Kepek Nasıl Önlenir

Koyu renk kıyafetlerin üzerine dökülen beyaz benekler, şık siyah bir kruvaze ceketin omuz ve sırt bölgesini kaplayan küçük zerreler, özellikle sosyal ortamlara girildiğinde kişiyi mahcup eder. Ne kadar şık, bakımlı ve zarif görünürseniz görünün, kıyafetinizin omuz kısımlarında birikenkepek tanecikleri, hiç de hoş bir görüntü arz etmez. Kafa derisindeki pullanma ve döküntü olarak bilinen kepek, çoğu insanın kurtulmak istediği ve zaman zaman herkesin karşılaştığı bir sorundur. Kozmetik piyasasında hemen her markanın ürettiği kepeğe karşı etkili şampuanlar ve doğal iksirlerle bu sorundan kurtulmak, hatta başlamadan engellemek mümkün.

Kepek-Nasıl-Önlenir1

Kepeklenme aslında saçın doğal bir reaksiyonudur. Keratin pulları halindeki ölü deri hücreleri her gün deriden atılmaktadır. Saçlarımız olmasa, kepeği fark edemeyiz bile ama saçların varlığı kepekleri de görünür kılar. Kafa derisindeki dönüşümler, iltihabi hastalıklar, sıkıntı ve üzüntüler, kepeğe sebep olur. Kepeklenme sorunu, kafa derisinin duyarlı bir döneminde olduğunu gösterir. Kafa derisini teskin edip, rahatlatmak gerekir.Saç diplerini kaşımak, ovmak, fırçalamak, kalkmış deriyi koparmak daha kötü sonuçlara sebebiyet verir. 

Kepeğe Bitkisel Çözüm
Ne varsa doğada var. Kimyasallarla harmanlanmamış, işlem görüp ambalajlanmamış  maddeler, organik ürünler, topraktan ve ağaçtan gelen halleriyle tüm bedenimize şifa dağıtmaya programlılar. Sanayi ve medikal ürünlere elbette ihtiyaç var ama doğal malzemeleri de sağlık ve güzellik yolunda bilinçli şekilde kullanmak asla vazgeçmeyeceğimiz değerli bir seçenek olmaya devam edecek.

Kepeğe karşı limonla savaş: Kepeğe bitkisel çözüm deyince akla gelenlerden biri de limon…
Saçlarınızı önce şampuanla yıkayın ve nemliyken saç derinize limon suyu sürün ve parmak uçlarınızla masaj yapın. Yaklaşık 30 dakika bekleyin vesaçlarınızı yeniden şampuanlayın. Saçlarınızı çok iyi durulamak püf noktanız olmalı zira iyi durulanmayan saçlarda kalan limon suyu, saçdiplerinizin güneşte açılmasını sağlayacaktır. Limon, antiseptik özelliğiyle saç derisini dezenfekte eder, fazla yağı söker ve saç köklerini güçlendirir.

Kepek-Nasıl-Önlenir2

Kepeğe karşı Aloe Vera ile savaş: Aloe Vera içerikli jeller kuru deriyi yatıştırıp yumuşatır ve saç diplerini güçlendirir, koparak dökülmelerin önüne geçer. Banyo öncesi saç derinize aloe vera jeli ile friksiyon yapın 10-12 dakika bekleyin ve şampuanlayın. Bu uygulamayı, kepek sorunundan kurtulana kadar her gün yahut gün aşırı yapabilirsiniz. Her gün saç yıkamanın kuruluğa sebep olma ihtimalinden dolayı nemlendiricili ve yumuşatıcı etkisi olan bir şampuan kullanmanız iyi olacaktır.

Kepek-Nasıl-Önlenir3

Kepeğe karşı Hindistan Cevizi yağı ile savaş: Saç diplerinize yeterli miktarda Hindistan cevizi yağı sürün, bir havluya sararak yarım saat bekleyin. Daha sonra fırça yardımıyla fırçalayın  ve şampuanlayın.

Hindistan-Cevizinin-Saça-Faydaları1

Kepeğe karşı mayonez ile savaş: Mayonez saç bakımında sık kullanılan tabir caizse mucizevi bir iksir. İçeriğindeki yumurta sarısı, zeytinyağı ve sirke, saç bakımında kullanılan demirbaş ürünlerden. Hal böyle olunca yoğun lezzetiyle  yemeklere  tat vermesinin yanı sıra, saçlarda da gözle görülür iyileşmeler yaratan mayonez pek çok kişi tarafından da kullanılıyor. Saçlarınızı ıslatıp havluyla nemini aldıktan sonra, saç diplerinizi mayonez sürün, 30 dakika bekletin ve şampuanlayın.

Kepeğe karşı sirkeyle savaş: Sirke, anti bakteriyel özelliği ile, saç derisindeki tahrişleri giderir  ve ölü derilerin temizlenmesini sağlar. Saçlarınızı yıkarken durulama suyuna her seferinde yarım çay bardağı kadar elma sirkesi karıştırarak, kepeğe karşı etkin bir mücadele sağlayabilirsiniz.

elma-sirkesi-zayıflatırmı

Kepek Nasıl Geçer
Kepekle mücadele bu reçetelerle sınırlı değil. Yumurta maskesi, yeterli D vitamini alımı, gazlı ve çay, kahve gibi kafeinli içeceklerin tüketimini azaltmak, yeşil yapraklı sebze ve taze meyve tüketimine ağırlık vermek, günde 2-2.5 litre su içmek, şeker ve çikolata gibi besinleri minimum düzeyde tüketmek, boya ve kimyasal barındıran kozmetik ürünlerinden olabildiğince kaçınmak; sprey, jöle, fön makinesi, maşa gibi cihazları az kullanmak, kepekle mücadelede ve kepek oluşumunu önlemede  fayda sağlayacak hususlardır.

Dikkatli ve doğru beslendiğinizde; doğal ürünlerin kullanımına ağırlık verdiğinizde, saç bakımına özen gösterdiğinizde, koyu renk kıyafetlerinizi tedirgin olmadan giyebilirsiniz.

Çünkü, şık siyah ceketiniz yahut lacivert elbisenizin yakalarına düşen kepekler, artık sizi terk edecekler.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kepek-nasil-onlenir/