Kayısı Yağının Faydaları

Kayısı Yağının Faydaları
Kayısı çekirdeğindeki yağın damıtılmasıyla elde edilen kayısı yağı; cilt yaşlanması, cilt lekeleri, kırışıklık, saç dökülmesi, kuru cilt gibi sorunlara iyi gelen son derece faydalı bir yağdır. Vitamin ve mineraller açısından hayli zengin olan kayısı yağı A, D, E, K vitaminlerini barındıran; bilhassa A vitamininin cildi gençleştiren, leke ve kırışıklıkları yok eden özellikleriyle kıymetli ve son derece faydalı bir yağ olarak, cilde faydalı yağlar listesinde ilk sıralardaki yerini korur.

Kayısı yağı ne işe yarar, kayısı yağının cilde faydaları nelerdir? diye soran birisine söylenecek çok şey var.

 • Kayısı yağı kalsiyum, magnezyum, selenyum  gibi mineral ve elementler bakımından oldukça zengindir. Bilhassa kuru ciltlere iyi gelen ve cilt yıpranmalarını engelleyen kayısı yağı haftada 2 kez kullanıldığında dahi cilt üzerinde gençleştirici etki gösterir.
 • Kayısı yağı cilt rengini ve tonunu korur.
 • Alerjik bünyelere direnç verir.
 • Kayısı yağı dermatit ve egzama gibi cilt sorunlarına da iyi gelir.
 • Kayısı yağı, ciltte bulunan ince çizgileri ve kılcal kırışıklıkları açarak yok eder.
 • Dışarıdan gelecek etkilere bir kalkan vazifesi görür.
 • E vitamini sayesinde cilde gençlik verir.
 • Kayısı yağı aynı zamanda cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı da korur.
 • Kayısı yağını su ile karıştırıp yahut küp şekere damlatarak oral yolla almak da mümkündür. Kayısı yağı bu anlamda kabızlık, bronşit, boşalım sistemi rahatsızlıklarında da kullanılmaktadır.
 • Kayısı yağı faydaları açısından incelendiğinde çok doyurucu neticeler verir.
 • Kayısı-Yağının-Faydaları1

  Kayısı yağının saça faydaları da yok değil. İçerdiği vitamin, mineral, doymamış yağ asitleri gibi faydalı elementler sayesinde cilt üzerinde mükemmel etkiler yaratan kayısı yağı, saçlı deri üzerinde de olumlu tesirler gösterir. Saç dökülmesi sorunundan muzdarip olanların sık kullandığıkayısı yağı saç köklerinin beslenmesine de yardımcı olur. Saçları ince telli olanların, daha dolgun ve hacimli saçlar için de kullanabileceği kayısı yağı, saç köklerine birkaç damla dökülerek friksiyonla yedirilerek uygulanabilir.

  Kayısı Yağı Nasıl Kullanılır?
  Kayısı yağı, haricen cilt ve saça doğrudan tatbik ederek ve masajla yedirerek; yahut suya karıştırarak veya küp şeker üzerine damlatarak da dahili yolla kullanılabilir. Bir parça pamuk üzerine damlatacağınız 8-10 damla kayısı yağı ile cilt bakımı  yapabilir, saç diplerinize yedireceğiniz kayısı yağıile saç masajı yapabilirsiniz.

  Kayısı Yağı Fiyatı
  Kayısı yağı aktarlarda ve seçkin eczanelerde satışa sunuluyor. Ortalama fiyatı 5 TL civarı olan kayısı yağı en çok satılan ve talep gören şifalı yağlar arasındadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kayisi-yaginin-faydalari/