Kilo Nasıl Alınır

Kilo Nasıl Alınır
“Bir dirhem et bin ayıp örter” atasözü artık geçerliliğini korumuyor ne yazık ki… İncecik, yağsız, fit vücutlara yönelik hazırlanan programlar ve disiplinler bir endrüstri haline gelmiş durumda. Hemen her kadın kilo vermenin, diyet listelerinin, ince ve formda kalmanın peşinde takıntılı bir macera sürdürüyor. Fakat bu herkes için geçerli değil. Kilo almak isteyen ama bunu başaramayan kişiler de var elbet. Metabolizma hızı yüksek olan, tiroid bezi fazla çalışan, bağırsak paraziti ve emilim bozuklukları olan, yahut iştahsızlık problemi yaşayan kişiler, ideal kilolarının altında olduklarından dert yanar ve kilo almak isterler.

Kilo Nasıl Alınır1

Kilo vermeye çalışanlar için kilo almak elbette son derece basit bir iş ama gerçekten çabaladığı halde kilo alamayanlar bunu takıntı haline bile getirebiliyor.

Kilo Almak İçin
Kilo almak için karbonhidrat yönünden zengin gıdalarla beslenmek, ara öğünlerde besleyici ve kalori değeri yüksek gıdalar tüketmek; mutlaka kahvaltı etmek, kahvaltıda bal, tahin, pekmez, kaymak,  tereyağı, buğday ekmeği gibi besin değeri yüksek gıdalar almak, öğün atlamamak, zengin soslarla çeşitlendirilmiş makarna; mısır, ton balığı, peynir, zeytin, ceviz, zeytinyağı ilave edilmiş salatalardan tüketmek, gece yatmadan evvel ballı süt, bir porsiyon sütlü tatlı, besleyici bir meyve yemek kilo alımında kişiye yardımcı olacak adımlardır.

Baharat  çeşitleri, sarımsak, salça gibi yardımcı ögeler de, iştah üzerinde uyarıcı etki yapacağından, bolca tüketilebilir.

Fiziksel aktiviteleri kısıtlamak ve yoğun kalori yakımına sebep olacak egzersizlerden kaçınmak da, alınan kalorinin yakılmasını önleyecektir.

Sırf kilo almak adına hareketsiz bir yaşamı tercih etmek, dolaşım bozuklukları başta olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine sebebiyet vereceğinden,  tamamen hareketsiz kalmak da doğru değildir. Kardiyo temalı yağ yakıcı ağır egzersizlerden biraz uzak kalmak yeterli olacaktır.Kilo Nasıl Alınır2

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım
Eğer zayıflığınız, fizik kondisyonunuzu ve mental durumunuzu olumsuz yönde etkiliyorsa, halsizlik ve bitkinlik yaşıyorsanız; yetersiz gıda alımına bağlı kansızlık sorununuz varsa, giydikleriniz üzerinizde istediğiniz gibi durmuyorsa, öncelikle bir hekime danışarak ve uzman diyetisyen kontrolünde kilo alma serüvenine başlayabilirsiniz. Kilo alamama durumunuz iştahsızlığa bağlıysa;  iştah açıcı şurup, hap, protein tozu, vitamin ve kan haplarından faydalanabilirsiniz. Zorla da olsa düzenli yemek yemeye çalışmak, besleyici yönü ağır basan gıdaları tercih etmek, sağlıklı ve doğal yağları sıklıkla kullanmak, zaman içerisinde sağlıklı kilo artışı olarak size geri dönebilir. Ama kilo alamama sorunu, hızlı çalışan metabolizmadan kaynaklanıyorsa, bir endokrinoloji uzmanına başvurarak, yüksek metabolizma hızınızın normal seviyeye çekilmesine yardımcı olacak ilaç takviyeleriyle, kilo almaya başlayabilirsiniz.

Zayıflığınız ileri boyutta değilse ve sağlık açısından herhangi bir konforsuzluk yaşamıyorsanız, ince fiziğinizin tadını çıkarın..

Unutmayın, her şeyin başı sağlık…

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kilo-nasil-alinir/