Kasık Biti Nasıl Anlaşılır, Kasık Biti Nedenleri Nelerdir, Kasık Biti Tedavisi Ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kasık biti nasıl anlaşılır, kasık biti, isminden de anlaşılacağı üzere dış üreme organları çevresinde ve kasıkta yaşayan küçük böceklerdir. Vücutta ve saçlarda görülen bitleri andıran bu küçük böcekler 3 mm’ye kadar büyüyebilmektedir. Form olarak baş ve vücut bitlerinden biraz farklıdırlar ve daha çok yengeç formundadırlar.

Kasık Biti Nasıl Anlaşılır, Kasık Biti Nedenleri Nelerdir, Kasık Biti Tedavisi Ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Bu sebeple pek çok kişi bu bitlere kasık biti demek yerine yengeç biti demeyi yeğler. Peki kişi kendisinde kasık biti olduğunu nasıl anlayacak, kasık biti belirti verir mi gelin bir bakalım.

Kasık bitinin en bariz belirtisi kaşıntıdır. Ancak kasık biti sadece kasık bölgesinde konuşlanmakla kalmayıp vücudun diğer tüylü bölgelerine de sıçrayabilir. Kasık biti saçlar da dahil olmak üzere vücudun her bölgesinde yaşayabilir. Kasık bitleri kasık dışında uylukta, karın ve göğüs bölgesinde, sakallar ve bıyıkta, eğer tüylenme varsa omuzlarda, hatta özellikle çocuklarda kaşlar ve kirpiklerde mevzilenebilir.

Kasık bitleri kolları vasıtasıyla kıl köklerine tutunur ve kan emerek beslenirler. Ciltteki kan emilince belirtiler de başlamış olur. Bitin ısırdığı cilt noktalarında kırmızı şişlikler oluşur. Kasık biti kaşıntı ve kızarıklık da yapar. Ayrıca kasık biti olan kişilerde, iç çamaşırlarında kahverengi lekelenmeler de görülür. Kaşıntı sebebiyle lenf bezleri de büyüyebilir.

Kasık Biti Nedenleri

Kasık biti bulaşıcı bir rahatsızlıktır ve çoğunlukla da cinsel ilişkiyle bulaşır. Havlu, iç çamaşırı, bornoz gibi eşyalar kasık bitlerinin bulaşması için uygun ortamlardır.

Kasık Biti Nasıl Anlaşılır, Kasık Biti Nedenleri Nelerdir, Kasık Biti Tedavisi Ve Korunma Yöntemleri Nelerdir? 2

Ortak yatak, çarşaf, battaniye kullanımı da kasık bitinin bulaşması için uygun bir ortam oluşmasına sebep olur. Umumi havuz ve banyoların kullanımı da yine kasık biti olan birisinden kasık bit kapmanız için yeterlidir. Epilasyon merkezlerinde bulunan aletlerin tam anlamıyla sterilize edilmemesi de kasık bitinin bulaşmasına sebep olan faktörlerdendir.

Kasık Biti Tedavisi

Gelelim kasık biti tedavisi nasıl yapılır kısmına… Kasık biti gözle görülebilecek büyüklükte olduğundan muayene sırasında kolayca fark edilir. Fakat kasık bitleri henüz sirke denilen boyutlardaysa daha kapsamlı bir muayene gerekir. Kasık bitinin teşhisi için zührevi hastalılar bölümlerine başvurmak gerekir.

  • Kasık biti tedavisi de diğer bit tedavilerinde olduğu gibi bit öldürücü krem, kasık biti şampuanı ve losyonlar vasıtasıyla vücuttan uzaklaştırılır.
  • Kasık biti için geliştirilen losyonlar bu bölgeye sürülür ve 8 saat sonra yıkanır. Malathion bileşeni içeren bu losyonlar oldukça etkilidir.
  • Kasık biti ilacı da önemli bir tedavi şeklidir. Ağız yoluyla alınan ilaçlar da vardır. Bu ilaçları ve dozlarını hekim belirler.

Kasık Biti Nasıl Anlaşılır, Kasık Biti Nedenleri Nelerdir, Kasık Biti Tedavisi Ve Korunma Yöntemleri Nelerdir? 3

Krem formunda olan lindan bazlı ilaçlar da vardır. Hiçbir tedavi yönteminin işe yaramadığı durumlarda kasık biti tedavisi için bu ilaçlar da kullanılır. Krem, genital bölgeye uygulanır ve yaklaşık 4 dakika sonra yıkanarak arıtılır. Hamile kadınlarla emziren annelerin ve küçük çocukların kullanması sakıncalıdır.

Bitler kaşlara ve kirpiklere de yayılabilir. Bu bölgelerde bit öldürücü krem ve şampuanların kullanılması uygun değildir. Böyle bir durumda kasık biti tedavisi için vazelin kullanılabilir. Günde 3 sefer kaş ve kirpiklere vazelin sürmek de kasık bitinden kurtulma sağlar. Bunun dışında bu bölgelerde cımbız da kullanılabilir.

Kasık Biti Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kasık bitleri, tüy ve kıllara tutunarak yaşadıkları için tüylerin düzenli olarak ve aksatmadan tıraş edilmesi gerekmektedir. Kasık bitinin cinsel ilişki sırasında bulaştığı da bilindiğinden, çok eşli ilişkiler de kasık bitine davetiye çıkartır. Bu hususlara dikkat etmek ve havlu, bornoz, iç çamaşırı gibi kişisel eşya ve kıyafetleri kullanmamak ve umum havuz ve banyo gibi yerlere girmeyi tercih etmemek bir önlem olabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kasik-biti-nasil-anlasilir-kasik-biti-nedenleri-nelerdir-kasik-biti-tedavisi-ve-korunma-yontemleri-nelerdir/