Kepek Neden Olur

Kepek Neden Olur
Kepekli saçlar herkesin korkulu rüyasıdır. İki dirhem bir çekirdek kıyafetinizin omuz bölgesinde bembeyaz bir kepek kümesi tüm şıklığı ve bakımlı hali tepetaklak eden bir görümüm arz eder. Kepek sorunu, özellikle de kişisel bakımına ve dış görünümüne önem veren insanları fazlasıyla rahatsız eden sıkıntılı bir durumdur. Peki kepek neden olur?

Cildimiz 7 katmandan oluşur ve belli dönemlerde, alttan gelen sağlıklı ve yeni deriye  yer açmak için  dökülür. İşte kafadaki ölü derinin pul pul olarak parçalar halinde kopması kepek olarak adlandırılır. Öte yandan saç derisinde gerekli olan yağı (sebum)salgılayan hormonlar kimi insanlarda daha az çalışır ve bu da saç derisinde kuruluğa sebep olarak derinin pul pul dökülmesine, yani kepek sorununa neden olur. Kepeklenme çok yoğun değilse herhangi ciddi bir rahatsızlığa işaret etmez. Ancak saç telleri arasından görünen, omuzlara dökülen, özellikle koyu renk kıyafetlerin omuz ve sırt bölgelerinde belirgin şekilde göze çarpan bu deri döküntüleri, kişiye bakımsız ve kötü bir görüntü verir. Eğer ileri boyutta bir kepeklenme ise, saç diplerinde kaşıntı da yapar ve kişiyi rahatsız eder.

Kepek-nasıl-geçer,

Yaygın inanışın aksine, kullanılan sabun ve şampuanlar saç derisinde kepeklenmeye sebebiyet vermez. Kepek oluşumu her zaman deri değişimine yahut yetersiz sebum üretimine bağlı olarak gelişmez.Bazen de  deri altına yuvalanan “malassezia furfur” isimli mantarın varlığı da saçlardakepeklenme sorununa zemin hazırlar. Bu tip mantarlar acilen tedavi gerektirir. Eğer tedavi edilmezse, şampuan ve diğer çözümlerle giderilmeye çalışılsa da yeniden ve en kısa zamanda su yüzüne çıkacak ve rahatsızlık verecektir. Saçlardaki kepeklenme sorununu halletmek için ilk akla gelen çözüm kepek şampuanı olur hep. Piyasada çeşitli marka ve formüllerde satışa sunulan bir kepek şampuanı edinerek  saçlardaki kepeklenme sorunu ile baş edilebilir elbette. Ama durum eğer kepek şampuanı ile geçmeyecek boyutta ise, bir uzmandan destek almak gerekebilir.

Kepek Nasıl Geçer

Kepek Neden Olur 1

En sık sorulardan biri kepek nasıl önlenir?

 • Kepek sorununuz varsa saçlarınızı çok sık yıkamayın. Çok sık yıkamak saçtaki doğal yağ üretimini azaltacak ve kepeklenmeyi daha da arttıracaktır.
 • Sprey, briyantin, jöle gibi kimyasal ürünler kepek oluşumunu daha da fazlalaştırır.
 • Saçlarınızı tararken tarak dişlerini saç derinize fazla temas ettirmemeye dikkat edin. Özellikle sivri dişli taraklar saç derisini kaldıracağı için,kepeklenmeyi de arttıracaktır.
 • Saçlarınızı çok sıkı toplamayın. Çok sıkı toplanan saçlarda, saç derisi hava alamayacağı için kepeklenme için uygun koşulları hazırlar.
 • Su tüketimine dikkat edin. Az su tüketmek de deride kuruluğa ve kepeklenmeye sebebiyet verebilir.

Kepeğe Ne İyi Gelir

Kepeğe-Ne-İyi- Gelir

 • Elma sirkesi ve suyu karıştırarak banyo sonrası saç derinize döküp bir müddet bekletin ve durulayın
 • Sirke ve limon suyu karışımı da kepek sorununa iyi gelen çözümler arasındadır.
 • 5 dal kekiği suda kaynatıp süzün ve ılınınca saçlarınıza sürerek 15 dakika bekleyin ve sonrasında şampuanlayın.
 • Saç diplerine yapacağınız Hindistan cevizi yağı maskesi de kepek sorununu  azaltan çözümlerdendir. 20 dakika boyunca saçınızda bekleteceğiniz Hindistan cevizi yağını süre sonunda yıkayarak arıtın.
 • Saçlarınızı ıslatmadan saç derisini tuz ile ovun ve sonra yıkayın.

Kepeğe Karşı Bitkisel Çözüm

Kepeğe karşı bitkisel ve doğal çözümler üretebilirsiniz. Evdeki malzemelerle basit ve kolayca hazırlayabileceğiniz bu çözümler de kepekle savaşınızda size yardımcı olacaktır. Limon, tuz, kabartma tozu, aspirin, sirke gibi natürel malzemelerle, kimyasallıktan uzak karışımlar ve maskeler üretebilirsiniz. Bu maddeler saç derisine nüfuz ederek yağlanma sorununu ortadan kaldırır ve kepeklenme şikayetinizi sona erdirir.

Bazı kepeklenmelere yoğun bir kaşıntı da eşlik eder. Böyle bir durumda 2 çorba kaşığı limon suyunu  saç diplerinize masaj yaparak yedirin. Sirke de aynı şekilde kaşıntı probleminize çare olacaktır. 1 büyük fincan soğuk suya aynı ölçüde sirke ilave edin ve saçlarınızı bu karışımla durulayın.Kepek-Nasıl-Önlenir2

Kanı sulandırma özelliği olan aspirinin, saçlara karşı da son derece etkili olduğu saç uzmanlarınca belirtilmektedir. Aspirin ile kolayca hazırlayacağınız kepek karşıtı kürün, kısa sürede etkili olduğunu ve kepek probleminizi büyük ölçüde gidereceğini göreceksiniz.

Kepek tedavisi yapacak Aspirin kürü için;

Malzemeler;

 • 2 adet aspirin
 • Şampuan

Uygulanışı: 2 adet aspirini parçalayıp toz haline getirin ve her zaman kullandığınız şampuan kutusuna ekleyin. Aspirinli şampuanı saç diplerinize masaj yaparak yedirin ve 2 dakika kadar bekleyerek aspirinin saça nüfuz etmesini sağlayın. 2 dakika sonunda saçlarınızı durulayın.

Yahut saçlarınızı şampuanlamadan önce 3-4 çorba kaşığı sirkeyi saç diplerinize uygulayın ve sonrasında saçlarınızı şampuanlayarak bol su ile durulayın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kepek-neden-olur/