Kimyon Çayı Tarifi, Faydaları Nelerdir, Uyku Yapar Mı, Gaza İyi Gelir Mi?

Kimyon ağacının anavatanı mısır olarak bilinmektedir. Kimyon ağacı Kuzey Afrika bölgesinde yetişmektedir. 30 veya 40 santimetreyi geçen boyu olmaktadır. İki senelik bir bitki türüdür. Gövde üzerine sıra halinde dizilmiş uzun yaprakları bulunmaktadır. Gövde üzerinde küçük beyaz renkli çiçekleri vardır. Tohumları açık kahverengi bir renktedir. Kimyon ağacının meyveleri birbirine yapışık halde olarak iki tohum halindedir. Kimyon ağacı birçok ülkede ekimi yapılmaktadır.

Kimyon Çayı Tarifi, Faydaları Nelerdir, Uyku Yapar Mı, Gaza İyi Gelir Mi?

İlaç Sanayi’nde çok fazla kullanılmaktadır. Ülkemizde pek fazla bilinmez. Yemeklere baharat olarak katılması durumunda yemeklerin sindirilmesine yardımcı olur. Kimyonun hiçbir yan etkisi yoktur. Kimyon genel olarak tohumları kurutulmuş halde öğütülür. Yemeklerde baharat özelliği taşır. Son zamanlarda sucuk üretiminde, ilaç Sanayi’nde ve boya imalatında kullanılmaya başlanmıştır.

Kimyon tohumu çayı ilk olarak dünyada Mısır’da kullanılmaya başlanmıştır. Kimyon çayı eski zamanlardan beri insanların sağlığı açısından kullanılmaktadır. Kimyon tohumu çayının büyük özelliklerinden birisi de çok yüksek değerlerde besin olmasıdır.

Genel olarak kimyon çayı birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Kimyon çayının sağladığı faydalar oldukça fazladır. Kimyon çayının iyi gelmiş oldu hastalık belirtileri bulunuyorsa kimyon çayını kullanmaları faydalı olacaktır. Kimyon tohumu çayı düzenli bir şekilde aksatmadan kullanan kişiler faydalarını göreceklerdir. Günümüzde kimyon tohumu çayı üzerinde yapılan incelemeler olumlu sonuç vermiştir. Kimyon tohumu içerisinde birçok farklı mineral ve vitaminler bulunmaktadır.

Bulundurmuş olduğu bu vitamin ve mineraller insanlara sağlık yönünden birçok faydaları olmaktadır. Kimyon çeşitleri yurdumuzda Türkmen kimyonu ve car um kimyonu türü bulunmaktadır. Kimyon maydanoz iller ailesinden olmaktadır. Yurdumuzda dağlık yerlerde ve ormanlarda yetişmektedir. Çok değerli bir bitki olma özelliği taşımaktadır.

Kimyon Çayı Tarifi, Faydaları Nelerdir, Uyku Yapar Mı, Gaza İyi Gelir Mi? 2

Bazı ülkelerde ekim ve dikimi yapılmaktadır. Genel olarak ilaç Sanayi’nde kullanılmıştır. Yurdumuzda Konya, Eskişehir, Manisa ve Afyon illerinde yetiştirilmektedir.

Türkmen kimyon çeşidi ıslak metodu ile elde edilmektedir. İç Anadolu Bölgesi’nde yetişmektedir. Car um kimyon çeşidi yüzde 7 oranında uçucu yağ bulundurur. Mide bağırsak üzerinde etkisi fazladır. Mide şişkinliği ve hazımsızlık çekenler için kullanılır. Kimyonun kendisi mutfaklarda da kullanılmaktadır.

