Kasık Mantarı

Kasık Mantarı 

Kasık mantarı, isminden de anlaşılacağı gibi, tıpkı diğer mantar türleri gibi virüs temelli bir deri enfeksiyonu çeşididir ve kasıklarda yerleşerek aktive olur. Çoğunlukla metabolizmaya bağlı problemlerden kaynaklanan kasık mantarı ya da bilimsel adıyla “tinea cruris”, çoğunlukla aşırı kilolu kişilerde, sporcularda ve çok terleyen kişilerde görülür. Özellikle sıcak havalarda ve güneş altında çalışan kişilerde ortaya çıkma riski daha yüksektir. Erkeklerde ve adölesan (ergen) çocuklarda daha fazla görülür. Kasık mantarı 2-3 hafta sürecek bir tedavi ile iyileşmektedir. Bir çeşit mikroorganizmanın sebep olduğu bu cilt enfeksiyonu, kasık bölgesi ve katlanmış deriler arasında deri enfeksiyonlarına yol açar. Kasık bölgesinde yoğun kızarıklık şeklinde kendini belli eden kasık mantarı erkeklerde penise kadar yayılabilmektedir.

Kasık mantarı vücudun diğer bölgelerinde; sözgelimi ellerde, ayaklarda, tırnaklarda meydana gelen mantarların kasıklara kadar ulaşmasıyla oluşabilmektedir. Vücudun belli başlı bölümlerinde oluşan mantar türleri kasıklara da yayılabilir ve rahatsızlık sürecini başlatabilir.

kadinlarda kasik mantari

Kasık mantarı cilt yüzeyinde kahverengi ve kırmızı renklerde ve  etrafı su toplamış kabarık lezyonlar şeklinde oluşmaktadır. Renkleri ise genelde orta kısmı açık, kenarlara doğru koyulaşan formdadır. Kasık mantarları çoğunlukla çift taraflı ortaya çıkar. Şiddetli ağrı yapabilir, kaşıntı yapar ve kaşıma sebebiyle şişlik, tahriş ve akıntı da görülebilir.

erkeklerde kasik mantari

Kasık Mantarı Belirtileri

İlkin, derinin kat yerlerinde zuhur etmeye başlayan kasık mantarı, kademe kademe ilerleyerek yayılmaya başlar. Kasık derisinin katlarından başlayan mantar, bacaklardan aşağıya iner, göbeğe, makat bölgesine ve genital bölgelere de ilerlemeye devem eder.

kasik mantari belirtileri

Kasık mantarının en rahatsızlık veren tarafı kaşıntı hissidir ki bu kaşıntı, kişinin gündelik hayatını olumsuz yönde etkiler ve yaşam konforunu düşürür. Kaşıntı; vücut ıslak, terli, nemli olduğu zamanlarda ve bilhassa geceleri vücut ısısı arttığında dayanılması zor hale gelir. Deride soyulma, çatlama, döküntü oluşabilir. Kaşıntının sebep olacağı daha başka enfeksiyonlar sebebiyle de mantarın oluştuğu bölgede çıban, sulanma ve sivilce oluşumu da gözlenebilmektedir. Böyle bir durumda kaşıntıya ek olarak, sızlama, şişme, batma ve yanma hissi ile kızarıklık oluşumları baş gösterir.

Kasık Mantarı Tedavisi

Kasık mantarı nasıl geçer; her ne kadar kaşıntı ve rahatsızlık verse de kasık mantarı, tedavisi çok zor olan bir rahatsızlık değildir. Kasık mantarı tedavisinde genellikle losyonlar, kremler, ilaçlı pudralar ve spreyler tercih edilmektedir. Bu ilaçları saptamak ve kullanmak için uzman bir hekime, bir dermatoloğa danışmak gerekecektir. Bazı vakalarda mantara sulu yaralar da eşlik eder ve bu yaraları kurutmak için, kurutucu işlevi olan losyonlar ve pudralar verilebilir. Mantarlı bölge kuru ve gergin olduğunda ise nemlendiren ve yumuşatan kremler verilir. Eğer kasık mantarı oldukça geniş bir alanda yayılım göstermişse, yahut derinlere bir yerlere inmişse ağızdan alınacak tabletlerle tedavi sağlanır.

