Kas Nasıl Yapılır?

Kas sakatlıklarının en önemli sebeplerinden biri kas grupları arasındaki güç dengesizliğidir. Siz de bir olasılık bakışımlı bir kas gelişimi sağlamak için uzun zamandır çaba sarf ediyorsunuz. Minimumundan göğüs, omuz ve kol kaslarınızın aynı oranda tesiri altına alan olmasını istiyorsunuz.

Kas Nasıl Yapılır?

Nasıl kas yapılır? Sorusuna yönelik olarak aslına bakarsanız tüm kas gruplarınızı aynı oranda çalıştırmıyorsanız, o süre sakatlıklara davetiye çıkartıyorsunuz demektir. Bu sporla ilgilenen ferdin kâfi süre olmalıdır. Disiplinli çalışmanın yanı sıra iyi beslenmek gerekiyor. Beslenme kısmı bu sporun en önemli kısmıdır. Eğer bir insan beslenmesine dikkat etmiyorsa boşa kürek sallamış olur.

Yüksek proteinli ve karbonhidratlı yiyecekler tüketmelidir. Yüksek proteinli yiyecekler; pirinç, yumurta beyazı, beyaz et… Karbonhidratlar olarak ise makarnayı öneriyorum. Tertipli bir uyku ise bu işin eğer eğer eğer eğer olmazsa olmazlarındandır. Çünkü gelişim dinlenme dönemlerinde oluyor. Düzgüsel bir insan günde 8 saat uyumalıdır.

Kasların sarkması mevzusuna ulaşınca, kas bir dokudur sarkmaz. Eğer bu sporu yapmış olup bırakırsanız beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü spor icra ettiğin süre almış olduğun kalorileri yakıyorsun, fakat sporu bıraktıktan daha hemen sonra bu şekilde bir şansınız yok.  Bu beslenme dengesizliği yağlanmaya niçin olur ve kas dokusunun üzerinde yağlanmalar doğar.

Kas Nasıl Yapılır? 1

Bu konum insanoğlun dış görünüşlerinde bir çökme görüntüsü ortaya çıkarır. Bunlardan bazıları; proteinler, aminoasitler, yağ yakıcılar. Bu şekil şeylerin vücuda bir zararı yoktur. Doping değildir. Gıdalardan alınması gereksinim duyulan vitamin ve minerallerin farklı bir yoldan alınmasıdır. Alınan bu ilaçların hazmı daha bayağı olduğundan çabuk kana karışır ve hızlı bir gelişim gösterir.

Ağırlık kaldırmanın gelişime negatif bir yönde tesiri yoktur ve sağlıklı, atletik bir vücuda haiz olmak için yaşın önemi yoktur. Bu sporu bırakma yaşı diye kati bir yaş da yoktur. Kendisini dinç hisseden kas yapma sporlarını yapabilir. Ciddiyetle antrenman yapmayı gerektirir; fakat ne yazık ki ciddiyet ve azim tek başına kâfi değildir. Yoksa çabalarınız boşa gidecek ya da arzu ettiğiniz neticeleri vermeyecektir.

Kas geliştirmenin en kestirme yolu ağırlık çalışmaktır. Bunu, sporlar azca çok ilgisi olan çoğumuz bilir; fakat ne şekilde çalışılması gerektiği mevzusu açılınca ortaya atılan fikirler değişiktir. İyi beslenme ve istikrarlı çalışma olduğu sürece, yavaş da olsa hedefinize ulaşırsınız.

Kas Nasıl Yapılır? 2

Antrenman şekilleri, insan vücuduyla ilgili yeni bulgular ortaya çıktıkça değişebilmektedir. Yeni antrenman şekilleri bulunmakta veya klasik yöntemlerin sanıldığı kadar etkili olmadığı ortaya çıkmaktadır. Evde kas yapma da, bu konuda başlangıç olarak yeterli olabilmektedir.

Son yıllarda oldukça rağbet gören bir antrenman tipi “yüksek yoğunluklu” antrenmanlar serisidir. Bunlardan ilki dinlenme sürelerini azaltmaktır. Bu yöntemlerin her biri kendine özgü özellikleri olan ve kasları farklı şekillerde çalıştırmaya yönelik hareketlerdir. Klasik antrenmana kıyasla hepsinin yoğunluğu daha yüksektir. Kas geliştirmek için uygulanabilecek bir başka yöntem de ağırlıkları yüksek, gene sayılarını da az tutmaktır. Bu sayede kaslar en yüksek seviyelerde ihtarmış olurken, yine sayıları düşük olduğundan bitkinlik daha azca olacaktır.

Kas yapma hareketleri içerisinde, ağırlık çalışırken dikkat edilmesi gerekseme duyulan bir başka unsur da, ağırlıklarla seri şekilde çalışmaktır. Ağırlığı kaldırırken, çekerken veya iterken, şu demek oluyor ki kasların kasıldığı andaki hareket olabildiğince kısa sürmeli, kasın gevşediği andaki hareketse daha yavaş olmalı. Eğer ağırlık çalışıyorsanız protein ihtiyacınız artacaktır.

Kas Nasıl Yapılır? 3

Minimum beslenme kadar önemli bir başka mevzu da uykudur. Kas gelişiminizin muntazam ve istikrarlı bir şekilde devam etmesini istiyorsanız günde minimum 7, mümkünse 8 saat uyumalısınız.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kas-nasil-yapilir/