Keten Tohumu Faydaları

Keten Tohumu Nedir?
Keten, 30 ila 100 cm. boya ulaşabilen, çoğunlukla Akdeniz havzasında yetişen, tepeye doğru büyüyen yeşil gövdeli, ucu sivri uzun yapraklara sahip olan, çiçekleri gök mavisi renkte ve çok gösterişli bir bitkidir. Yaz sonlarına doğru meyveleri olgunlaşır. Keten, ılıman iklimleri sever.

Keten tohumu, sindirim sistemini rahatlattığı, kabızlığa iyi geldiği, felçliler ve kanser hastaları için önemli bir destek gıda olduğu, kolesterolü düşürdüğü ve unutkanlığa iyi geldiği için son derece değerli bir tohumdur.

Keten Tohumu Faydaları
Keten tohumunun kabızlık üzerinde mühim tesirleri vardır. Bağırsak sancılarını ve iltihaplanmalarını engeller. Şişerek bağırsak hacmini arttırdığından hemoroide de iyi gelir. Damar sağlığı için fayda sağlar. Omega 3 yağ asidi içeriğinden dolayı cildi kurumaktan korur. Erkeklerde cinsel gücü arttırdığı bilinir. Kolesterolü düşürür, eklem sorunlarını giderir, göğüs ve kolon kanseri riskini azaltır, cildi güzelleştirir, kan şekerini düşürür ve kan basıncını dengeler.

Keten-Tohumu-Faydaları1

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır
Keten tohumu tane şeklinde, öğütülmüş halde ve yağ formunda satılmaktadır. Tane şeklindeki keten tohumu sert olduğundan çiğnense bile tam anlamıyla sindirilemez ve vücuttan sindirilmemiş şekilde atılmak zorunda kalır. Oysaki öğütülmüş keten tohumunun sindirimi hem daha kolaydır, hem de öğütülmüş halde vücuda daha faydalıdır. Bu yüzden keten tohumunu öğütülmüş halde kullanmak daha doğrudur. Öğütüldükten sonra hemen tüketilmesi gereken keten tohumu, hemen tüketilmediği takdirde toksik etki yapar ve vücut sağlığı için zararlıdır. Bu yüzden keten tohumu alacaksanız, tohum şeklinde alıp, kendiniz taze taze öğütüp tüketmelisiniz. Öğütülmüş halde satılan keten tohumu kullanılmamalıdır.Keten tohumunu evde öğütmek içinse, ufak kahve değirmenlerinden yahut sert tohumları öğütmek için özel üretilen elektrikli öğütücülerden faydalanabilirsiniz.

Keten Tohumunun Kullanıldığı Yerler Nerelerdir?
Keten tohumu salatalarda, yemeklerde, hamur işlerinde kullanılır. Balın, yoğurdun, meyve sularının içine ekleyerek de tüketilebilir. Vejetaryenlerin, kilo vermek isteyenlerin ve balık sevmeyenlerin, Omega 3 ve  B12 içeren keten tohumunu tüketmeleri gerekir.

Keten-Tohumu-Faydaları3

Keten Tohumu Zayıflama
Keten tohumunun zayıflatıcı etkisinin de oluşu, onu özellikle kadınlar arasında çok cazip hale getiriyor. Kilo verdirmedeki etkisi hem tok tutarak daha az kalori alımı sağlaması, hem de içeriğindeki Omega 3 yağ asitlerinin metabolizma üzerindeki hızlandırıcı ve yağ yakıcı özelliğidir. Keten tohumu, neredeyse somon balığı kadar Omega 3 içerir. Günde düzenli olarak 1 yemek kaşığı alınan keten tohumu, ayda ortalama 4-5 kilo kayba sebep olabilir. Ancak bu etkisinden dolayı keten tohumunu yüksek dozlarda kullanmamak gerekir; zira doz aşımı durumunda keten tohumu vücuda zarar verir.

Keten Tohumu Zararları
Keten tohumu diğer ilaçlarla kullanıldığında enzimleri geciktirebilir. Olgunlaşmamış tohumlar ve öğütülmüş halde uzun süre bekletilen tohumlar toksik etkiye sebep olabilir. Tohumlar en az 10 misli sıvıyla alınmazsa bağırsak tıkanmasına sebebiyet verebilir. Yüksek dozda alınırsa apandisit ağrısı yapabilir.  Keten tohumu, nadir de olsa alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

Keten Tohumu Faydaları 1

Keten Tohumu Besin Değerleri
Keten tohumu, E ve B grubu vitaminleri, demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, folik asit, fosfor, omega 3, protein ve lif açısından son derece zengin bir tohumdur. En kolay yöntem yoğurda karıştırarak yemektir. 100 gramında yaklaşık 372 kalori olan keten tohumunun, yaklaşık 10 gram gelen 1 yemek kaşığı 37.2 kaloridir.

Keten Tohumu Yağı
Lignan denilen bitkisel östrojenlerin yoğun olarak bulunduğu keten tohumunu özellikle diyetisyenler ve beslenme uzmanları sık olarak önerir. Bu yağda bulunan lignanlar, hormonlara bağlı kanser türlerinde; özellikle prostat ve göğüs kanseri türlerinde seks hormonlarına baskı yaparak, kansere karşı kalkan vazifesi görür.

Tümör hücrelerinin oluşmasını ve büyümesini durduran keten tohumu, kanser hücrelerinin yeniden oluşmasını ve büyümesini engeller ve böylelikle kanser riskini azaltır.

Keten-Tohumu-Faydaları2

Keten Tohumu Yağı Faydaları
Keten tohumu yağı; kemikleri güçlendirir özellikle menopoz döneminde faydalıdır. Bağırsakları yumuşatarak kabızlığı giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir, kalp damar hastalıklarından korur. Konsantrasyon bozukluğuna iyi gelir, yaşlanma sebebiyle gelişen dikkat dağınıklığına iyi gelir, egzama ve sedef rahatsızlıklarına iyi gelir, öksürüğü giderir, boğaz ve diş eti rahatsızlıklarında gargara olarak kullanılır, ruhsal bozukluklara iyi gelir, iktidarsızlık, kısırlık ve prostata karşı etkilidir. Keten tohumu yağı ayrıca nasırlı bölgelere kompres yapılarak uygulandığında tedavi edici etki sağlar.

Keten Tohumu Fiyatı
1 kilogram öğütülmüş keten tohumu ortalama  6.5 ila 10 TL. arasındadır. Keten tohumu yağı ise ortalama 10-11 TL’den satılmaktadır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/keten-tohumu-faydalari/