Kekik Yağının Faydaları

Kekik Yağının Faydaları
Hoş kokulu ve iştah açıcı bir bitki olan kekik, hem şifa veren özellikleriyle, hem de özellikle et yemeklerine kattığı aromayla en çok satılan ve tercih edilen bitkiler ve da baharatlar arasında sayılmaktadır. Kekikten elde edilen kekik yağının da faydaları saymakla bitmez. Peki o halde kekik yağının faydaları nelerdir, kekik yağı ne işe yarar?

Kanser tedavisinde etkin olan, iltihaplı yaraları geçiren, bel ağrısına iyi gelen,  cilt yaralarını iyileştiren, sinüzit ve bademcik iltihabına iyi gelen, kandaki şeker oranını düzenlediği için şeker hastalığına da iyi gelen, idrar söktüren, ödem attıran, sakinleştirici özelliği olan, romatizma ve kemik hastalıklarının iyileştirilmesinde etkili olan, burkulma sonucu meydana gelen kas ağrılarını dindiren, boğazdaki gıcık türü öksürüğe iyi gelen, ergenlik sivilcelerini geçirmeye yardımcı olan, bağırsakları çalıştıran, artrit ve hepatite iyi gelen kekik yağı; tüberküloz, akne ve adet dönemi şikayetlerine de iyi gelmektedir. Kekik yağının rahim kanserini engellediği, kalp hastalıklarını önlediği, antiviral özelliği sayesinde mantarı önlediği, astım tedavisinde etkili olduğu, sedef ve egzamayı iyileştirdiği, yaşlanma karşıtı özelliğiyle cilt kırışıklıklarının oluşmasını geciktirdiği, çıbanlara iyi geldiği, ağız kokusunu engelleyip  nefesi ferahlattığı, uykusuzluk ve hazımsızlığa da çözüm olduğu bilinmektedir. Eğer bahçeniz varsa ve salyangozların fazlalığından şikayetçiyseniz bu konuda da kekik yağı size yardımcı olabilir. Tahtakurusu, bit, kene, pire, sivrisinek gibi haşerelerin uzaklaştırılmasında da etkili olan kekik yağı görüldüğü üzere pek çok derde deva olmaktadır.

kekik-yağını- faydaları-nelerdir

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?
Kekik yağının kullanımı hem dahilen hem de haricen olabilir. Dahilen, yarım fincan suya 2-3 damla ilave edilerek, yahut kesme şeker üzerine damlatılarak kullanılabilir.

Haricen ise, uygulanacak bölgeye parmak uçları ile masaj yapılarak yedirilebilir. Antiseptik özelliğinden ötürü kekik yağı ezilme, burkulma, yara-bere, apse ve parazitlerden kaynaklanan deri hastalıklarına son derece iyi gelmektedir.

Kekik Yağının Zararları
Her şifalı bitkinin sayısız faydası yanında, birkaç zararlı ve yan etki yapan tarafı da vardır kuşkusuz. Her şeyden evvel şifalı bitkiler ve otlar, doz fazlalığında toksik etki yapar ve zehirleyebilirler. Kekik de güçlü bir bitki olduğu için belirtilen doz dışına çıkılmamalıdır. Kekik ve kekik yağıtüketimi hamile kadınlara önerilmez; zira düşük yapma riskini arttırıcı özelliği vardır kekik yağının… Kekik yağı ayrıca vücuttaki demiri emdiği için, fazla kullanıldığında demir eksikliği ve buna bağlı kansızlık yapabilir. Guatr hastalarına da kekik yağı önerilmez. Çünkü kekik tiroit bezinin çalışmasını arttıran özelliktedir. Ayrıca yüksek doz kullanımı karaciğer hasarına da sebep olabilir.

kekik-yağı-fiyatı

Kekik Yağı Fiyatı
10 TL ile 28 TL arasında bir fiyat yelpazesine sahip olan kekik yağına, aktar ve eczanelerle, büyük marketlerin kozmetik reyonlarından ulaşmak mümkündür.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kekik-yaginin-faydalari/