Kıble Nasıl Bulunur?

Kıble nasıl bulunur, yeni bir eve taşınıldığında, daha evvel hiç gidilmemiş bir mekana gidildiğinde, ilk kez bulunulan bir yerde namaz kılmak gerektiğinde kıble bulma telaşı başlar. Pusulalı seccade, pusula gibi cihazlarınız yoksa kıbleyi tahmini olarak bulma mecburiyeti doğacaktır.

Peki böyle durumlarda kıble yönü nasıl bulunur, nasıl bir yöntem izlenir bir bakalım.

Sabah güneşin doğduğu yön tespit edilerek kıble ne tarafta sorusuna yanıt bulunabilir. Sol kol doğuya, sağ kol batı yönüne uzatıldığında, kuzey yön arkada, güney yön ise ön cephede kalır. Güney cephe kıble yönüdür. Peki bizim ülkemizde kıble hangi yöndedir? Türkiye’de kıble yönü ortalama olarak güney ile güneydoğu yönleri arasında bulunuyor.

Takvimlerde namaz vakitlerinin verildiği sütunlarda her şehrin günlük kıble saati vardır. Kıble tespiti yapılmak istendiğinde takvimde verilen kıble saatinde güneşe doğru durulduğunda kıbleye dönülmüş olur; zira güneş o an tam Kâbe yönünde bulunmaktadır. O saatte yüzü güneşe dönmek kıbleye dönmek demektir.

Kıble saatleri yalnızca ismi verilen şehirler için geçerlidir ve sadece Türkiye’deki şehirlerle alakalıdır. Tüm dünyadaki kıblenin aynı anda tespit edildiği güne Dünya Kıble Günü denir.

Kıble bulma  işlemi internetten de yapılabilmektedir. kibleyonu.com adlı siteye giriş yapıp sokak adını vererek de kıble yönü tespiti yapılabilir.

 Kıble Nasıl Bulunur?

Pusula İle Kıble Bulma

Peki pusulaya göre kıble nasıl bulunur? Pusula yardımıyla kuzey istikamet bulunduktan sonra kuzeyden itibaren saat yönünde bulunulan şehrin açı derecesi ile kıble istikametini bulmak olasıdır. Ancak pusula ile kıble açısı tayin etmek uzmanlık işidir. Ayrıca binalarda bulunan demirler, elektrik kabloları ve buna benzer maddeler yüzünden manyetik sapmalar meydana gelebilmektedir. Bu sebeple bu işte uzman olmayanların pusula yerine kıble saatini tercih etmeleri önerilmektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kible-nasil-bulunur/