Kinoa Nasıl Pişirilir?

Kinoa nasıl pişirilir, Güney Amerika’da yetişen, görüntü olarak bizim bulgurumuza benzeyen, besin değeri oldukça yüksek bir tahıl olan Kinoa özellikle son günlerde o kadar “in” hale geldi ki, ondan bahsetmeden geçmek istemedik.

İsmini muhtemelen duymuş olmalısınız ama tam olarak kim olduğu ve hangi maharetlere sahip olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Kinoanın pilavı, kısırı, tatlısı, keki, ekmeği, salatası ve daha pek çok hali var. Üstelik doğuştan zengin. Yani mineral ve vitamin açısından.

Et yemeyen, hayvansal gıdalarla damağı barışmayanlar içinse adeta bir kurtarıcı. Zira kendisi en iyi bitkisel proteinlere sahip. Et yemeden de protein alabiliyorsunuz, sayesinde… Hem şoför arkası, hem cam kenarı anlayacağınız.

Kilo vermek isteyenler onu yiyor, sporcular onu yiyor, veganlar onu yiyor, hanımlar kabul günlerinde kinoalı kısırlar yapıp yine onu yiyor. Namı yavaş yavaş yürüyor ve popülerliği günbegün artıyor. Faydaları sıralanınca “Sen neymişsin be kinoa?” dedirtiyor.

Peki nasıl yenecek? Kinoa ne kadar yenmeli, nasıl pişirilmeli, kinoa nasıl tüketilir bir de buna bakalım.

Kinoayı pişirmeden evvel en az 30 dakika suda bekletin ki içinde var olan enzimler harekete geçsin. Kinoanın pişme süresi de hayli kısa. Ortalama 15 dakikada pişiyor. Suda bekletmeye vaktiniz yoksa pişirmeden önce suda bolca yıkayabilirsiniz. Ve kinoayı pirinç ve bulgur kullanılan hemen her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kinoa Nasıl Pişirilir? 1

Kinoa ile salatalar, tatlılar, barlar, kahvaltılıklar, ekmekler yapabilirsiniz.

Kinoa nasıl tüketilir aslında biraz da sizin hayal gücünüz ve kreatif yaklaşımlarınıza bağlı. Kinoanın karakteristik, baskın ve net bir kokusu yoktur. Ama kendine has bir aroması mevcuttur. Kinoayı haşlayıp soğuttuktan sonra salatalara koyarak da yiyebilirsiniz. Sebze, et, balık ve tavuk yemeklerinde kullanabilirsiniz. Çorbalara ilave edebilirsiniz.

Kavurup ve biraz da dövüp müsliye karıştırabilir; un haline getirip kek, kurabiye, ekmek ve hamur işi yapımında kullanabilirsiniz. İçine taze soğan, bilimum yeşillik, domates, nar ekşisi, zeytinyağı, limon vs ilave edip nefis kısırlar yapabilirsiniz. Erişte misali yağda kavurup döndürüp ana yemek yanına eşlikçi yapabilir yahut ana yemek olarak düşünebilirsiniz.

Yani özetle kinoa ile ciddi düşünülebilir. Oldukça faydalı ve besleyici bir tahıldır. İşte size kinoa nasıl tüketilir sorusu için oldukça zengin bir cevap.

Kinoa Nasıl Pişirilir?

“Nereden alabilirim?” diyorsanız süper marketler, organik ürün satışı yapan mağazalar, hatta internet ortamında satış yapan bilindik ve güvenilir markalar size yardımcı olur.

Kinoa fiyat anlamında biraz nazlı ve kaprislidir. Yarım kilogram kinoa yaklaşık 30 TL civarındadır. Ülkemizde henüz çok yaygın olmadığı için biraz fiyatlı bir besin ama yaygınlaştıkça fiyatı da düşecektir.

Kinoa ne kadar yenmeli diyorsanız, sizi “Kalorisi pek de masum değil o yüzden çok abartmadan…” diye yanıtlayabiliriz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kinoa-nasil-pisirilir/