Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kıl dönemsi ilk zamanlarda fark edilemeyen ancak ilerleyen dönemlerde deri altında kılların birikerek akıntının ortaya çıkması, iç çamaşırda ıslaklık olması, makatta şişlik, pis koku ve iltihap gibi şikayetlerin ortaya çıkması ile fark edilebilen bir durumdur.

Belirtilerinin çok geç bir dönemde ortaya çıkması hastalar tarafından erken fark edilmemesine ve hastalığın ilerlemesine sebep olmaktadır. Hastalığın ilerlemeden teşhis edilerek tedavi edilebilmesi için kıl dönmesi nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir konusunda bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Kıl dönmesi daha çok  15 – 35 yaş aralığındaki erkeklerde daha fazla görülebilmektedir. Bunun nedeni ise bu yaşlarda kuyruk sokumu bölgesinin daha yumuşak olmasıdır. Kıl dönmesi nerede olur  diye baktığımızda % 95 oranında kuyruk sokumu bölgesinde meydana geldiği görülmektedir.

Kuyruk sokumu dışında, nadiren de olsa göbek bölgesinde de görülebilmektedir. Yüz, bacaklar ve koltuk altı bölgelerinde görülen ve kıl dönmesine benzeyen hastalık ise kıl batmasıdır.

Kıl dönmesi halk arasında genelde kılların deri üstüne çıkamaması ve deri altına doğru uzaması şeklinde bilinmektedir. Bu tanım kıl  batmasıdır ve kıl dönmesi çok daha farklı bir durumdur. Kıl dönmesi nedir diye incelendiğinde, kıl dönmesi ise genelde saçlarımızdan ve sırtımızdan kuyruk sokumuna düşen kılların yumuşak olan bu bölgede bir iğne gibi deriye batması ve deri altına birikmesi ile oluşmaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır? 2

Bu şekilde ilk kılın deri altına girmesi ile açılan giriş deliğinden sonra diğer kıllarda deri altına girerek bu bölgede toplanır ve kıl dönmesi meydana gelir. Bu nedenle kıl dönemsi oluşmasını önlemek için vücudumuzdaki dökülen kılların temizlenmesi önemlidir. Özellikle saç tıraşı olduktan sonra duş alarak sırtımızdaki kılları temizlemeliyiz. Kıl dönmesi neden olur veya kıl dönmesi nasıl olur gibi soruların cevabı aslında bu kadar basittir.

Bu şekilde cilt altına yerleşen kıl, yabancı bir cisim olduğundan vücut onların etrafını sararak zarar vermelerini engelleme refleksi göstermektedir. Cildin kılları yok etmeye  çalışmaktaki bu durumu apselerin oluşmasına ve ciltten dışarıya kötü kokulu iltihapların çıkmasına sebep olur.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi ilk zamanlarda çok fazla bir belirti vermemektedir. Bu nedenle fark edilmesi oldukça zordur ancak imkansız değildir. İlk belirtisi kuyruk sokumunda görülen giriş delikleridir. İltihabın akmaya başladığı zamanki bölgeden farklı olarak kılların giriş delikleri daha ince ve zor görülebilecek durumdadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Kılların giriş delikleri çıplak gözle bakıldığında görülebilirler. Ancak kişinin bu delikleri kendisinin görmesi oldukça zordur. Bu nedenle eşinizden veya annelerinizden destek alarak bu kontrolü yapabilirsiniz.

Kıl dönmesi belirtisinden biri de oluşan apselerdir. Cilt altına giren kıllar burada bir yumak oluşturur ve vücut bu kılları yok etmek için öncelikle onları sararak koruma altına alır ve vücuda zarar vermelerini önler. Daha sonra sıvı salgılayarak onları yok etmeye çalışır ancak yok edemediği içinde bu sıvı cilt dışına çıkar. Bu durum kıl dönmesinin teşhisi için bir ipucudur.

Aynı zamanda kıl dönmesinin belirtisi olarak akıntı, makatta oluşan şişlik, ağrı gibi belirtiler görülebilmektedir. Çok fazla bir belirti vermese de dikkatli olunması durumunda rahatlıkla fark edilebilecek olan kıl dönmesi erken teşhis edilirse tedavisi daha kolay yapılabilmektedir. Bu nedenle yukarıdaki belirtilerden şüphelenmeniz durumunda tam anlamı ile bir kontrol yapılması şarttır.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kil-donmesi-nasil-anlasilir/