaşayan Omurgada beylikler gözükeceği için akciğere giren hava miktarı azalarak Göğüs kafesinde genişleme olamayacağı için zorluklar yaşanmaktadır. İnsanın omurgasında  oluşan eğrilik akciğere giren oksijeni azaltmaktadır.

Kas Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Kas hastalığı tedavisi kaslardan oluşan güçsüzlük nedeniyle bireyler kendilerini zorladıkları için yorulmaya başlarlar. Yorgunluk artışında kişi kendinde tükenmişlik hissederek hayatını idame ettirememektedir. Yorgunluk yürüme zorluğu bu hastalığın başlıca nedenleri olduğu için hemen doktora başvuru yapması gerekir. Egzersiz tedavisi ile Kas hastalığının önüne geçilebilir.

Germe kuvvetlendirme işlemi uygulanmaktadır. Bu egzersizlerini yapılabilmesi için hastalığın ilk aşaması olması gereklidir. Çünkü erken teşhis hayat kurtarır diyerek belirtiler başladığı andan itibaren doktor kontrolü altına alınması gereklidir. Kalça, diz, ayak bileği bölgesinde meydana gelen hastalıklar eklemlerin hareket olayını azaltmaktadır.

Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 4

Bu hastalığın ilerlemesi nedeniyle kemiklerde şekil bozuklukları meydana gelmektedir. Önemli olay ise yürüme yeteneğini kaybı ile yaşanmaktadır. Eklemlerde oluşan problemler ilerledikçe tüm hareket pozisyonları zorlaşır. Bunlara önceden teşhis konularak önüne geçilebilir germe egzersizi burada çok önemlidir.

Kas Hastalığı Nasıl Geçer?

Kuvvetlendirme egzersizi ise kas kuvvetinin korunmasına yönelik bir uygulamadır. Kişiden kişiye kuvvetlendirme farklılık gösterecektir. Çocuklarda durum çocuğun isteğine göre yapılmalıdır. Çünkü çocuklar oyun olan egzersizleri seçmektedir. Hastaların isteği her şeyden önemlidir. Kasların yorgun olmaması gereklidir. Çünkü yorulan kas egzersizler ile daha fazla harabiyet yaşamaktadır.

Kas hastalığının diğer bir tedavi yöntemi ise solunum fizyoterapisi almak olacaktır. Hastanın nefes alıp vermede sorun yaşaması tıkanmalar getirmesinin nedeni ile bu terapi uygun olmaktadır. Diğer bir tedavi yöntemi ise havuz tedavisidir kas tedavisinde bazı hareketler yapılamadığı yetişen bu işlevleri yerine getirmeden kolaylıklar sağlayacaktır.

Yapılacak olan sporlar özellikle çocuklarda ve bebeklerde büyük faydalar sağlamaktadır. Kas tedavisinde ortez uygulamaları Kol ve bacak gibi bölgelerde kasların korunması için yapılan bu uygulama kişinin hareketlerini kolaylaştırarak daha iyi verim alınmaktadır. Ortez aletlerinin alınması için doktora müracaat edilmesi gereklidir. Doktor tarafından doğru teşhis doğru tedavi alındıktan sonra kol ve bacakları hareket ettirmek kolay olabilmektedir. Ev rehabilitasyonu tedavinin başka bir aşamasıdır.

Kas Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir? 5

Evlerin içinde hareket edebilmenin zor olduğu düşünülerek evde oluşacak tehlikelerin önüne geçilmelidir. Eşyaların dağınık yerleştirilmesi değişik halı paspas gibi olguların kaldırılması gereklidir. Çünkü hareketi kısıtlayan ne varsa evden uzaklaştırılması ile gerçekleşecektir. En iyi ortam evdir.  Bunu hareket  haline getirmek bireylerin elinde  olacaktır. Kas hastalığı ölümcül bir vaka olmamakla beraber belirtileri kazanan kişiler doktor kontrolü altında tedavi olarak yaşama sıkı sıkıya bağlı kalacaklardır.

Ülkemizde de ileri yöntemler sayesinde kas hastalığına umut verici alternatifler çıkmaktadır. Fakat kas hastalığı tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi olmazsa da insanları rahatlatacak alternatif tıplar uygulanmaktadır. Fizyoterapi Rehabilitasyon uygulamaları çocukları ve ailenin yaşam durumunu iyileştirerek, kaliteyi artırmaktadır. Fizyoterapi ile kas kuvvetinin kaybının önüne geçebilmektedir. Soluk alıp verme problemlerini önleyerek daha iyi nefes alınabilir.

Bu aşamadan ailenin bilinçli olması gerçekten önemlidir. Çünkü çocuklarının ne gibi tepkiler vereceğini en iyi anne babası bilmektedir. Tüm aşamaları sevgi saygı yoluyla önüne geçebilir. Hasta olsun olmasın her vatandaş kaslarını hareket ettirilmelidir. Çünkü hareket kasları canlılık katmaktadır.

Kas Hastalığı Çeşitleri

Kas hastalığı çeşitleri olarak kas hastalıkları ve kalıtımsal kas hastalıkları olmak üzere 2 ye ayrılır. Harekette bereket vardır diyerek günde 30 dakika yürüyüş yapmak bütün bedeni sağlıklı kılmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenmek yürüyüşler yapmak yeterli miktarda su tüketmek bütün hayatın yükünü almaktadır.

Kas hastalığının büyük nedeni çok fazla yemek tüketmek de olabilmektedir. Fazla kilo alımı hareket alanını kısıtlayacak için kaslar işlevini yerine getiremeyecek harabiyet yaşamaktadır. Hastalığın tedavisi ilaç olmadığı için bütün egzersizler kontrol altında yapılmalıdır. Solunum yetmezliğine neden olan kasların güçsüz olması akciğer organının işlevini yerine getirmemesi ne neden olabilmektedir.

Bu da kişide halsizlik yorgunluk hissedip bütün yaşamsal işlevlerine yerine getiremeyecek hayatı olumsuz etkilemektedir. İnsanın kendini çıkmaza sürükleyen bu nedenler yine kendi elindedir. Tekerlekli sandalyeye mahkum olan kişiler kendini strese sokmayıp bunu kabullenip vücuduna uygun olan sandalyeyi kullanmalıdır. Çünkü omurgalarda eğrilikler oluşarak kişinin nefes alıp vermede zorluklar yaşamasına neden olabilir. Yürümede zorluk yaşayan kişiler tekerlekli sandalye kullanmaktadır.

Bu da işlerin daha kolay yapılmasına alternatif bir çözüm olarak gözükmektedir. Kas hastalığından en çok etkilenen çocuklarıdır Çabuk yorulan bünyeleri oyun oynarken  zorlanarak isteksiz hale gelmelerine neden  olmaktadır. Çocukların kas hastalığına savaş vermesi oyun alanlarının kısıtlı olmaması için ebeveynler bu durumda bilinçli olmalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kas-hastaligi-nedir-belirtileri-nelerdir-nasil-tedavi-edilir/