Kırkkilit Otu Zararları

Kırkkilit otu zararları, diğer adı at kuyruğu olan kırkkilit otu bitkisi vücut sağlığı için son derece faydalı bileşenler içeren ve doğal çözümler arayanlar için destekleyici ve tamamlayıcı özellikleri olan bir bitkidir. Kıkkilit otu sıklıkla çeşitli enfeksiyonlar, bronşit, kanama ve osteoporozda kullanılır.

Kırkkilit Otu Zararları 1

Tırnak ve kemik zayıflıklarına da iyi gelen kırkkilit otu, çıbanda da faydalı neticeler verir. Etkili bir şekilde idrar da söktüren kırkkilit otu; kalsiyum, demir, yağ asitleri, alkaloid, saponin ve magnezyum içerir.

Kırkkilit otu çiçek vermez, yaprakları hem taze hem de kurutulmuş olarak kullanılabilir.

Kırkkilit otu faydaları ve zararları açısından incelendiğinde elbette faydaları daha fazladır ama zararları da mevcuttur.  Kırkkilit otu zararları her faydalı gıdada, üründe, ilaçta ve bitkide olduğu gibi miktarda yatar. Önerilen miktarın dışına çıkılarak tüketilen kırkkilit otu, vücutta toksik etki oluşturur ve başta böbrekler olmak zere diğer organlara ciddi zararlar verebilir.

Kırkkilit otu zararları nelerdir sorusuna ilk yanıt gebelik döneminde olan anne adaylarını ilgilendiriyor. Gebe ve emziren kadınların kırkkilit otunu kullanmaları sakıncalıdır.

Kırkkilit Otu Zararları 2

  • Böbrek rahatsızlığı olan kişilerde olumsuz etkiler gösterebilir.
  • Sigarayı bırakmak için nikotin bandı, nikotin sakızı gibi destekleyici ürünler kullananlarda kırkkilit otu fayda sağlamaz.
  • Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin kırkkilit otu kullanmaması gerekir.
  • Vücudunda potasyum değerleri düşük olan kişilerin kırkkilit otu kullanmaları hekimler tarafından önerilmez.
  • Kırkkilit otu yüksek dozda kullanıldığında vücutta kızarıklık ve kaşıntı yapabilir.
  • Kırkkilit otunun aşırı kullanımı vücutta B1 vitamini eksikliğine sebep olabilir.
  • Kırkkilitotu kullanımı alkol ve madde bağımlısı kişilerde olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir.
  • Kırkkilit otu kullananlar bitkiyi ya çay olarak içiyor, ya kaynatarak oturma banyosu yapıyor, ya da sorunlu bölgelere friksiyon şeklinde sürerek uyguluyor.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kirkkilit-otu-zararlari/