Kas Yapma İpuçları: Kas Nasıl Yapılır?

Kas nasıl yapılır diye merak edenlerin çok fazla olduğunu biliyoruz. Günümüz şartlarında gerek mali yetersizliklerden, gerekse de yoğun iş temposundan dolayı spor salonlarına gidilememektedir. Bu noktada spor salonlarına gitmeden nasıl kas yapılır soruları akıllara gelmektedir. Bizde spor salonlarına gitmenize gerek kalmadan kas yapabilmenizi sağlayacak bazı önemli egzersiz hareketlerinden söz etmek istiyoruz.

Kas Yapma İpuçları: Kas Nasıl Yapılır?

Sağlıklı bir yaşam için egzersizlerin önemi çok fazladır. Düzenli olarak spor yapmak ve bunun yanında dengeli beslenmek büyük önem arz etmektedir. Bu noktada sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz bazı basit egzersizleri anlatmaya çalışacağız. Bu şekilde baklava nasıl yapılır kas yöntemlerini öğrenmiş olacaksınız. Bu egzersizlere başlamadan önce spor kültüründen bahsedelim istiyoruz.

Özellikle sporu eziyet olarak görmemek ve bu işten keyif almayı bilmek gerekir. Aksi halde çok kısa sürede sıkılacak ve spor egzersizlerini bırakmış olacaksınız. Kısa süreli yapılan egzersizlerin vücudunuz için bir faydası söz konusu olmayacaktır.

Önemli olan doğru hareketleri düzenli bir şekilde sürekli yapabilmektir. Sporu bir kültür ve yuşam felsefesi haline getirebilmek bu anlamda büyük önem arz etmektedir. Spor yapmanın yanında, düzenli bir yaşam sürmek, uyku düzenini sağlamak, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durmak çok önemli kurallardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kas Yapma İpuçları: Kas Nasıl Yapılır? 1

Kas yapmak isteyenler öncelikli olarak beslenmelerini düzene sokmak zorundadırlar. Özellikle sabah kahvaltısına çok önem vermeniz gerekiyor. Tükettiğiniz besinlerin protein değerleri muhakkak yüksek olmalıdır. Bunun yanında karbonhidrat kalitesi yüksek olan besinlerin tercih edilmesi gerekiyor. Bu şekilde evde nasıl kas yapılır noktasında ilk adımı atmış olursunuz.

Evde spor egzersizleri yapmak için en uygun zaman dilimi sabah ve akşamdır. Çok önemli spor aletlerinizin olmasına gerek yoktur. Sabah ve akşam spor için 1 saat zaman ayırmanız sizin adınıza yeterli olacaktır. Sabah işe gitmeden önce 1 saat erken kalkmanız etkili olacaktır. Bu hareketlere başlamadan önce çalışma planı hazırlamanız ve buna uygun olarak hareket etmeniz gerekiyor. Çalışma günlerine ilk olarak adale grubu ile başlamanızda fayda vardır.

Örnek bir çalışma programını sizler için anlatalım istiyoruz. Egzersizlere nasıl başlamanız ve ne gibi detaylara dikkat etmeniz gerektiğini detaylı olarak aşağıda bulabilirsiniz. Bu programlar sayesinde evde kas nasıl yapılır sorularına yanıt bulmuş olacaksınız.

Kas Yapma İpuçları: Kas Nasıl Yapılır? 2

İlk gün göğüs ve biceps hareketleri ile başlanması faydalıdır. Göğüs kası için şınav ideal bir egzersiz olacaktır. 4 farklı sette 10’ar tekrar yapılmalıdır. Bunun dışında barfiks aleti ve dambıl malzemeleriniz olmalıdır. Biceps ön kol hareketidir. Bu hareketi barfiks ile yapabilirsiniz.

Dambıllarla çalışmak için uygun bir zemine sırt üstü uzanmalısınız. Her iki kolunuza da ağırlıkları almalı ve yukarı yönde kaldırarak ortak noktada birleştirmelisiniz. Bu şekilde kollarınızı yana açmalı ve yeniden iç orta noktada birleşirmelisiniz. Dambıllarla yapılacak olan bu egzersizlerin her set için 10 tekrar şeklinde devam ettirilmesi gerekiyor.

Ön kolları çalıştırmak için barfiks aleti ile biceps yapılmalıdır. Karın kasları için bilinen en etkili hareket mekiktir. Mekik hareketi ile karın kaslarınızı şekle sokmak son derece kolaydır. Gün içinde 4 ayrı set şeklinde 10’ar tekrar yapmanız ilk hafta için yeterli olacaktır.

Kas Yapma İpuçları: Kas Nasıl Yapılır? 4

Baklava görünümünde karın kaslarına kavuşmak için mekik egzersizini ihmal etmemelisiniz. Spor sağlıklı bir yaşam için çok önemlidir. Bu egzersizlerin dışında koşu gibi sporları da ihmal etmemeniz gerekmektedir. Hem sağlıklı bir yaşam, hem de fit bir vücut için olmazsa olmaz bir gereksinimdir. Sizde sporu bir yaşam felsefesi haline getirebilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kas-yapma-ipuclari-kas-nasil-yapilir/