Kinoa Tohumu

Kinoa tohumu, kinoanın kokusu ve tadı öyle baskın ve karakteristik bir koku ve tat değildir. Oldukça hafif ve lezzetli olan kinoa, pirinç ve bulgurun kullanıldığı tüm yemeklerde kullanılabilir.

Çorbalarda, salatalarda, yemeklerde, kısır olarak, öğütüp ekmek, kek ve kurabiye yaparak, dolma içlerinde, müsli içinde kullanılabilen kinoa tohumları çimlendirilip, filizleri ile salata ve soğuk yemeklere çeşni kazandırılabilir.

Kinoa Tohumu 3

Kinoa tohumunu nerden bulabilirim diyorsanız seçenekler aslında çok fazla değil. Zira kinoa ülkemizde yeni yeni tanınıyor ve henüz çok yaygın olarak satılmıyor ve bu da hem fiyatının yüksek olmasına sebep oluyor hem de kinoaya ulaşılabilecek seçenek yolları daralıyor.

Kinoayı organik ürün satan marketlerden ve süper marketlerden temin edebilirsinz. Kinoa tohumu nerede satılır sorusuna bir yanıt da internet üzerinde satış yapan sitelerdir. Bu siteler içinde en güvenilir olanlarından siparişle kinoa temin edebilirsiniz.

Kinoa tohumu nasıl kullanılır sorusunun yanıtını yazımızın başında kısaca vermiştir. Ama yinelemekte fayda var. Kinoa tohumu, pirincin, buğdayın, bulgurun girdiği her tencereye girebilir, kısıra dönüşebilir, haşlanarak nefis salatalara dönüştürülebilir, sütlacın içine pirinçle dönüşümlü olarak girebilir, tohumları öğütülerek un şeklinde kullanılabilir ve ekmek, çörek, kurabiye, kek yapımında başrolde olabilir, süte karıştırılabilir ve sizin hayal gücünüze eşlik edebilir.

Kinoa Tohumu Faydaları

Kinoa tohumu oldukça büyük faydalar içerir ve bu özelliği ile aranılan ve popülerliği hızla yükselen bir besin olma yolunda ilerler.

Kinoa Tohumu Faydaları

İşte kinoa tohumunun faydaları:

 • Protein kaynağıdır. Özellikle vegan beslenenler için ideal bir bitkisel protein menşeidir.
 • Glutensizdir. Bu sebeple çölyak hastaları ve glütensiz diyet uygulayanlar için çok önemli bir besindir.
 • Yüksel lif içerir bu sebeple diyet listelerinde yeri hayli özeldir.
 • Kabızlığı önlediği için hemoroid şikayeti olanların da şikayetlerinin azalmasına hatta yok olmasına sebep olabilir.
 • Demir bakımından hayli zengin olan kinoa, demir eksikliği anemisi olanlar için de son derece faydalı bir yiyecektir.
 • İçeriğindeki mineraller vücuda enerji sağlar ve halsizliğe iyi gelir.
 • Magnezyum içeriği kinoayı migrene karşı tedavi edici kılar.
 • Kinoa Tohumu Faydaları 1

  Kinoa Tohumu Fiyatı

  Kinoa tohumu ülkemiz için henüz yeni bir lezzet olduğundan çok yaygın olarak satılmamakta bu da fiyatının biraz yüksek olmasına neden olmaktadır. Kinoa tohumunu kilosu 50-60 TL civarındadır.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kinoa-tohumu/