Kayısı Çekirdeği Yağı

Kayısı, onlarca faydasından her zaman bahsedilen, lezzetli bir yaz meyvesi. Pekiyi çekirdeği ile ilgili ne söyleniyor? Kayısı çekirdeği faydaları neler? veya kayısı çekirdeği faydalı mı? Kayısı yağı nedir? Ne için kullanılır. Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.

Kayısı çekirdeği, pek çok çekirdekli bitkide olduğu gibi, bir takım mineral ve besin ögeleri barındırır. Bütün çekirdekli bitkilerin, çekirdekleri tohumdur ve tohumlar bu değerleri içermek zorundadır. Ancak Kayısıda biraz daha farklı olarak, bu değerler fazlaca bulunur. Ve ayrıca kayısı çekirdeği, B17 Vitamini; halk arasında kanser vitamini olarak vitamini de içeren tek bitkidir.

Kayisi Cekirdeginin Faydalari

Ancak kayısı çekirdeği tüketimi önerilen dozun üzerine çıktığında, içerdiği siyanid nedenliyle zehirlenmelere yol açabilmektedir. Bu nedenle dikkatli tüketilmesi önerilir.

Kayısı, aynen soydaşı olan badem de olduğu gibi, çekirdeğinde ciddi miktarda faydalı yağ ve aminoasit barındırır. Badem efektlerinin daha kuvvetlisine sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle cilt bakımında çok başvurduğumuz badem yağı gibi, kayısı yağı da bu alanda kullanılması doğru olan bitki özlerindendir.

  • Cildi nemlendirir
  • Cildi besler
  • A, B, C ve E vitamini bakımından zengindir
  • Kırışıklıkları geciktirir
  • Cilde esnek bir form kazandırır
  • Yağ dengesini korur
  • Anseptiktir, aknelere iyi gelir
  • Mide ve bağırsak sorunlarında etkilidir
  • Şeker seviyesinin kontrolünde faydalıdır
  • Kansere karşı etkili olduğu tahmin edilmektedir

Kayısı çekirdeği yağı, pek çok şampuan sabun vb. kozmetik ürünün içeriğinde yer almaktadır. Doğal kayısı çekirdeği yağı ise, haricen kür biçiminde kullanılabilir. Örneğin, yüz temizlemek ve nemlendirmek her akşam yatmadan önce, pamukla uygulayacağınız kayısı çekirdeği yağı, cildinizin nem dengesini sağlar, kırışıklıklara karşı ciddi şekilde etkili olacaktır.

Bunun yanında, saçlarınıza da ayda bir kayısı çekirdeği yağı tatbik edebilirsiniz. Bu sayede canlı, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olursunuz.

Kayısı çekirdeği yağı, zeytinyağı ve yumurta akı kullanarak bir maske de yapabilirsiniz. Bir tatlı kaşığı kaysı yağı, bir tatlı kaşığı zeytinyağı ile birlikte bir yumurtanın akını karıştırıp yüzünüze maske yapabilirsiniz.

Kayisi Cekirdegi Yagi Nasil Kullanilir

Kaysı çekirdeği yağı, ülkemizde üretimi oldukça fazla olan bir bitki olmasından dolayı, pahalı sayılmayacak bir düzeydedir. Ancak bütün aromatik bitki özlerinin belli bir seviyede olduğunu da unutmamak gerekir.

Kayısı çekirdeği yağı, tıbbi bir ürün değildir. Sağlık Bakanlığı denetimine tabi değildir. Aktarlar veya doğal ürün satan mağazalardan kolayca temin edilebilmektedir.

Markasına ve doğallık oranına göre değişmekle birlikte, 25ml kayısı çekirdeği yağları, 3TL ile 15TL değişen fiyatlara sahiptir. Burada doğal olup olmaması hususunu bir kez daha üzerine bastırarak belirtmek gerekir. Doğal olmadığı takdirde satın almanız hiçbir anlam ifade etmeyecektir. Zira bu ürünü almaktaki maksadınız zaten doğal ürün kullanma isteğinizdir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kayisi-cekirdegi-yagi/