Kirpik Bakımı

Kirpik Bakımı
Ok gibi bir bakış atmak için öncellikle güzel, uzun ve bakımlı kirpiklere sahip olmamız gerekmektedir. Çoğu insan kirpiklerine önem vermiyor. Oysaki onlarda saçlarımız gibi uzuyor, kırılıyor, dökülüyor ve seyrekleşiyor. Ve kirpiklerin dökülmesi saçımızdaki gibi hemen yenisinin çıkmasına olanak vermiyor. Yeni, gür, uzun kirpikler için uzun bir zaman beklemek gerekmekte olduğumuz unutmayalım.

kirpik-bakımı1

Kirpiklerimiz gözümüzü tozdan vb. etkenlerden koruduğu için gün içerisinde çok yorulur ve yıpranırlar. İlerleyen yaşlarımızda seyrek kirpiklerin önlemini şimdiden almak gerekmekte. Bunun için evde kirpiklerin bakımını yapabiliriz. Nasıl mı? Kirpik güçlendirici yağlarla…

Babillerden beri kadınlar Hint yağı, Tatlı Badem yağı (acı badem yağı tercih etmeyiniz), Kakao yağı, Zeytin yağı, ceviz yağı, fındık yağı ve susam yağının   güzellik üzerindeki etkilerini kanıtlamışlardır. Bizde bu yağların mucizelerini kirpik bakımız için yararlanabiliriz. İnce, temiz bir fırça yardımı ile yâda kulak pamuğu da tercih edebilirsiniz ben eski rimel fırçalarımdan bir tanesine güzelce temizledim onu kullanıyorum. Tatlı badem yağı ve Hint yağı aralarında en etkili olanlar olduğu için ben ikisini karıştırıyorum. Karışımından yaklaşık bir çay kaşığı duşa girmeden önce kirpiklerinize yediriniz. Bir saat bekleyin. Yağlar gözünüzü yakacağından gözünüze temasından kaçının. Duşta güzelce temizlendiğinden emin olunuz. Çapaklanmaya ve tozların kirpiklerinize yapışmasına sebep olacaktır. Bu işlemi haftada en az iki kez yapınız. Bir ay sonra sizde kirpiklerinizin güçlü ve gür olduğunu fark edeceksiniz.

Kirpiklerim gür ama kısa diyenler için uzatma formülü;
Bir bardak suyu kaynatalım içine bir çay kaşığı Hint Yağı ve Bir tatlı kaşığı kakao yağını koyup bir kenara alalım. Yine önceden kaynatılmış suyun üzerine koyalım ve koyulaşıp krem kıvamına gelene kadar karıştıralım. Soğuduğunda geceleri kirpik diplerimize sürelim. Bir hafta sonunda kirpiklerinizin uzadığını göreceksiniz.

Yılan yağının da etkili olduğu doğru mudur?
Yılan yağı kirpikleri iyi geldiği gibi kaşlara da iyi gelmektedir. Bir çay kaşığı yılan yağını aynı yöntemle kirpiklerimize sürebiliriz. Ve yılan yağı sanıldığı gibi yılandan elde edilmemektedir

Evde Kirpik Bakımı Kürü Yapılır Mı?
Kirpik bakım kürleri adı altında serumlar satılmakta ama evde olan malzemelerden de bu kürü hazırlayabiliriz. Kürler;

  1. 1 çay kaşığı tatlı badem yağı ve 1 çay kaşığı hint yağını karıştırarak oluşturduğumuz gürleştirici kür.
  2. 1 çay kaşığı hint yağı ve 1 tatlı kaşığı kakao yağı ile hazırladığımız uzatıcı kür.
  3. 2 damla ceviz yağı ve 3 damla fındık yağını karıştırarak hazırladığımız güçlendirici kür.
  4. 1 çay kaşığı badem, bir çay kaşığı fındık, 1 çay kaşığı zeytin yağı ile hazırladığınız kürde kirpiklerinizi güçlendirecektir.

kirpik-bakımı3

Kürlerimizin ve bakımımızın etkili olabilmesi için günlük makyajımızın temizlendiğinden emin olmamız gerekmektedir. Makyaj temizleme mendillerinin yanı sıra bir pamuğa koyacağınız bir damla zeytinyağı kirpiklerinizin rimelden arınmasını sağlar.  En önemlisi lütfen makyaj ile yatmayınız ve bu kürlerin gözünüz ile temasından kaçınınız. Gece yapmanız gereken bakımlar gözünüze kaçmadığından emin olmalısınız. Kaçtığını gözlerinizin kızardığını düşünüyorsanız yatmadan bir saat önce yapınız ve yıkayarak yatınız. Bu yağlar kirpiklerinize iyi geldiği gibi gözlerinize zararlıdır. Güzellikle kalın.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kirpik-bakimi/