Kepek Nedir Neden Olur?

Kepek saç derimizdeki ölü hücrelerin dökülerek saç aralarına karışmasıyla oluşur. Kepek sorunuyla uğraşan insanlar için kepek, çekilmez bir çiledir. Sağlık olarak bir sorun teşkil etmese de dış görünüşe olan negatif etkisi büyük problemlere yol açabilir. Dışarıdan bakan birisi, sizin günlerdir yıkanmadığınızı ve bakımsız olduğunuzu düşünebilir.

Fakat kepek problemi, ne kadar düzenli saçınızı yıkasanızda baş gösterebilir. Bu problem için üretilmiş yüzlerce çeşit anti-kepek şampuanları mevcuttur. Anti-kepek şampuanları kullanarak kepek sorununuzu çözebilirsiniz. Eğer bu şampuanlar çözüm üretmiyorsa bir cilt doktoruna muayene olarak sizin için doğru şampuanı ve tedaviyi öğrenebilirsiniz. Kepek sorunu aşağıdaki durumlarda baş gösterebilir.

Cildin kuru olması : Eğer cildiniz kuruysa kepek oluşması çok muhtemeldir. Özellikle kışın soğuk ve nemsiz ortamlarda cilt daha da kurur.

Sık şampuan değiştirmek : Saçımıza ve saç derimize iyi gelen şampuanı belirlemek önemlidir. Sık şampuan değişimi kepek oluşumuna yol açar.

Saç ürünleri : Saç spreyi, jöle, wax gibi ürünlerin aşırı sıklıkla kullanımı, içindeki kimyasallar yüzünden saç derisine zarar verebilir ve daha fazla ölü derinin dökülmesine, dolayısıyla kepek oluşumuna yol açabilir.

Kepek Nedir Neden Olur?

Saç yıkama sıklığı : Saç yıkama sıklığı kepek oluşumu için önemlidir. Saçınızı uzun süre yıkamamanızın kepek sorunu çıkarabileceği gibi her gün yıkamanız da kepeğe neden olabilir. Sağlıklı saç ve saç derisi için uzmanlar, saçı haftada 3-4 kez yıkamanın ideal olduğunu düşünüyor.

Sedef hastalığı egzama ve mantar : Bu hastalıklar da saç derisine ciddi zarar verebilir.Teşhis için mutlaka doktorunuza görünmelisiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kepek-nedir-neden-olur/