Kepek Neden Oluşur?

Kepek, saç derisinin pul pul dökülmesi ile oluşan bir saç sorunudur. Saç derisinden çıkarak saçlara yapışan ve beyaz bir görüntü oluşturan bu kepekler, hem erkekler, hem de kadınlarda görülebiliyor. Bulaşıcı olmayan bu saç derisi sorunu görüntünün yanı sıra kaşıntılı ve yaralı saç derisine de neden oluyor. Saçların temiz olup olmaması ya da bakımsız olması ile alakalı bir durum olmayan kepek sorunu nedenlerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kepek Neden Oluşur?

Kepek, saç derisi kaynaklı olarak ortaya çıkar. Saç derisinin pullanıp dökülmesi anlamına gelen bu saç derisi sorununun nedenlerini maddeler halinde sizlerle paylaşıyoruz.

Kuru Cilt: Tıpkı ciltte olduğu gibi saç derisinde de kuruluk pul pul dökülmeye neden olur. Normalde kuru olan saç derisinin soğuk hava, nemsiz ortam ve fazla ısıtılmış odalarda tetiklenmesi ile daha fazla kepek oluşur. Kuru ciltten kaynaklanan kepeklenmeler, diğer kepeklenmelere oranla daha küçük ve daha az yapışkandır. Kişinin saçlarından dökülen, kepeklerde yağda fazla olmamaktadır.

Kabuklu ve Yağlı Cilt: Tam olarak nedeni belli olmayan bu cilt sorunu, kepeklenme nedenleri arasında da ilk sırada yer alıyor. Seboreik dermatit olarak bilinen bu rahatsızlık, vücutta göz kapakları, burun kenarları, kulak arkası ve koltuk altında da görülmektedir. Bir tür mantarın neden olduğu düşünülen bu cilt sorunu saç neden kepeklenir sorusunun da cevapları arasında yer alıyor.

Saçların Çok ya da Az Yıkanması: Saçların yıkanma süreleri deride kepek oluşumu için önemlidir. Normalden fazla yıkanan ya da az yıkanan saçlarda kepek oluşumu söz konusudur. Saçların az yıkanması ile yağlanma ve kirlenme meydana gelir. Bu yağlanma kepeklenmeyi de beraberinde getirir. Benzer şekilde saçların çok sık yıkanması da kepeklenmeye neden olur. Saçların çok sık yıkanması ile saç derisinde kuruma meydana gelebilir.

Kepek Neden Oluşur? 2

Saç Şekillendirme Ürünleri: Saçta kepek neden olur sorusunun yanıtlarından birisi de saç şekillendirme ürünlerinin çok kullanılmasıdır. Hem erkekler, hem bayanlar tarafından saçların şekil alması için kullanılan jöle, sprey gibi ürünler kimsaysal özelliklidir. Saç derisine temas ettiğinde derinin tahriş olmasına, kurumasına ya da yağ dengesinin bozulmasına neden olan bu ürünler, kepeklenmeyi de beraberinde getirebilir.

Sedef Hastalığı: Kaşıntılı ve döküntülü bir deri hastalığı olan sedef, saç derisinde görüldüğünde kepeklenmeye neden olur. Bu kepeklenmenin önüne geçmek için doktor kontrolünde özel ilaçlar, şampuanlar kullanılabilir. Sedef hastalığı ile ilgili kepeğe kesin çözüm için ilk olarak hastalığın hafifletilmesine yönelik tedaviler uygulanmalıdır.

Stres ve Az Su Tüketilmesi: Kepeklenmenin diğer nedenleri arasında az su tüketmek başta gelir. Vücudun ihtiyacı olan su miktarından daha az tüketilmesi kişinin cildinin kurumasına neden olur. Bu kuruluk saçlarda kepeklenmeyi de beraberinde getirebilir.

Kepek Neden Oluşur? 3

Susuzluğa bağlı kepeklenme için bol miktarda su tüketilebilir. Bunun yanında aşırı stres ve sıkıntı halinde de saçlarda kepeklenme meydana gelebilir. Mümkün olduğunca bu dönemde stresten uzak durmaya gayret gösterilmesi gerekiyor.

Saçta kepek nasıl oluşur, neden olur sorularına cevap verdiğimiz bu yazımızda verdiğimiz bilgiler genel bilgilerdir. Kişiden kişiye değişen kepeklenme sorununun nedenleri ve tedavisi için uzmanlardan destek alınabilir. Bu konuda deri ve cilt hastalıkları ile ilgili çalışmalar yapan doktorlar ya da saç bakım uzmanlarından destek alınabilir. Kepeklenmenin tam olarak nedenini biliyorsa kişi kendisi de bu sorunun önüne geçmek için önlemler alabilir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kepek-neden-olusur/