Katarin Kapsül Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Katarin ilaç etkin maddesi parasetamol, Oksolamin sitrat, Klorfeniramin maleat olan ağrı kesici, ateş düşürücü, balgam söktürücü ve histamin etkileri engelleyici ilaçtır. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi üst solunum yolu enfesksiyonlarında, alerjik kızarıklık, ödem, gözlerde sulanma ve burun akıntısında, öksürük tedavisinde kullanılmaktadır.

Katarin Kapsül Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir?

Makalemizde Katarin hakkında merak ettiklerinizi ve kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz. Hem ağrı kesici hem de antihistaminik olması nedeni ile en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Ama her ilaç gibi dikkatli kullanılmalı, doktor önerilerine uyulmalıdır.

Özellikle doz ayarı doktor tarafından reçete edildiği gibi yapılmalıdır. Ne az ne çok kullanmalı, doktorun önerdiği şekilde alınmalıdır. Ayrıca Katarin ilaç, 6 yaş altındaki hastalara uygun değildir. Süspansiyon şeklinde şurup bu yaş için önerilmektedir.

Katarin kullananlar, ilacın etkisinin oldukça yüksek ve tedavi edici özelliğinden dolayı tercih ettiklerini belirtiyorlar. Tabi ki doktor onayı ile kullanmanın önemini belirtmekte fayda var.

Katarin Kapsül Endikasyon Bilgisi

Öncelikle Katarin ilaç içeriğinden bahsedelim. 250 mg parasetamol, 100 mg oksolamin sitrat, 2 mg klorfeniramin maleat içerir. Ayrıca yardımcı madde olarak Nişasta, talk (E553b), magnezyum stearat (E572), titanyum dioksit (E171), indigo karmin FD&C mavi no:2 (E132) ve jelatin (E441) içermektedir.

Katarin Kapsül Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 1

İçeriğinde 3 farklı etken madde bulunduran katarin ilaç, ağrı kesici, antihistaminik ve öksürük iyileştirici özelliklere sahiptir. Parasetamol sayesinde ağrıları keserek, ateş düşürmektedir. Klorfeniramin ile histaminin neden olduğu ödem, kızarıklık, sıcaklık, kaşıntı, gözlerde sulanma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı gibi belirtileri ortadan kaldırmaktadır. Oksolamin sitrat ile de salgıları sulandırmakta, balgamı eritmekte ve öksürüğe iyi gelmektedir.

Katarin ilaç, soğuk algınlığı, grip, nezle, üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve alerjik hastalıklarda kullanılmaktadır. Vücudun doğal salgıladığı histaminin etkilerini engellemekte ödem, kızarıklık, kaşıntı, göz sulanması, burun tıkanıklığı ve akıntısını tedavi etmektedir.

Antihistaminin neden olduğu bu rahatsızlıkları giderirken balgam eritici özelliği ile öksürüğü tedavi etmektedir. Beyinde ısı düzenleme merkezine etki ederek ateşli hastalarda ateş düşürmektedir.

Katarin Kapsül Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

Katarin ilaç, her ne kadar olumlu etkileri yüksek olsa da her ilaç alımında olduğu gibi dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Katarin kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler ilacın etkin maddelerine karşı alerjik durum olup olmadığıdır. Eğer var ise Katarin ilaç kullanılmamalı ya da doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Katarin Kapsül Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 2

Katarin ilaç hangi durumlarda kullanılmamalıdır? Bunu bilmek gerekir. Eğer karaciğer yetmezliğiniz, böbrek yetmezliğiniz, akut astım, prostat büyümesi, dar açılı göz tansiyonu, 12 parmak bağırsağında daralma, sara hastalığı ve alkol bağımlılığınız var ise bu ilacı kullanmamalısınız. Doktorunuza bu rahatsızlıklarınızdan bahsetmeniz faydalı olacaktır.

Katarin kullananlar, ilacın yan etkilerini ve kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenleri iyi bilmelidir. Özellikle kalp hastaları, yüksek tansiyon hastaları, mide ülseri olanlar, kemik iliği işlev bozukluğu olanlar, kansızlık problemi olanlar ve aktif troid rahatsızlığı olanlar Katarin ilaç kullanımından önce doktorlarına bilgi vermeliler. Böyle durumlarda doktorunuz kullanmamanızı söyleyebilir ya da dozunu rahatsızlığınızı göz önüne alarak ayarlayabilir. Bu yüzden mutlaka doktorunuza danışarak içmelisiniz. Katarin ilaç alkolle birlikte kesinlikle alınmamalıdır.

Kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri de son 15 gün içinde MAO inhibitörleri grubundan yani antidepresan türü ilaç kullandıysanız Katarin ilaç kullanmamalısınız. Eğer kanınız bu tür ilaçlardan tamamen temizlenmeden Katarin ilaç kullanırsanız hayati tehlike oluşturacak durumlara maruz kalabilirsiniz.

Katarin ilaç, uyuşukluk ve sersemliğe neden olabilmektedir. Bu yüzden ilacı kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden biri de araç ve makine kullanmamanın önemli olduğunu bilmek gerekir.

