Kefir Nedir, Nasıl Yapılır ve Faydaları Nelerdir?

Vücudumuz bir mekanizma olduğu kadar bir biyolojik habitattır. Milyarlarca bakteri, sistemin efesktif çalışması için devamlı faaliyet halindedir. Bu mikroorganizmalar sistemin işçi arıları gibidir. Hemen hepsi bağırsaklarda yer alır ve besinlerin vücuda faydalı hale gelmesini sağlarlar. Dünyamız da canlıların bu ihtiyacı çerçevesinde yararlı baterileri devamlı tüketebileceğimiz ürünler sunmaktadır.  Kefir, Lactobacillus acidophilus ve Bifidobacterium bifidum mantarlarının süt ile mayalanması neticesinde elde edilen bir içecektir. Tabii süt ürünlerinde bir çok farklı bakteri de mayalanabilmektedir. Örneğin yoğurt, kefir benzeri bir üründür, farkları mayalarından kaynaklanmaktadır.

Kefirin içindeki faydalı bakterilere probiyotikler denir. Batı kültürlerinin çok yeni tanıdığı probiyotikler, Asya’da Türkler tarafından binlerce yıldır kullanılmaktadır. Türk kavimleri Yoğurt’un da mucididir ve kefir mayalama fikrini de Türkler bulmuştur. Bilinen hiçbir zararı olmayan kefir, kefir mayasından üretilir, bir kez temin edeceğiniz mayayı, yoğurtta olduğu gibi kendiniz çoğaltabilir ve yeni yapacağınız kefirlerde kullanabilirsiniz. Yani kefirin bilinen bir hammaddesi yoktur, kefir mayası binlerce yıllık bir mantar türünden elde edilmiş bir bakterinin, günümüze kadar mayalanarak gelmesinden elde edililr.

Kefir nasıl yapılır

Kefir yapımı için, öncelikli ihtiyacımız elbette mayadır. Günümüzde mayanın kuru da satılıyor olması sebebiyle, yaş maya temin etmek için Anadolu’yu gezmenize gerek yoktur. Bunun yanında elbette kefir mayalama yapacağınız, ihtiyacınız ölçeğinde süt de temin etmeniz gerekir. Mayalama yapılacak İnek veya keçi sütü olabilir. Keçi sütü çok daha besleyici olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Evde kefir yapımı aslında klasik yöntemdir zira kefir bir ev besinidir. Paketli satışının mazisi çok öncelere uzanmamaktadır. Kefir mayalama, yoğurt mayalama gibi yapılır, ancak süreç biraz daha uzundur.

 • Kefir yapımı için daha önceden kaynattığınız soğumuş sütü herhangi bir kavanoza, kavanozun ¾’ünü dolduracak biçimde ekleyin.
 • Sütümüze 2 kaşık kefir mayası ekleyip, karanlık bir yerde 1 gün bekletiyoruz.
 • Tam 1 günün sonunda kefir mayası ile kefiri ayırmak için süzüp, sıvıyı başka bir kaba alıyoruz.
 • Kefir yapımı sürecimiz tamamlandı. Hazırladığınız kefir, 1 veya 2 gün tazeliğini korur. Bayatladığında içilmemelidir. Bunun anlamanın yolu ise, rengidir. Kefir beyaz olmalıdır. Renk koyulaşırsa tüketilmemelidir.

  Süzdüğümüz kefir mayasını bir sonraki kefir yapımı işleminde kullanabiliriz. Evde kefir yapımı bundan sonra bir döngü haline gelebilir. Evin bir köşesinde sonsuza kadar elinizdeki maya ile üretim yapabilirsiniz. Yeryüzünün en sağlıklı besinlerinden birisini üretmenin maliyeti artık süt kadar olacaktır.

  Kefir Nedir

  Kefirin faydaları

  Probiyotik ve prebiyotik besinler, öncelikle sindirim sistemi bakterilerinin kolonizasyonunu sağlayarak, floranın verimli çalışmasını temin eder. Bağırsak florasının doğru çalışması, bakterilerin vücuda ihtiyaç duyulan yaşamsal faydanın sağlanıyor olması anlamına gelmektedir. İçerisinde 50’yakın prebiyotik ve probiyotik bakteri bulunan kefirin faydaları bakın nelerdir?

 • Kefir yüksek besin değerleri içerir, Kalsiyum, protein ve vitaminler sayesinde vücudun ihtiyaç duyduğu rezervleri tamamlar.
 • Probiyotik ve prebiyotik bakteriler karbonhidrat çözerler, yani yakarlar. Böylece karbonhidratların vücuda olan olumsuz etkilerini %80’e kadar azaltırlar.
 • Kefir mayasının içerisinde bakteriler şekeri de çözer. Böylece hem laktik asit toleransı olanlar rahatlıkla kefir içebilirken, diyabeti olanların da kefir tüketerek şekeri kontrol altında tutabilirler.
 • Probiyotik ve prebiyotik bakteriler vücut direncinin artırılmasını sağlarlar.
 • Kefir mayası, vücutta meydana gelen zararlı mantarları ve fazla mayayı temizler.
 • Kolon kanseri başta olmak üzere, pek çok kanser tipi ile direkt mücadele eden kefir, evde kefir yapımı ilkeleri ile üretildiğinde sıfır düzeyinde katkı maddesi içereceğinden son derece sağlıklıdır.
 • Esasında liste oldukça uzundur. Daha pek çok madde eklenebilmektedir. Bu sebeple kafir mayalama işlemini, hayatınızın bir rutini haline getirmenizde fayda vardır. Zira kefir yapımı zor bir işlem değildir, faydaları hesaba katıldığında, maliyeti yok sayılabilecektir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kefir-nedir-nasil-yapilir-ve-faydalari-nelerdir/