Kimyon Çayı Tarifi

Kimyon çayını hazırlamak için kimyon tohumlarını ve toz kimyon kullanarak çayınızı hazırlayabilirsiniz. Toz kimyon ve kimyon tohumunun çay tadı aynı olmaktadır. Kimyon çayı demleme kolay olmaktadır. Kimyon çayı nasıl yapılır? İki kişilik kimyon çayının hazırlanması için bir çay kaşığı kimyon tohumu bir tencere içerisine konularak kaynatılır. Daha sonra bunun içine 2 su bardağı su ilave ederek kaynatınız.

Kaynadıktan sonra 10 dakika kadar demlenmesini bekleyiniz. Bu 10 dakika içerisinde kimyon çayı demlenmiş hale gelir. Demlenmiş olan kimyon çayı sarı bir renk alarak çay hazır hale gelmiş olur. Kimyon çayının yoğunluğunu kendi ağız tadınıza göre ayarlamanız daha uygun olur. Kimyon çayını hazırlayacağınız zaman kendi isteğinize göre kimyonun miktarını belirleyebilirsiniz.

Kimyon Çayı Tarifi, Faydaları Nelerdir, Uyku Yapar Mı, Gaza İyi Gelir Mi? 3

Demleme süresini de kendi arzunuza göre ayarlayabilirsiniz. Damak tadınıza göre kimyon çayı içerisine bir miktar bal ilave ederek tatlandırma yapabilirsiniz. Bal yerine tuzda ilave edebilirsiniz. Bu sizin damak zevkinize göre değişebilir. Kimyon çayı bebeklere verilecekse içerisine bir miktar tatlandırıcı ilave etmek gerekir. Bebekler kimyon çayının acı olmasından dolayı içemezler.

Kimyon Çayı Faydaları Nelerdir?

Kimyon çayının sağlık yönünden birçok faydaları bulunmaktadır. Bu faydalar genel olarak şunlardır.

 • Vücutta bulunan bağırsak solucanlarının düşürülmesinde faydalı olmaktadır.
 • Herkeste meydana gelen bağırsak ve midede biriken gazların birikmesini engeller.
 • Stresin azalmasında çok faydalıdır.
 • İştah açıcı olarak kullanıldığı için hazımsızlığın giderilmesinde faydalıdır.
 • İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır.
 • Emziren annelerin sütünü arttırmada faydalıdır.
 • Bağırsaklarda biriken gazın sökülmesinde faydalıdır
 • Baş dönmelerini engeller.
 • Adet düzensizliği olan bayanların adet düzensizliğini ortadan kaldırır.
 • Yüksek tansiyonun düşürülmesinde büyük etkisi vardır.
 • Kimyon çayı hava yutulmasını engellemektedir.
 • Şişmanlık problemi yaşayan kişilerde faydalı bir özelliği bulunmaktadır.
 • Demir eksikliği nedeniyle meydana gelen anemi hastalığı tedavisinde kullanılır.
 • Vücutta bulunan kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlar.
 • Kimyon çayı balgam söktürücü olarak da faydalıdır.
 • Karaciğer ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı oluyor.
 • Uyku sorunu yaşayan kişilerin uyku sorununu ortadan kaldırır.
 • Bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıkların ortaya çıkmasını engeller.
 • Kimyon çayı demir, magnezyum ve mineraller bakımından çok zengin olmaktadır.

Kimyon Çayı Tarifi, Faydaları Nelerdir, Uyku Yapar Mı, Gaza İyi Gelir Mi? 4

Kimyon Çayı Uyku Yapar Mı?

Yatağınıza yattığınızda uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız veya geceleri endişeyle uyanma sorunu var ise bu sorundan kurtulabilirsiniz. Birçok insan uykusuzluk sorunu çekmektedir. Uykusuzluk sorunu gidermek için bitkisel tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bu bitkisel tedavi yöntemlerinden biri de kimyon çayının tüketilmesidir. Kimyon çayı tüketmek uykusuzluk sorununu ortadan kaldırmaktadır.