Dikkat gerektiren bir işte çalışıyorsanız ya da araba kullanmak zorunda iseniz Katarin ilaç kullanımı saatlerini bu durumların dışında olacak şekilde değiştirmeniz gerekebilir. Katarin kullananlar ilacın uyuşukluk yaptığını ve sürekli dalıp gittiklerini belirtmektedirler.

Katarin ilaç kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler genel olarak, alkol ile alınmaması gerektiği, başka antihistaminik ilaçlarla etkileşim yapabileceği için doktora bu konuda bilgi verilmesi, 6 yaşından küçük çocuklara Katarin ilaç verilmemesi gerektiği, hamilelik ve emzirme dönemlerinde doktora danışmadan kullanılmamasıdır.

Katarin Kapsülün Kullanım Şekli

Öncelikle tüm ilaçlarda olduğu gibi Katarin ilaç kullanımında da doktor önerisine dikkat edilmesi gerektiğini belirtmek isteriz. Doktorun reçete etmiş olması gerekir ve doktorun belirttiği şekilde kullanmak gerekir.

Katarin ilaç, bol su ile alınmalıdır. Yetişkinlerde günde 8 saat ara ile 1 veya 2 kapsül alınabilmektedir. Günlük alınan doz 6 kapsülü geçmemelidir. 6-12 yaş arası hastalarda ise 8 saat ara ile 1 kapsül alınması uygundur. Bu yaş grubunda günde 3 kapsülden fazla alınması sakıncalıdır.

Katarin Kapsül Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 3

6 yaş altında ki çocuklarda suspansiyon şurup kullanılması gerekir. Bu yüzden Katarin ilaç 6 yaş altına verilmemektedir.

Katarin ilaç yemek öncesi veya yemek sonrası kullanılabilir. Ancak mide probleminiz varsa tok karnına almakta fayda olacaktır.

İlacın Olası Yan Etkileri

Katarin kullananlarda çok seyrek görülen ciddi yan etkiler, alerjiye bağlı yüzde ve boğazda şişme, elde, yüzde, ayakta dantele bezer kızarıklıklar ve hassasiyet hissi, kurdeşen, ciltte ve göz çevresinde kan oturması ve şişlik, kalp ritim bozukluğu, damar tıkanıklığı, karaciğer işlev bozukluğu ve yüksek tansiyondur. Bunlar oldukça seyrek görülse de Katarin ilaç etken maddelerine alerjiniz olduğunu gösterir ve acilen hastaneye gitmek gerekir.

Katarin kullananlarda yaygın olarak görülen yan etkiler, baş ağrısı, baş dönmesi, uyku hali, karıncalanma, uyuşma hali, bulantı, kusma, hazımsızlık, aşırı mide ve bağırsak gazı, karın ağrısı ve kabızlıktır.

Katarin Kapsül Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 5

Katarin kullananlarda seyrek görülen yan etkiler ise mide ve bağırsakta kanama, böbrek yetmezliği, kansızlık, kanda trombosit sayısında azalma, hemoglobin yıkımı, alyuvar sayısında azalma, nötrofil sayısında azalma, akyuvar sayısında azalma, pansitopeni, alerjik reaksiyonlar, anaflaksi, anoreksi, depresyon, kabus ve karabasan, konsantrasyon bozukluğu, bulanık görme, uyaranlara karşı aşırı duyarlılık, kulakta uğultu, kalp çarpıntısı ve ritim bozukluğu, bronşların daralması, astım, çocuklarda optik illüzyon, kaşıntı, deride döküntü, kurdeşen, alerjik olarak yüzde ve boğazda şişme, halsizlik, göğüste sıkışma hissidir.  Bu yan etkiler oldukça seyrek görülür. Eğer Katarin ilaç kullanımında bunlardan biri görülse dahi hemen doktora bilgi verilmelidir.

Katarin ilaç kullanma talimatı ilaç ambalajının içinde bulunmaktadır. Bu kullanma talimatında Katarin ilaç etken maddeleri nadir ve ne için kullanılır, kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, nasıl kullanılır, olası yan etkileri nelerdir, yan etkiler görüldüğünde yapılması gerekenler ve ilacın saklanması ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Katarin ilaç kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatı okunmalı ve bilinçli olarak tüketilmelidir. Bu tüm ilaçlar için geçerli ve önemli bir kuraldır.

Katarin ilaç eczanelerde 5 TL civarında satılmaktadır. Ayrıca doktor tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından karşılanmaktadır.

Katarin Kapsül Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır, Yan Etkileri Nelerdir? 6

Katarin kullananlar, ilacın birçok olumlu etkisi ve tedavi edici özelliğine göre fiyatının çok uygun olduğunu belirtmekte ve tavsiye etmektedirler.

Her ne kadar tavsiye edilse de hiçbir ilaç doktora danışmadan alınmamalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/katarin-kapsul-nedir-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-yan-etkileri-nelerdir/