Kiraz Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları Nelerdir, Kiraz Suyu Neye İyi Gelir?

Kiraz, leziz, güzel ve sezonluk meyvelerdendir. Kirazın en önemli özelliği görkemli bir antioksidan olmasıdır. Bolca miktarda oranda A vitamini içeren kiraz bunun yanında C, K ve B6 vitaminlerini de içermektedir. Türkiye, Rusya ve Ukrayna’nın arkasından dünyanın 3. Büyük ekşi kiraz ve en büyük tatlı kiraz (2009 sayılarına bakılırsa) üreticisidir. Kiraz çeşitleri son derece fazla olmak ile birlikte hemen her çeşidi de kişiler tarafından son derece beğenilmektedir.

Kiraz Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları Nelerdir, Kiraz Suyu Neye İyi Gelir?

Kiraz meyvesi insanoğlu içinde olmasıyla birlikte başta kuşlar olmaz üzere öteki hayvanlar içinde da çok popüler bir meyvedir. 100 gram kiraz rutin olarak alınması ihtiyaç duyulan gıda lifinin %8’ini karşılar. Meyve tüketimi, kişilerin çok daha sağlıklı bir yaşam sürmesine olanak tanırken aynı zamanda bağışıklıklarını da ciddi ölçüde desteklemektedir.

Kiraz da, hemen herkes tarafından son derece büyük bir keyif ile tüketilen bir meyve olmaya devam etmektedir. yalnızca meyve kısmı değil aynı zamanda sapı ve çekirdekleri de bu kapsamda kullanılmaktadır. kiraz, birbirinden farklı faydaya haiz olmasının yanı sıra lezzeti ile de çok sayıda kişinin gönlünü fetheden bir meyve olmaktadır.

Kiraz Faydaları Nelerdir?

Kirazın sapı faydaları içinde öne çıkan nokta, meyvenin antioksidan bakımından varlıklı olması ve bu sayede birçok organı hücre hasarına karşı korumasıdır. Birbirinden farklı faydaya sahip olmasının yanı sıra aynı zamanda uzmanlar tarafından önerilmesi de, kişilerin bu lezzetli meyveye yönelmesine ön ayak olmuştur. Bu kapsamda yapılan çok sayıda araştırma, kirazın son derece faydalı oldğunu da ortaya koymaktadır.

Bir tek kirazın tertipli tüketilmesi ile de kalmamakta evrenin herhangi bir yerinde olmayan israf kirazda da olmadığı görülmektedir.

Kiraz Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları Nelerdir, Kiraz Suyu Neye İyi Gelir? 1

Hiç kimsenin aklına gelemeyecek olan kirazın çöpü/sapı önce kurutulup arkasından kaynatılarak demlenip çayı yapıldığı takdirde saçlara ve cilde öneli ölçüde yarar sağlar ve bakım yapar. Tam olgunlaşmamış meyveleri de tüketmemelisiniz.

 • Kiraz, beyinde uyku döngüsünün düzenlenmesi için kullanılan “melatonin” ihtiva eder. Vücudumuz düzgüsel koşullarda kâfi oranda melatonin üretebilir bir tek bazı çevresel faktörler (yapay aydınlatma, TV ekranı ya da bilgisayar ekranından gelen ışık şeklinde) melatonin seviyesini düşürerek yatağa girdiğinizde uykuya geçişi zorlaştırabilir.
 • Diyabet riskini düşürür. Cildi korur, yaşlanma emarelerini geciktirir. Antioksidan etkisiyle kansere karşı koruma sağlar. Kalp ve damar sağlığını korur. Nörolojik hastalıkların görülme riskini azaltır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Uykusuzluğa iyi gelir. İyi bir antioksidan olan melatonin ihtiva eder.
 • Kansere karşı koruma sağlar. Kanser riskini de azaltır, kansere yakalanma oranını düşürür.
 • İyi bir antioksidan deposudur. Antioksidanlar vücudun yaşlı görünmesini elde eden özgür radikallerle savaşır. Antioksidan içeriğinden dolayı cildin erken yaşlanmasını geciktirir.
 • Ek olarak sigara içenler içinde çok yararlıdır. Sigara içen kişilerin bol miktarda kiraz yemesi de uzmanlar tarafından önerilmeye devam edilmektedir. Çünkü sigaranın vücuda kattığı nikotin etkilerini azaltır.
 • İnsan bedeni belli bir yaşın arkasından yaratılış gereği olarak metabolizma faaliyetlerinde yavaşlama ve bedende uyarı işaretleri kendini bir fazlaca belirginleşir hale gelmektedir.
 • Kiraz Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları Nelerdir, Kiraz Suyu Neye İyi Gelir? 3

 • Damarların iç kısımlarında olması gerekseme duyulan kolesterol belli bir oranda olması gerekmekle beraber bu oranın artışı kalp ve damar fonksiyonlarını bozmakta hatta damar tıkanıklığına kadar gitmektedir.
 • Kas ve kemiklere de yararlı bir meyvedir. Romatizma, eklem, kas ve kemik ağrılarına karşı da büyük yarar sağladığı belirtilmiştir. Kas iltihapları ve kas ağrılarını geçirmeye yardım eder.
 • Gut hastalığı için yararlıdır.
 • Kiraz Zararları Nelerdir?

