Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları

Keten Tohumu Yağının Cilde Faydaları
Sıhhat, vücut organlarının, işlevlerini doğru ve eksiksiz şekilde yerine getirebildiği bir esenlik durumudur. Sağlıklı bir vücutta işler yolunda gider, mekanizma tıkır tıkır işler. Bu doğru işleyiş evvela cilde yansır. Nasıl ki gıdasını , suyunu, güneş ışığını yeterli oranda alan; şefkat ve sevgi verilerek özenle büyütülen bitkiler hızla serpilip büyürse; ihtiyaç duyduğu tüm vitamin, mineral ve elementler verilen, nem dengesi ayarlanmış, dış etkenlere karşı korunmuş ve destek yöntemlerle güçlendirilmiş ciltler de ışıl ışıl parlar ve sıhhat saçar.

Keten-Tohumu-Yağının-Cilde-Faydaları1

Cilt bir insanın sıhhat vitrinidir. Sorunsuz, sivilcesiz, lekesiz, kırışıksız ve pürüzsüz bir cilde sahip olmanın anahtarları bellidir. Doğru beslenme, yeterli sıvı, güneşten, sigara dumanından ve alkolden uzak durma, doğal maskeler ve şifalı yağlar, cildi korur ve doğal yapısını muhafaza etmesini sağlar. O şifalı yağlardan biri de keten tohumu yağıdır. Yüksek oranda omega 3, omega 6, omega 9 yağ asitleri içeren bu yağ, protein içeriği ve lif açısından da son derece zengindir. Önemli bir cilt rahatsızlığı olan Sedef hastalığının tedavisinde de kullanılan keten tohumu yağı, içinde bulunan Lignan isimli madde sayesinde cilde genç bir görünüm verir. Cildi yumuşatarak genç bir görünüm de sağlayan keten tohumu yağı, aynı zamanda cildi sıkılaştırıcı özelliğiyle de tam bir güzellik ve gençlik iksiridir.

Motorcycle Details

Keten Tohumu Yağının Saça Faydaları

Eğer düzenli olarak keten tohumu yağı tüketirseniz 1 ila 1.5 ay içerisinde saçlarınızdaki yumuşaklık ve parlaklığa kendi gözlerinizle şahitlik edebilirsiniz. Keten tohumu yağını yahut keten tohumunu gıdalarla birlikte alabilir; veya saçlarınızda haricen kullanabilirsiniz. Saç derisini yumuşatan, kepeği azaltan ve saç köklerini besleyen  keten tohumu yağı, saçlarınızın sağlıklı uzaması için de doğal bir destek olacaktır. Kuruluk nedeniyle kırılmalar ve koparak dökülmelerle savaş için en uygun yağlardan biri olan keten tohumu yağı, zengin içeriğiyle saçlarınızı kökten uca besler.

Keten-Tohumu-Yağının-Cilde-Faydaları3

Vücudumuz kendisi üretemediği omega 3 yağına ihtiyaç duyar. Bu yağ ceviz ve yağlı balıklarda bolca bulunur ama eğer bu besinleri sık olarak tüketmiyorsanız 2 çorba kaşığı keten tohumu yağı da kullanabilirsiniz. Bu miktar, omega 3’ün bir türü olan alfa-linolenik asitten 3.5 gram içerir.

Keten tohumu yağının bazı ilaçlarla etkileşime girdiğinde olumsuz tesirlere sebep olduğu göz önünde bulundurulursa, düzenli olarak herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, hekime danışarak keten tohumu yağı ile bu ilaçları kullanmanın bir sakınca oluşturup oluşturmayacağını öğrenmeniz gerekecektir.

Keten Tohumu Yağı Nasıl Kullanılır

Keten tohumundan, çiğnenerek, öğütülmüş halde, çay şeklinde demlenerek, kapsül şeklinde alınarak ve yağ formunda istifade etmek mümkündür.

  • 1 çay kaşığı ölçüsündeki keten tohumunu çiğneyerek fayda sağlayabilirsiniz; ancak tohumlar hayli sert yapıda olduğundan iyi çiğneme, faydalı etkilerinin kana geçmesi için en gerekli şarttır. Ağzınızda iyice çiğneyerek öğüteceğiniz keten tohumu, size maksimum faydayı sağlayacaktır.
  • Keten tohumunu değirmen veya buna benzer öğütücülerde çekerek toz haline getirmek ve bu haliyle salatalarda, çorbalarda, kek, börek ve kurabiyelerde; balın ve yoğurdun içine ekleyerek  kullanmanız da mümkün. Öğütülmüş haliyle sindirimi de kolay olan keten tohumunu bu şekilde istediğinin her yemeğin  içine ekleyebilirsiniz.

Keten-Tohumu-Yağının-Cilde-Faydaları4

  • Öğütülmüş haldeki 1 çay kaşığı keten tohumunu 1 bardak sıcak suda demleyip süzerek çay şeklinde içebilirsiniz. Bu çayın aynı zamanda bağırsakları yumuşatıcı etkisi vardır.
  • Keten tohumunun kapsül haline getirilmiş şeklini de denemeniz mümkün. Öğütme, çekme, demleme işlemleriyle uğraşmak istemiyorsanız en kolay ve pratik yöntem olan kapsül olarak da alabilirsiniz.
  • Flaxseed oil (keten tohumu yağı) adıyla özellikle yurt dışında  eczane ve hipermarketlerde satılmaktadır.
  • Keten tohumunu yağ şeklinde 1 tatlı kaşığı ölçüsünde almanız da mümkün.
  • Keten tohumunu yağ şeklinde tüketecekseniz ısıtmamanız ve yüksek ısıdaki ortamlarda bırakmamanız gerekir. Yüksek ısı, bu yağın içindeki omega 3 asitlerinin parçalanmasına sebebiyet verir. Güneş ışığından uzakta karanlık ve serin yerlerde saklanması gereken keten tohumu yağı, ısıl işlem görmeden soğuk sıkım yöntemiyle  elde edilmiş olmalı.

Keten Tohumu Yağı Kapsülü

Flaxseed Oil olarak da bilinen keten tohumu yağını kapsül olarak tüketmek isteyenler için piyasada satılan değişik marka ve gramajlarda şişeler mevcuttur. Balık tüketmeyen çocuklar ve yetişkinler için özellikle gerekli olan keten tohumu yağı kapsülünü pratik kullanımından ötürü yanınızda her gittiğiniz yere taşıma kolaylığınız da var.

Keten-Tohumu-Yağının-Cilde-Faydaları5

Keten Tohumu Yağı Fiyatı: Marka, satış noktası, bilinirlik gibi faktörlerin de etkisiyle fiyatı değişkenlik gösteren keten tohumu yağını aktarlardan, eczanelerden ve internet yoluyla temin edebilirsiniz. Bu seçeneklerin belirlediği fiyat aralıkları da değişkenlik gösterir. 8 TL’den 60 TL’ye kadar geniş bir yelpazede keten tohumu yağı bulmak mümkün.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/keten-tohumu-yaginin-cilde-faydalari/