Kefir Mayası

Çok sağlıklı ve faydalı bir süt içeceği olan kefir, sütün kefir mayası ile mayalanması ile elde edilir. Bu maya Kafkasya’dan köklenmiştir ve kullanımı asırlardır devam etmektedir. Sütün kefir içeceğine dönüşmesini sağlayan organizma kefir mayası nedir sorusuna cevap olarak verilebilir. Mayanın içinde bulunan faydalı bakteriler sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir ve kefir pek çok hastalığa derman olur. Kefir mayası mutlaka hijyenik koşullarda ve ortamda büyütülmelidir, aksi takdirde  kefir mayasına zararlı bakteriler dahil olur. Bu sebeple de açık şekilde satılan kefir mayaları alınmamalıdır.

Kefir Mayası Nasıl Yapılır

Evde kefir mayası yapmak oldukça basit. Süte tıpkı yoğurt yaparken olduğu gibi maya koymak yeterlidir. Burada tek fark yoğurt yerine kefir mayası koymaktır. Güvenilir bir ortamdan kefir mayası temin etmekle işe başlanılıyor. Mayanın kalitesi son derece önemli. Ziraat Fakültelerinde üretilen ve doğal olarak analizi yapılmış kefir mayalarını tercih etmek son derece doğru olacaktır. Evde mayalanan kefirin bakteri çeşitliliği ve kalitesi hazır alınan kefire göre daha yüksektir.

Taze keçi sütü olursa daha da iyi olur, yoksa taze inek sütü, 50 gram kadar kefir mayası, kavanoz ve süzgeç işi görür.

Yapılışına gelince…

Çiğ sütü kaynatın, soğumaya bırakın, üzerindeki kaymağı alın. Süt ılınıp 20-25 dereceye düştüğünde kefir mayasını ekleyin. Kavanozun ağzı hava alacak ama toz girmeyecek vaziyette temiz bir bez veya peçeteyle gevşekçe kapatılır. Isının en fazla 25 derece olduğu bir ortamda bekletilir. Maksimum 24 saat boyunca sütün pıhtılaşması için beklenilir. Sütün pıhtılaşması kefirin olduğu anlamına gelir. Biraz daha kıvama gelmesi için bir gece buzdolabında bekletilir. Süzgeçten geçirilir ve tüketilir. Hazırlanan bu kefir, yaklaşık 2 gün boyunca buzdolabında bekletilebilir.

Kefir Mayası Nerede Bulunur

Bilinen markaların kefir mayalarından satın alınabilir, Ziraat fakültelerinden temin edilebilir, güvenilen kişilerden alınabilir. Ancak bilinmeyen, güvenilmeyen yerlerden kefir mayası alınmamalıdır.

 Kefir Mayası 1

Kefir Mayası Nasıl Saklanır

Kefir mayası kullanılmadığı zaman sütün içinde ve soğuk ortamda en güzeli de buzdolabında saklanmalı. Yoksa maya tüm özelliğini yitirecektir. Kargo ile alınan kefirlerin çok da sıhhi olmadığı düşünülüyor. Ama kuru kefir mayasının daha uzun yol şartlarına uyabilmesi açısından kargo ile alınabileceği de belirtiliyor. En iyisi kaliteli ve yaş kefir mayasını süt içinde ve buzdolabında bekletmek.

Kefir Mayası 2

Kefir seven pek çok insanın sorduğu sorulardan birisi de kefir mayası yenir mi oluyor. Kefir mayası pek çok faydalı bakteri ve mikrop içerdiğinden bir nevi hap olarak da düşünülebilir. Bu yüzden kefir içmek gibi kefir mayası yemek de faydalıdır. Kafir mayasını sabahları aç karna, yemeklerden en az yarım saat evvel yemek son derece faydalıdır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kefir-mayasi/