Kimyonun Faydaları

Kimyon yemek kültürümüzün vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi. Pekiyi biliyor musunuz kimyonun faydaları nelerdir? Pek çoğumuz  kimyon faydaları hakkında bilgi sahibi değiliz. Kimyon çayı olduğundan bile haberdar olmayanlarımız vardır hatta. Tabii her bitkide olduğu gibi kimyonun zararları da söz konusudur. Şimdi bakalım kimyon nedir, faydaları nelerdir? Nerede satılır ve kimyon fiyatları nasıldır.

Kimyon, Ortadoğu, Ön Asya, Güney Asya ve Akdenizin Doğusunda yetişen, Çalı tipinde tek yıllık aromatik bir bitkidir. Mayıs ve haziran aylarında çiçeklenir, yaz boyunca tohumları oluşur. Baharat olan kimyon, olgunlaşmış tohumların kurutularak, öğütülmesinden elde edilir.

Keskin kokusu ve benzersiz tadı ile özellikle et yemeklerimizin baş baharatıdır. Nane,karabiber ve kekikle birlikte Türk sofra adabının vazgeçilmezidir. Ancak çiğ baharat olarak pek tüketilmez. Genel olarak, yemeklere katılır ve pişirilen yemeklerde kullanılır. Örneğin, ızgaralar vb. et yemeklerinde kimyon olmazsa olmaz.

Kimyonun Faydalari

Değindiğimiz gibi kimyon, baharat olarak yemeklerde aroma verici ve koku bastırıcı olarak kullanılır. Başta et yemekleri olmak üzere, hamur işleri ve hatta sebze yemeklerinde dahi kimyon kullanılabilir. Kimyon miktar olarak dengeli tüketilmelidir. Acı bir baharattır ve tat vermek isterken yemeğin tadını bozabilir. Kimyon ayrıca çay olarak da kullanılmaktadır. Tabii çay olarak tüketiminde çok dikkatli olunması gerekir, aşırı tüketimi tehlikelidir.

 • Sindirim sisteminin düzenlenmesi
 • Safra gazlarının atılması
 • Metabolizmanın düzenlenmesi
 • Yüksek demir içeriği ile dolaşım sistemine faydalı olması
 • İmmün sistemi güçlendirmesi
 • Üst solunum yolları üzerinde olumlu etkileri
 • Karaciğer fonksiyonlarını düzenlemesi
 • Gaz oluşumunu engellemesi, Varol gazın kolayca atılmasına yardımcı olması
 • Kimyonun genel olarak bilinen faydalarındandır.

  kimyon nasil kullanilir

  Kimyon şifalı bitkiler klasmanında yer alır. Pek çok olumlu etkisi vardır. Beyin fonksiyonları nı hızlandırdığını kanıtlayan araştırmaların yanında, geciken adet döneminin düzenlenmesine de yardımcı olduğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

  Tabii yemeklere çok iyi gelir. Örneğin, köftede kimyon kullanılmazsa, köfte köfte olmayacaktır. Yemeklerin ağır kokularının bastırılmasında ve hazmı zor bazı gıda gruplarının hazmına yardımcı olması bakımından kimyon vazgeçilmez bir baharattır.

  Kimyon’un grip ve nezleye kaşı etkili olduğu da bilinmektedir. Hastalığın akut dönemlerinde kimyon çayı tüketilerek, etkilerinden kurtulmaya yardımcı olmak mümkündür.

  Elbette her bitkide olduğu gibi kimyonun da yan etkileri ve zararları vardır. Özellikle fazla tüketimi, hiçbir sorununuz olmasa bile, bazı sorunların oluşmasına sebep olabilir. Kimyon uyarıcı bir bitkidir. Sindirim ve dolaşım sistemi kaslarını uyarır. Bunun yanında rahim kasları üzerinde de uyarıcı etkisi vardır, bu nedenle hamilelerin tüketmesi uygun görülmez.

  Kimyon Neye iyi Gelir

  Hamileler dışında, sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunanların da kimyonu daha az tüketmeleri gerekmektedir. Ülser, gastrit, kolit gibi rahatsızlıklarınız varsa kimyon kullanmayınız veya hekiminize başvurduktan sonra tüketiniz.

  Kimyon hemen her baharatçıda kolaylıkla bulunabilen bir baharattır, öğütülmüş halde paketlenmiş olarak satılır. Son gıda yönetmeliği uyarınca paketlenmemiş biçimde satışında sınırlama vardır. 75gr Paket fiyatı 5-9 TL arasında değişmektedir. Kimyon fiyatı markaya göre değişiklik arz eder. Aktarlarda tohumu da bulunabilir, ama böyle bir tüketim alanı bulunmamaktadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kimyonun-faydalari/