Kestane Kaç Kalori

Kestane kaç kalori, özellikle kış mevsiminde daha sık hatırlanan ve kış akşamları yağan karı seyrederek yeni közlenmiş haliyle sevilerek tüketilen bir atıştırmalık olan kestane, sadece atıştırmalık olarak kalmaz; pilavlara, et yemeklerine, yılbaşı hindilerine ve daha pek çok yemeğe çeşni katar.

Kestane Kaç Kalori 1

Kendi adını taşıyan ve Bursa’ya has nefis bir tatlısı da olan kestane, kendine has lezzetiyle de pek çok kişi tarafından sevilerek yenir. Unlu bir yapısı olan kestanenin içeriğinde şeker ve nişasta bulunduğundan kontrollü tüketilmediğinde kilo aldırabiliyor.

B ve C vitaminleri ile magnezyum, potasyum, fosfor ve demir içeren kestane, besin değeri yüksek bir yiyecek. Ama 3 orta boy kestanenin kalori açısından yaklaşık 1 dilim ekmekle eşdeğer olduğu düşünülürse dikkatli tüketmek kilo kontrolü açısından yararlı olacaktır.

Kestane kansızlığa iyi gelir, kemikleri güçlendirir, stresi giderir, sakinleştirir, C vitamini içeriği ile dişler ve kemikler üzerinde olumlu tesirleri vardır. Folik asit açısından zengindir, liflidir ve glisemik indeksi düşüktür yani kan şekerini hızlı yükseltmez, ishali önler, unutkanlık ve alzheimere iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir, hücre yaşlanmasını geciktirir,

Kestane kalori açısında çok da masum sayılabilecek bir yiyecek değil; 100 gramında ortalama 180 kalori barındırıyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kestane-kac-kalori/