  Her besinde olduğu gibi, kirazın da birtakım zararları söz konusudur. kişilerin bu meyvenin zararları ile karşı karşıya kalması durumunda gerekli önlemleri alması da bir hayli önemlidir. Kirazın zararları, kiraz leziz bir yaz meyvesidir. Leziz olduğu gibi sıhhat açısından da yararlıdır. Kiraz meyvesi, kiraz sapı ve çekirdekleri sıhhat için çok sayıda alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

  En önemli tesiri antioksidan özelliğidir. A, C, B6 ve C vitamini yönünden varlıklı bir kaynaktır. Ek olarak manganez, potasyum ve demir mineralleri ihtiva eder. Fazla kiraz tüketirseniz almanız gerekenden fazla şeker ve besin lifi tüketmiş olmuş olmuş olursunuz. Gıda lifi ishal ve kabızlık için iyidir bir tek “fazla” gıda lifi bu problemleri tetikleyebilir. 1 avuç kiraz sizi birçok hastalığa karşı korur bir tek 1 kilo kiraz midenizi bozarak mide bulantısına ve kusmaya niçin olabilir.

  Kiraz Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları Nelerdir, Kiraz Suyu Neye İyi Gelir? 4

  Kirazın hasarsız ve parlak olmasına dikkat edilmelidir. Taze kirazların 3-4 günde tüketilmesi gerekmektedir. Dondurucuda saklamak istiyorsanız, çekirdeklerini çıkartmalıyız. Böylece kirazlar daha tatlı olur. Kirazlar dolapta plastik kapta saklanmalıdır. Kirazlar yemeden önce ne olursa olsun yıkanmalıdır.

  Kiraz Suyu Neye İyi Gelir?

  Araştırmalar artrit ile ilişkili enflamasyon, azaltmak için kiraz suyunu faydalı bulunduğunu göstermektedirler. Kiraz suyunun buna iyi mi bir faydası bulunmuş olduğunu öğrenmek için, okumaya devam edin. Kiraz sağlıklı ve nispeten düşük karbonhidratlı bir meyvedir. Eklem iltihabının çok sayıda sebebi vardır, artrit ise bir tek bunlardan biridir.

  Kiraz suyu, kandaki ürik asit seviyesi düşürmeye destek verir. Kandaki yüksek oranda ürik asit guta niçin olur. Artrit ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Kas ağrısı ve sırt ağrısı da tertipli olarak tüketilen kiraz suyu ile denetim altına alınabilir. Nörodejeneratif hastalıkların önlenmesi için destek verir. Kiraz ek olarak yaşlanma karşıtı anti-aging bileşenler ihtiva eder.

  Eğer kendinize kiraz almak için dışarı çıkarsanız şunu dikkatsizlik etmeyin; koyu renk olan kirazlar daha çok antosiyanin ihtiva ederler.

  Ağrı ve enflamasyon, hem yaşam standardını azaltır bununla beraber hareketi engeller. Meydana getirilen bir çalışmada koşuculara maraton gününden 7 gün önce ve maraton gününde kiraz suyu verilmiştir. Kiraz suyu tüketen yarışmacılar, tüketmeyenlere bakılırsa daha fazla ağrı hissetmişlerdir.

  Kiraz Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları Nelerdir, Kiraz Suyu Neye İyi Gelir? 5

  Egzersiz sonrası ağrı, kas hasarının veya zayıflatıcı yaralanmaların bir göstergesidir. Kiraz suyunun bu tesiri enflamasyon önlemesine bağlanmıştır. Bir fert gut olduğunda eklemlerinin çevresinde ürik asit ve kristalleri birikmeye adım atar. Bu ürik asit kristalleri hastada çok fazla ağrıya sebep olurlar. Bazı durumlarda, bununla birlikte enflamasyon da niçin olurlar. Ürik asit seviyeleri hastanın kiraz suyu tüketmesinden yalnızca bir kaç saat derhal sonra azalmaya adım atar.

  Kiraz sevmiş olarak tüketilen meyvelerden biridir. Çok sayıda kanser türünü engellemesi, uykusuzluğa iyi gelmesi, kolesterolü dengelemesi kirazın faydaları arasındadır. İyi bir antioksidan kaynağı olması, çok sayıda vitamin ve mineral madde içermesi sebebiyle de bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, hastalıklara karşı koruma sağlar.

  Sindirim sistemini rahatlatır. Kabızlık sorununu giderir. Kabızlık problemi yaşayan kişilerde ishal tesiri yapar. Aynı şekilde hazımsızlık sorununu da gidermiş olur.

  Kiraz Nerede Yetişir, Faydaları, Zararları Nelerdir, Kiraz Suyu Neye İyi Gelir? 6

  İyi bir C vitamini deposudur. Ek olarak vücuda güç verir ve vitamin eksikliklerini de gidermeye destek verir. Mevsiminde yendiği takdirde çok sayıda faydaya haiz olan kiraz, aynı zamanda kişilerin tok kalmasını da sağladığı için birçok diyet listesi içerisinde de sıklıkla yer almaya devam etmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kiraz-nerede-yetisir-faydalari-zararlari-nelerdir-kiraz-suyu-neye-iyi-gelir/