Kırmızı Lahananın İnsan Sağlığına Olan Faydaları

İnsanların her ne kadar hem etçil hem de otçul canlılar olduğu toplumda kabul görse de,işin aslı esasen öyle değildir. Çünkü insanın diş yapısı bilimsel açıdan incelenmiş ve otçul beslenme türüne daha yakın olduğu belirlenmiştir. Buradan, bitkilerin insan sağlığı açısından önemini tarihsel bir bakış açısıyla anlayabiliyoruz.

Kırmızı Lahananın İnsan Sağlığına Olan Faydaları 1

Bitkilerden vitamin, demir, lif, asit, protein vs gibi insanın biyolojik yapısına olumlu yönde direk etki eden kaynakları sağlamak mümkün. Her bir bitkinin insan sağlığı için yüzlerce yararı var. Mesela Kırmızı Lahana… Özellikle kış aylarında sofrada kesinlikle bulunmalı, mümkünse doğranmadan tüketilmeli.

Unutmamak gerekir ki, bitkiler bir canlı türüdür ve bu yüzden doğrandıkları – parçalandıkları andan itibaren besin değerlerini yavaş yavaş kaybetmeye; tabiri caizse çürümeye – ölmeye başlarlar. Kırmızı lahanayı birçok insan genelde salata içerisinde tüketir.

Ancak salata içerisinde tüketilirken limon suyundan uzak tutulması uzmanlar tarafından önerilmektedir. Limon suyu yalnızca lahananın değil hemen hemen tüm bitkilerin lif ve besin değerlerini  öldürür. Bu, limon suyunda bulunan asitin eritme – yok etme işlevi görmesinden kaynaklıdır.

Kırmızı Lahananın İnsan Sağlığına Olan Faydaları 2

C Vitamini Deposu: Kırmızı lahana  “c” vitamini en bol gıdalar arasında yer alır. “C” vitamini, bağışıklığı kuvvetlendirir, zararlı bakterilere karşı direnç kalkanı sağlar. Vücutta ne kadar çok bulunursa insan direnci o kadar kuvvetli, hastalığa yakalanma oranı o kadar düşük olur. Bu açıdan bakıldığında kırmızı lahananın tüketilmesi ve tüketilme sıklığı oldukça önemlidir.

Lif Bakımından Zengin: Lifin, sindirim ve bağışıklık siteminden cilt sağlığına kadar onlarca yararı vardır. Kırmızı lahana barındırdığı lif miktarı açısından zengindir. Yetişkin bir insan vücudundaki günlük lif ihtiyacının yüzde 14’ünü tek başına karşılayabilir. Bu oran tüketilen lahana miktarına göre değişkenlik gösterir.

Cildi Güzelleştirir: Kırmızı  lahananın B ve E vitamini barındırması sebebiyle cilt sağlığı için yararı büyüktür. Ciltte soğuk hava koşullarından dolayı oluşan yıpranmayı ve matlaşmayı minimum seviyeye indirir. Bu nedenle kozmetik sektöründe kırmızı lahana kullanımı oldukça yaygındır.

Kırmızı Lahananın İnsan Sağlığına Olan Faydaları 3

Zayıflamaya Yardımcı: Kırmızı lahana içerisinde bulunan lifler sayesinde, tüketildiğinde tokluk hissiyatı sağlar. Tokluk hissiyatı yaşayan bir insan uzun süre besin almayacağı için zayıflamasına yardımcı olur.

Kansere Karşı Etkili: Özellikle akciğer ve karaciğer kanseri oluşumuna karşı önemli etkisi bulunmaktadır.

Alzheimer Önleyici: Bol miktarda “b” ve “e” vitamini içerdiğinden beyinsel sinir sistemi tahribatını minimuma indirir. Bu da alzheimer hastalığına karşı korunmada hayati önem taşır. Erken yaşlarda alzheimer hastalığı belirtisi görülen hastaların kırmızı lahana tüketim miktarlarını arttırmaları tıp uzmanlarının tavsiyesidir.

Vücudu Dinç Tutar: Kırmızı lahananın önemli vitamin türlerini barındırması vücudun gün boyu dinç kalmasına katkıda bulunur.

Kırmızı Lahananın İnsan Sağlığına Olan Faydaları 4

Kemik Gelişimi: İçerdiği “k” vitamini sayesinde bebek ve çocuklarda kemik gelişimi hızlanır. Bu sebeple hamile kadınların sık sık kırmızı lahana tüketmeleri  önem arz eder.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kirmizi-lahananin-insan-sagligina-olan-faydalari/