Kına Gecesi Nedir ?

Kına Gecesi Nedir Nasıl ve neden yapılır? Kına gecesi tarihimize İslamiyet ile birlikte girmiş olan düğün gününden yani gelinin evinden çıktığı günden bir gün öncesinde gelinin ailesi ve arkadaşlarıyla birlikte yapılan hüzün dolu olan en azından öz kültüründe en başlarda hüzün dolu olması gereken sonrasında eğlenceye dönüşmesi gereken gecedir.

Kına Gecesi Nedir ?

Bir kına yakma töreninin toplumumuza göre olan önemini büyüklerimizin kesinlikle bileceği şu söz ile anlayabiliriz: “Koyuna kına yakılır Allah’a kurban olsun diye, Askere kına yakılır Vatana kurban olsun diye, Geline kına yakılır eşine kurban olsun diye” denilir.

Burada elbette ki kadının küçümsenmesi gibi bir durum söz konusu değildir fakat geline kına yakılarak eşi ile birlikte gerekirse olumsuz durumlara da göğüs germesi gerektiği düşünülmektedir, diğer bir temel amacı ise gelinin kendi evinden ayrılması sonucunda kendisi, arkadaşları ve ailesi tarafından duyulan hüznü yansıtmaktır.

Anadolu’da genellikle kına gecesinde gelin bindallı denilen kadife ve amacı sadece kına gecesinde giyilmek olan bir elbise giymektedir. Bindallıların yapımıysa elbette ki yöreden yöreye farklılık gösterebilmektedir. Günümüzde ki pek çok gelenek gibi bu gelenekte sadece İslamiyet’ten geldiği gibi kalmamış İslamiyet öncesi Türk gelenekleriyle de yoğrulmuştur. Bunlara örnek vermek gerekirse; Kınayı kendi ailesi bozuk olmayan yani eşi ile ayrı halde bulunmayan ve genellikle mutlu olan bir kişi karıştırır, kına gümüş ya da bakır tepsiye konmalıdır ve kınanın içine bereket getirmesi için bozuk para konulur.

Özünde İslam dinine göre kınaya bozuk para koyarak dilek dilemek gibi davranışlar uygun değildir. Buna benzer Türk tarihinden gelen İslamiyet’te yer almayan örnekleri incelersek sık olduğunu görebiliriz, uzun yola gidenin arkasından su dökmek, merdiven altından geçmemek veya bir bebek doğduğunda yedisi kırkı çıkmak gibi davranışlar bahsettiğimiz şekilde kültür bütünleşmesi ile ortaya çıkmıştır.

Kına Gecesi Nedir ? 1

Ek olarak kına gecesinde genellikle gelin ağlamazsa hevesli gibi görünür ve ayıplanır. Çeşitli yörelerde kına gecesine erkek ailesinden bayanlarında katılması normal iken çeşitli yörelerde sadece kız tarafı ile yapılması normaldir. Erkek tarafından bayanlar katılmışsa gelin kına yakmak için elini açmıyor denilir ve kayınvalide tarafından açması için altın verilir, bu şekilde kınayı karıştırıp yakacak kişi tarafından çeşitli kurgulanmış olaylarla katılanların eğlenmesi ve mutlu ayrılması hedeflenir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kina-gecesi-nedir/