Kas Seğirmesi

Kas seğirmesi, vücudumuzu saran küçük kasların kasılması ile birlikte yaşanan bir olaydır. Bilindiği gibi kaslarımız lif, doku ve sinirlerden oluşmaktadır ve vücudumuzun hareketlerini yönlendirmektedirler. Kaslardaki sinirlerden biri uyarıldığında veya hasar gördüğünde bu tetikleme ile birlikte kas seğirmesi yaşanabilir.

Kas Seğirmesi 3

Kas seğirmeleri vücudumuzda özelikle göz ve dudak olmak üzere, el, ayak, bacak, parmak, mide ve vücudumuzun diğer kısımlarında görülebilmektedir. Vucudumuzda yaygın olarak görülebilmekte ve hatta bir çoğunu fark edilememektedir. Genellikle zararsız olmakla birlikte rahatsız ve huzursuz edici bir durum olmakla birlikte sinir sistemlerindeki bir sorunun habercisi olabileceği için uzun süreli yaşanan kas seğirmelerinde doktor kontrolü gerekebilir.

Kas Seğirmesi Neden Olur?

Kas seğirmesi, sıklıkla basit ve küçük şekilde yaşanmaktadır. Bu tarz seğirmelerin altında genellikle günlük yaşam koşulları etki etmektedir ve bu seğirmeler çok uzun sürmeyip kendiliğinden geçmektedir. Bu tarz seğirmelere, aşırı alkol ve kafein alımı, yapılan ağır egzersizler, aşırı stres ve yorgunluk, beslenme bozuklukları, sigara, aşırı su kaybı, kasların tahriş olması ve kullanılan bazı ilaçlar sebep olabilmektedir.

Ayrıca genetik olarak seğirmeye yatkın olma, vücutta vitamin ve minerallerin eksik olması, sinirlerde hasar oluşması gibi nedenlerle de basit kas seğirmeleri görülebilmektedir.

Kas Seğirmesi Neden Olur?

Bazı kas seğirmeleri ise yukarıdakilerin aksine daha ciddi nedenlerle gerçekleşebilmektedir. Basit seğirmelere oranla oldukça az görülen bu tür kas gerilmelerinin altında daha ciddi rahatsızlıklar olmakta ve genellikle sinirlerle alakalı gerçekleşmektedir.

Bu tür kas seğirmeleri eğer kronik ve sürekli gerçekleşirse doktor önerisine göre hareket edilmelidir. Hipotiroidi, Parkinson, çoklu skleroz (MS), nöron hastalığı, kas kaybı, sinir hastalıkları gibi diğer hastalıkların sebep olabileceği bu seğirmeler size hastalığınızın teşhisi için uyarıda bulunmuş olabilir.

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

Kas seğirmesi eğer altında başka bir hastalık yoksa birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçecektir. Bu dönem içerisinde aşağıdakileri yaparak iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz.

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi

  • Kahve gibi kafein barındıran içeceklerin yerine vitamin içeren meyve suları alınmalı.
  • Stres azaltıcı spor, yogo, pilates, yürüyüş gibi aktiviteler yaparak stres azaltılmalı
  • Zayıf olduğunuzu düşündüğünüz kasları güçlendirmek için egzersizler yapılmalı.
  • Uyku düzenine dikkat edilerek vücudun tam olarak dinlenmesi sağlanmalı.
  • Kas seğirmesine sebep olan magnezyum eksikliğine karşı, magnezyum içeren ıspanak, brokoli, ceviz, fasulye gibi sebze, meyve ve bakliyatlar tüketilmeli.
  • Alkol ve sigaradan uzak durulmalı veya mümkün olduğunca azaltılmalı.

Eğer uzun süredir devam eden ve kronikleşmiş bir kas seğirmeniz varsa bunun tedaisi için doktorunuzla birlikte hareket edilmesinde fayda vardır. Çünkü, kas seğirmesi eğer birkaç gün içerisinde geçmezse altında yatan başka bir hastalığın habercisi olabilir.

Bu durumda doktorunuza müracaat ederek gerekli tetkiklerin yapılması ve buna göre tedavi sürecinin başlatılması gerekmektedir. Aslında buradaki tedavi, kas seğirmesinin değil, kas seğirmesinin işaret ettiği altında yatan hastalığın tedavisi yönünde olacaktır. Dolayısı ile de kas seğirmesi tedavisi yapılmış olacaktır.

Kas Seğirmesi Belirtileri ve Tedavisi 1

Kas seğirmesi, önceden fark edilebilen bir durum olmadığı için gerçekleşmeden önce tedbir almak mümkün olmamaktadır. Çünkü hangi kasımızda ve ne zaman gerçekleşeceğini anlamak mümkün değildir. Ancak, yaşam kalitemizi kontrol altında tutarak gerçekleşme ihtimalini önlemek için tedbirler alabiliriz.

Yaşam kalitesi aslında sadece kas seğirmesi için değil bütün hastalıkların önüne geçilmesi için dikkat dilmesi gereken bir olgudur. Dengeli beslenme, kafein kullanımını azaltma, alkol ve sigaradan uzak durma, spor yapma, uyku düzenini koruma, stresten uzak kalma gibi tüm yaşamımızı etkileyecek unsurlar kas seğirmesini de önlemek için tedbir olarak gerçekleştirilebilir

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kas-segirmesi/