Kehribar Tesbih Özellikleri

Kehribar tesbih özellikleri, kehribar kozalaklı ağaçların reçinesinden çok uzun yıllar içinde meydana gelen bir maddedir. Tropik çiçekli ağaçların reçinesinden de oluşur. Reçine aslında ağaçların kendi kendini koruma mekanizmasıdır.

Kehribar Tesbih Özellikleri

Ağacın dalı yahut gövdesi herhangi bir nedenden ötürü zarar gördüğünde, kırıldığında, yarıldığında, çatladığında alttaki kabuksuz doku dış etkenlere karşı savunmasız bir hale gelir. Böyle bir durumda reçine salgılanır ve taze olan yüzey korumaya alınır. Reçine hem ağacın açılan kısmının bir nevi tamirini yapar; hem de ağacı böcek, sinek, mantar gibi canlılardan uzak tutar.

İşte amber de denilen kehribarın ana maddesi fosil haline gelmiş ağaç reçinelerinden oluşur. Amber yani kehribar taşı kırmızı, sarı ve portakal renginden oluşur.

Kehribarın değişik çeşitleri mevcuttur. Genellikle takı ve tespih işçiliğinde hammadde olarak kullanılan kehribar;  ateş kehribar, zar kehribar, toz kehribar ve sıkma kehribar olarak çeşitlendirilebilir. Ateş kehribar tesbih özellikleri ile toz kehribar tesbih özellikleri aynıdır. Tıpkı zar kehribar tesbih özellikleri ile sıkma kehribar tesbih özelliklerinin aynı olduğu gibi. Kehribar boyun bölgesine kolye ve gerdanlık olarak takıldığında boğaz ağrısı, bademcik ve tiroid rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kehribar Tesbih Özellikleri 2

Astım ve bronşite de iyi gelen kehribar, alerjik reaksiyonlarda da etkilidir. Ağrı olan bölgeye temas ettirilen kehribarın ağrıyı dindirdiğine inanılır.  Kehribar taşı yahut kehribardan yapılmış tespih sol elde tutularak kullanıldığında bünyedeki elektriklenmeyi önler. Ruhi olumsuzlukları dengeler. Mutluluk ve canlılık hissi verir. Bazı psikolojik rahatsızlıklara iyi gelir ve kişiye yaşam enerjisi verir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kehribar-tesbih-ozellikleri/