Kilo Almak için Diyet

Kilo almak için diyet, kilo pek çok insanın problemi. Ama sadece verememek değil. Bir de kilo alamama problemi var. Bazı insanların metabolizma hızı normalden yüksek olduğu için, yahut tiroid hormonları normal seyirden daha hızlı çalıştığı için isteseler de kilo alamazlar. Çok kilolu olmak kadar çok zayıf olmak da bir problemdir.

Kilo Almak için Diyet 1

Normal kilonun altında olmak hem fiziki açıdan hem da sıhhat açısından sorun oluşturabilmektedir. Peki bunun için ne yapmak gerekir? Kilo almak için diyet programı uygulayabilir, sağlıklı kilo almak için diyet listesi hazırlayabilir, günlük alınması gereken kalori miktarının çok daha üzerinde beslenerek kilo alınabilir.  Kilo almak için diyet listesi erkeklerde kadınlara göre biraz daha farklıdır.

Erkeklerin gün içinde almaları gereken kalori miktarı kadınlara göre daha fazla olduğundan kalori miktarı daha yüksek bir liste oluşturulabilir. Bir araştırmaya göre kilo alamama problemi erkeklerde daha sık görülüyor.

Kişi önce alması gereken günlük kalori miktarını hesaplamalı ve bu miktarın biraz daha üzerinde kalori almaya dikkat etmelidir. Bu kalori artışı karbonhidrat içeren besinlerle yapılmalıdır.

Kilo alırken de tıpkı verirken olduğu gibi zamana yayarak ve ağır ağır kilo almaya özen gösterilmelidir. Yavaş alınan kilolar çok daha kalıcı olmaktadır.

Kilo Almak için Diyet 2

Hızlı kilo almak için diyet listesi hazırlarken kahvaltıya 1 dilim fazladan tahıllı ekmek ilave etmek, 1 yemek kaşığı fazladan fıstık ezmesi tüketmek, kaşar peynir, Ezine gibi yağlı peynirlerden tüketmek kilo artışı için iyi bir destek olacaktır.

  • Öğün aralarında fındık, fıstık, ceviz, kuru meyveler ve çikolata tüketilebilir.
  • Süt ve süt ürünleri, tavuk, balık, kırmızı et, patates gibi gıdalar mutlaka sıklıkla tüketilmelidir.
  • Kilo alacağım diye sağlıksız atıştırmalıklardan, abur cubur gıdalardan, yağlı kızartmalardan uzak durulmalıdır. Kalorisi kadar besin değeri açısından da zengin gıdalar tercih edilmelidir.  Örneğin sanayi tipi bol şeker içeren meyve sularını tüketmek yerine, taze sıkılmış meyve suları ve süt tercih edilebilir.
  • Öğünlerde rahatlıkla domatesli, kıymalı, mantarlı makarna çeşitleri tercih edilebilir.

Kilo Almak için Diyet 3

  • Hazırlanan tatlılara eklenecek dövülmüş ceviz, fındık, fıstık gibi çeşniler tatlının hem besin değerini hem de kalori değerini yükseltecektir.
  • Nane, kekik, pul biber, kimyon tarzı baharatlar iştah açıcı özelliğe sahiptir. Yemeklerde bolca kullanılabilir.

Suyu yemek öncesinde veya yemek sırasında değil aralarda ya da yemeklerden sonra için. Yemek öncesinde veya sırasında içilecek su iştahın azalmasına sebep olur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kilo-almak-icin-diyet/