kasik mantari ilaci

Eğer kasık mantarı çok ciddi boyutlarda seyretmiyorsa, hekimin vereceği kasık mantarı ilacı, kasık mantarı kremi, pomat yahut merhemlerle kolayca tedavi edilir. Fakat daha ciddi boyutta bir kasık mantarı vakası ile yüz yüze gelindiyse yine hekimin vereceği ağız yoluyla kullanılan ilaçlar devreye girecektir.

Kasık mantarı tedavisinde kullanılan ilaçlar genellikle klotrimazol yahut mikonazol içerikli anti-mantar merhemlerdir. Butenafin ihtiva eden ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar mantar hücrelerinin ölümüne sebep olarak tedaviye etki eder. Deri hassasiyeti ve kaşıntı dayanılmayacak kadar yoğunsa glükokortikoid steroid içeren merhemler de kullanılmaktadır.

Tinactin sprey ve Travazol merhem de yine kasık mantarı tedavisinde etken olan ilaçlardır.

kasik mantari tedavisinde kullanilan ilaclar

Kasık mantarı ile mücadele ederken merhem, losyon ve ilaçların kullanımının yanı sıra bazı temizlik ve hijyen kurallarına da dikkat etmek, problemin daha hızlı çözülmesini sağlayacaktır. Sözgelimi, kasık mantarı olan bir kişinin, kullandığı iç çamaşırlarının dar, sıkı ve vücudu havasız bırakan türde olmamasına dikkat edilmelidir.

kasik mantari kremi travazol krem

İç çamaşırları mutlaka her gün; hatta ihtiyaç hissedilirse gün içinde birkaç kez değiştirilmelidir. Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Her duştan sonra kasık bölgesi özellikle dikkatlice ve güzelce kurulanmalı, ıslak yer kalmadığından emin olunmalıdır.

kasik mantari nasil gecer

Bu tür basit ama etkili önlem ve tedavilere rağmen kasık mantarında gerileme ve iyileşme gözlemlenmiyorsa muhakkak bir hekime başvurulmalıdır.

Acilen hekime gidilmesini gerektiren bir durum da yara ve kanama oluşumudur. Böyle bir durumda da yine hemen uzman bir hekimi ziyaret etmek gerekecektir.

Kasık Mantarı Bitkisel Tedavi

Bitkiler ve otların deva veren özelliği kasık mantarına bitkisel çözüm hususunu gündeme getirir. Tabiatın şifalı eli kasık mantarırahatsızlığında da devreye girer. Kasık mantarını doğal yollarla tedavi etmek istediğinizde civanperçemi ve papatya size yardımcı olabilir. İltihap kurutucu etkileri olan bu bitkiler, kaynatılarak yahut kür şeklinde ve düzenli biçimde kullanılabilir.

kasik mantarina bitkisel cozum

Kaynayan bir kahve fincanı klorsuz suya 4-5 kaşık civanperçemi koyup kısık ateşte 5 dakika kaynatılır. Karışım lapa haline geldiğinde kasıktaki mantarlı bölgeye uygulanır ve sabaha kadar beklenir. Birkaç gün devam edeceğiniz bu uygulama sayesinde kasık mantarının iyileşmesini ve yayılmasının önlenmesini sağlamış olursunuz.Antiseptik özelliği olan adaçayı yağı da mantarlı bölgeye tatbik edilebilir. Papatya çayı da kaşıntı ve mantar vakaları için son derece faydalı ve etkili bir bitkidir ve çayının yapılarak içilmesi mantarı önleyici etki sağlar.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kasik-mantari/