Uyku sorunu olan kişiler düzenli bir şekilde kimyon çayı tüketmesi durumunda ortaya çıkan uyku sorunlarını tamamen ortadan kaldırır. Bebeklerde de meydana gelen uyku sorunu doktor kontrolü yapıldıktan sonra kimyon çayı verilmesi durumunda uyku sorunu ortadan kalkar. Bebeklere 3 veya 4 damla kimyon çayı verilerek güzel bir uyku uyumaları sağlanır. Kimyon çayı sürekli uykusuz kalan insanlar tarafından düzenli bir şekilde tüketilirse uyku sorununu tamamen ortadan kaldırır.

Kimyon çayı genel olarak bebeklerde ve yetişkinlerde uyku sorununu tamamen ortadan kaldırmaktadır. Kimyon çayı normal bir şekilde tüketilmesi gerekir.

Kimyon Çayı Gaza İyi Gelir Mi?

Kimyon çayı bebek yönünden faydalı olmaktadır. Kimyon çayının bebeğe birçok faydaları vardır. Kimyon çayı bebeklere bir iki damla verilmesi gerekir. Bebeklere kimyon çayı vermek özellikle ilk 3 ay içinde gaz giderici olarak verilir. Birçok ülkede tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Kimyon Çayı Tarifi, Faydaları Nelerdir, Uyku Yapar Mı, Gaza İyi Gelir Mi? 5

Sağlığa birçok faydaları bulunmaktadır. Kabızlık sorununu ortadan kaldırdığı için bebeklere rezene ile birlikte demlenir. Birkaç damla bebeğe verilmesi durumunda bebek sakinleşecektir. Kimyon tek başına kullanıldığı vakit acı bir tadı bulunmaktadır. Bebeklere direkt olarak verilen kimyon çayı ağır gelebilir. Bebek kusabilir. Bir tatlı kaşığı kimyon kaynar suya atılıp 5 dakika kadar kaynatılıp daha sonra demlenmesi için beklenilir. Bebeklerde gaz sorunu olduğu vakit kimyon çayından birkaç damla vererek bebeğin gazı çıkarılmış olur.

Kimyon çayı gaz söktürücü olarak kullanılmaktadır. Anne sütüne birkaç kimyon veya kimyon tozu karıştırılarak bebeğin içmesi durumunda faydalı olacağı bildirilmiştir. Bebekler 6 aydan ufak ise bal veya şeker karışımı yapılarak verilmelidir.

Bebeğe kimyon çayı demlerken içerisinde birkaç tane rezene tohumu atarak çayın tadı yumuşatılır. Bebeklerde gaz haricinde kimyon çayı solunum yolu hastalıkları ve enfeksiyon yolları hastalıklarına iyi gelmektedir. Bebeklerde kansızlığa ve uykusuzluğa faydalıdır. Bebeklerde balgam söktürücü olarak kullanılır. Bebeklerin uykusuzluğuna iyi gelmektedir. Kimyon tohumu anti kanserojen özelliğe sahiptir. Yapılan araştırmalarda mide ve karaciğer tümörlerinin gelişimini yavaşlatmakta veya yok etmektedir.

Kimyon Çayı Tarifi, Faydaları Nelerdir, Uyku Yapar Mı, Gaza İyi Gelir Mi? 6

 

En büyük faydası sindirimi kolaylaştırmakta olmaktadır. İçerisinde uçucu yağ bulunur. İçerisinde A, C, B1, B2 ve B3 vitaminleri bulunmaktadır. Kimyon çayı bebeklerde ve yetişkinlerde gaz çıkarıcı olarak kullanılmaktadır. Gaz sorunu olan kişiler kimyonu kaynatarak bir veya iki bardak içmesi gerekir. Tabi bu bitkisel tedavi yöntemleri de uygulanmadan önce mutlaka bir doktora görülmeniz gerekir.  Doktora görünmeniz her daim önem arz edecektir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kimyon-cayi-tarifi-faydalari-nelerdir-uyku-yapar-mi-gaza-iyi-gelir-mi/