Kefir Mayası Nasıl Yapılır

Kafkasya halklarının yıllar önce keşfettikleri bir içecek vardır, adı kefir. Sütün biraz daha koyu kıvamlısı olan kefir hem kendine has lezzeti, hem de olağanüstü faydaları sayesinde ünü dünyayı aşmış bir şekilde haklı şöhretini sürdürmektedir.

Kefir mayası kullanılarak evde de yapılabilen kefirin, stresi önlemeden, kolesterolü düşürmeye; hazmı kolaylaştırmadan, cildi gençleştirmeye; görme yeteneğini güçlendirmeden, ishal ve kabızlığı önlemeye kadar sağlık için sayısız faydaları var. Hazır olarak da satılan kefiri eğer evinizde taze taze mayalayıp tüketmek isterseniz, kefir mayası tedarik etmeniz yeterli. Peki doğal kefir mayası nereden bulunacak, nasıl mayalanacak, kefir mayası neden yapılır merak ediyor musunuz? O halde yazıyı okumaya devam edin.

Evde Kefir Mayası Nasıl Yapılır

Kefir mayalamak için kefir taneleri temin etmeniz gerekecek. Güvenli bir yerden temin ettiğiniz kefir tanecikleri minyatür karnabahar gibidir ve fındık iriliğindedir. İhtiyacınız olan bir başka malzeme ise keçi sütü olacak. Kefir mayasını cam bir kavanoza koyun ve üzerine sütü ilave edin. 1 yemek kaşığı kefir mayası için yarım litre kadar süt kullanmalısınız. Daha sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatın ve ışık almayan bir köşede 20 ila 48 saat arası bir süre boyunca bekletin. Kefir ne kadar çok beklerse o kadar çok ekşir. Kefirin karakteristik tadını da aslında bu ekşime verir. Kefir mayalandıktan sonra süzgeçten geçirin ve süzülen kısmı temiz bir kavanoza doldurun. Kavanozu buzdolabında soğuttuktan sonra içebilirsiniz. Kefiri soğuk içmek tadını almak adına daha doğru bir seçenektir. Kefir mayası buzdolabında da çoğalmaya devam eder. Eğer kefirin rengi değişmişse, kefir mayası için kullandığınız tanecikleri atın. Doğal kefir mayası işlemi yapılırken dikkat isteyen bir husus, kefire metal malzeme değdirmemektir; zira metal, kefirin içinde bulunan faydalı maddelerin etkisiz hale gelmesine sebep olur. Büyüyen ve çoğalan kefirleri isteyen kişilere verebilirsiniz.

Ömür uzatan kefirin hikayesi böyle.

Kefir Mayası Nasıl Yapılır? 1

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kefir-mayasi-nasil-yapilir/