Kestane Nasıl Pişirilir?

Kestane nasıl pişirilir, kış aylarının vazgeçilmez keyfi kestane hem besin değerinin yüksek oluşu ve enerji veren özelliği ile hem de yoğun lezzeti ile seveni ve hayranı hayli fazla bir meyvedir. Hem de oldukça doyurucu bir meyve…

Peki bu lezzetli ve yemesi keyifli meyve nasıl pişirilir, kestane pişirme yöntemleri nelerdir, mikrodalgada kestane nasıl yapılır hususlarının inceliklerini öğrenmek isteyenler yazımıza göz atabilir.

Kestane pişirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kestaneye atılan çiziktir. Çizik ne kadar derin olursa, ısı içeriye daha hızlı ve fazla yayılacağından kestanenin içi de o denli çabuk pişer, kestane yumuşacık ve lezzetli olur. İyi kestane pişirmenin püf noktalarından birisi de budur.

Şimdi kestane nasıl yapılır kısmına gelelim. İlk adım, kestaneleri güzelce yıkamaktır. Daha sonra kestaneleri şişkin kısımlarından + şeklinde çizin. Ama çiziğin çok derin olmamasına dikkat edin. Kestane çizmek için özel aletler de satılmaktadır. Eğer evde sık sık kestane pişiriyorsanız bu aletlerden bir adet edinebilirsiniz. Ama bu işlemi keskin ve küçük bir bıçak ucuyla da halledebilirsiniz.

Çizdiğiniz kestaneleri suyun içinde 2 saat bekletin. Ama vaktiniz darsa, yahut kestanelerinizi yemek için vakit kaybetmek istemiyorsanız, kestaneleri tavaya koyun, üzerine de 1 kg kestane için 1 çay bardağına yakın su koyun ve kestaneleri pişirin. Bu şekilde pişirilen kestaneler hem formunu korur, hem de son derece yumuşak olur.

Kestane pişirme yöntemleri içinde bir diğeri de fırında pişirme yöntemidir. Bunun için de kestaneleri önce yıkayın ve yine şişkin yüzeylerini bıçakla + şekli çizin. Çizdiğiniz kestaneleri fırın tepsisine dizip evvelden ısıtılmış 200 derece fırında 20 dakika kadar pişirin.

Yahut fırının ızgara bölümüne yağlı kağıt serin ve kestanelerin şişkin kısımları üste gelecek şekilde dizin ve pişirin.  Kestane fırında 170 ila 200 derece arasında pişirilebilir.

Kestane Nasıl Pişirilir?

Vakti kısıtlı olanlar için daha pratik ve kısa süreli bir kestane pişirme yöntemi daha var. Ama bunun için mikrodalga fırına ihtiyaç var. Mikrodalga fırınınız varsa maksimum 14 dakika içinde nefis kestanelere sahip olabilirsiniz. Kestaneleri keskin bir bıçak ucuyla + şeklinde çizin.

Derin bir kabın içine su doldurun ve kestaneleri yaklaşık 1 saat suyun içinde bekletin. 1 saat sonunda kestaneleri sudan çıkartın ve mikrodalga fırının tabağına üst üste gelmeyecek şekilde dizin. Mikrodalgaya koyduğunuz kestaneleri 12 ila 14 dakika arası pişirin. Kestanelerinin yenmeye hazır.

Kestane haşlama yöntemi de kestane pişirme tekniklerinden birisidir. Kestaneleri yıkayarak tencereye alın ve üzerine 1-2 atlı kaşığı tuz ile 1.5 yemek kaşığı kadar toz şeker ilave edin. Kestanelerin üzerini örtecek kadar da kaynar su ilave edin ve 20-25 dakika haşlayın.

Kestane Nasıl Pişirilir? 2

 

Kestanelerin kabukları ayrılmaya başladığında kestaneler haşlanmış demektir. Kestaneye haşlarken toz şeker ekleme sebebi, daha lezzetli olmalarını sağlamaktır. Kestane haşlarken kimileri kestanenin üzerine çizik atmaz; çünkü kestane haşlanırken siyah bir su bırakır ve bu da kestanenin etli kısmını boyar. Ama siz istiyorsanız pişirmeden önce kestanelerin üzerine çizik atabilirsiniz.

Kestane pişirmenin püf noktaları kadar soymanın da püf noktaları vardır. Pişirdiğiniz kestaneleri temiz bir havlunun içine koyun ve havluyu bağlayın ve kestaneleri havlu içinde sıkıştırın. Bu şekilde kestanelerin kabukları daha rahat soyulacaktır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kestane-nasil-pisirilir/