Kefir Nasıl Mayalanır

Son yıllarda çok revaçta olan, bilhassa sağlıklı beslenmeye özen gösteren kişilerce çok tercih edilen bir içecek olan kefir, Kafkasya’da doğan, bugün ise Avrupa ve Amerika’da süt asidi ve alkol fermentesi ile yapılan kıvamı yoğurt kadar koyu, köpüklü ve tadı ekşimsi olan bir süt içeceğidir.

Kırık beyaz renginde, karnabahara benzeyen, büyüklüğü büyükçe bir bezelye tanesi kadar olan kefir taneciğinde, mayalar ve bazı mikroorganizmalar bulunur. Bu maya ve mikroorganizmalar sayesinde etil alkol, süt asidi ve karbondioksit oluşur. Kefir taneciğinde bulunan mikroorganizmalardan bazıları süt şekerini parçalar. Böylelikle süt asidi meydana gelir ve süt pıhtılaşır.

Fermantasyon neticesinde ekşimtırak, alkollü, köpüklü ve kıvamı sütten daha yoğun olan kefir oluşur. Kefir denilen bu süt içkisinde inek sütü dışında manda, keçi ve koyun sütleri de kullanılır.

Kefirin adeta hayat veren, hücre yenileyen, bağışıklık güçlendiren bir içecek olduğu, düzenli kefir tüketen toplumlarda kaliteli ve uzun bir ömür gibi yaşam karakteristiklerinin olduğu gözlemlenmektedir. Kefirin ayrıca uyku bozuklukları, böbrek rahatsızlıkları, astım, egzama, verem, bronşit, deri problemleri ve deri çatlaklarına iyi geldiği de vurgulanmaktadır.

Doğal Kefir Mayası

  • Kefir yapmak için doğal kefir mayasına ihtiyaç var.
  • Kefir tanelerini cam bir kavanoza koyun ve üzerine oda sıcaklığında ola taze süt ilave edin. Süt, istediğiniz kıvama gelene kadar bekleyin. 24 saat genelde yeterli olacaktır. Kavanozu bu aşamada direkt ışık alan bir alanda bekletmeyin. Karanlık bir köşede veya bir dolapta bekletebilirsiniz. Kavanozun tamamını sütle doldurmamaya özen gösterin. En fazla 4’te 3’ünü doldurun.
  • Doğal Kefir Mayası

  • Kefir istediğiniz kıvama geldiğinde temi bir süzgece boşaltıp süzün ve kavanozu yıkayın.
  • Doğal kefir mayası ile mayaladığını kefir içeceğiniz hazır. Buzdolabında istediğiniz kadar muhafaza edebilirsiniz. Kefirinizi oda sıcaklığında bekletecekseniz, kapaklı ve hava almayan bir kapta 4 saat kadar dayanabilir.
  • Kefir tanelerinizi yeniden kullanabilmek için kavanozu sıcak suyla güzelce yıkayın ve soğumasını bekledikten sonra kefir tanelerini yeniden kavanoza atın.
  • Kefir yapmak gördüğünüz gibi oldukça kolay. Doğal kefir mayası ile bu mucize içeceği istediğiniz kadar mayalayarak içebilir ve sevdiklerinize içirebilirsiniz.
  •  

    Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kefir-nasil-mayalanir/