Kırmızı Lahana Salatası

Kırmızı lahana salatası, mora çalan koyu şarap rengiyle mest eden, hem göze, hem damağa hitap eden kırmızı lahana ile yapılan nefis bir salatadır. Aynı zamanda meze ve garnitür olarak da servis edilebilir. Koyu renkli sebzelerin sağlığa ne kadar faydalı olduğu düşünüldüğünde kırmızı lahananın değeri de ortaya çıkmış olur.

Birbirinden farklı kırmızı lahana salatası tarifi vardır. Kırmızı lahanayı isterseniz rendeleyip zeytinyağı, limon, sirke ve tuzla karıştırarak da tüketebilirsiniz; isterseniz yoğurtla karıştırarak servis edebilirsiniz. Kırmızı lahana salatası yoğurtlu haliyle de son derece lezzetli ve iç açıcıdır.

Yoğurtlu kırmızı lahana salatası tarifini denemek isteyenler için malzeme listesi verelim. Deneyin ve bu harika lezzetten mahrum kalmayın diye. İşte kırmızı lahana salatası tarifi için malzeme listesi.

Yoğurtlu Kırmızı Lahana Salatası İçin Malzemeler

 • 1 adet kırmızı lahana
 • 1 kase süzme ve normal yoğurt karışımı
 • Zeytinyağı
 • 1-2 diş sarımsak
 • Tuz

Kırmızı Lahana Salatası 1

Yoğurtlu Kırmızı Lahana Salatası Yapılışı

 1. Kırmızı lahanayı rendenin ince tarafıyla rendeleyin
 2. Rendelediğiniz kırmızı lahanaların üzerine biraz tuz ilave edin ve ovun. 5-10 dakika kadar bu şekilde bekletin ki lahana yumuşasın.
 3. Bir kabın içine yoğurt ve ezilmiş sarımsağı alıp karıştırın.
 4. Üzerine rendelediğiniz kırmızı lahanayı ve zeytinyağını ilave edip tekrar karıştırın.
 5. Salatayı servis tabağına alın.
 6. Salata bekledikçe rengi kırmızıdan mor renge dönüşecektir.
 7. Yoğurtlu kırmızı lahana salatasını ızgara et sofralarında meze olarak da servis edebilirsiniz. Dilerseniz süzme yoğurda bir miktar mayonez de ilave ederek salatanızın lezzetini daha da koyulaştırabilirsiniz. Özellikle et yemeklerinin yanına son derece yakışan nefis bir alternatif olan yoğurtlu kırmızı lahana salatası besleyici özelliğiyle de mükellef sofraların biricik üyesi olmayı hak eder.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kirmizi-lahana-salatasi/