Kirpik Uzatma Yöntemleri

Kirpikler, hemen her hanımın vücudunda en önem verdiği uzuvlardandır. En az saçlarımız kadar kaş ve kirpiklerimizi de önemser ve onlar üzerinde de ciddi bir mesai harcarız. Tabii bu noktada  kirpik uzatma yolları hakkında bilgimiz olmalıdır. Aksi halde kimyasal ürünlerle sağlıksız yöntemler uygulayabilir, gözlerimizde hasara varan sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliriz. Bu nedenle,doğal kirpik uzatma yöntemlerini öğrenmekte fayda vardır.

Kirpiklerimiz, saç, tırnak ve vücudumuzdaki diğer tüylerin bütünü ile aynı genetik kodlara sahiptir. Aynı yoğunlukta ve kuvvette olmaları muhtemeldir. Bazılarımızın tüy yoğunluğu ve kalınlığı düşük olduğundan, genetik olarak doğuştan getirilen bu özelliğe kalıcı etkide bulunmak söz konusu değildir. BU gibi durumlar çoğu zaman kirpik uzatma yolları arar, bazı kozmetik çözümlerle mevcut şartları bir nebze iyileştirmeye çalışırız. Doğal kirpik uzatma yolları ile elde ettiğimiz sonuçların kalıcı olması, değindiğimiz gibi mümkün değildir.

Kirpik uzatma yolları olarak ele alacağımız yöntemlerin hiç birisi, kaş veya kirpiklerinizin genetik özelliklerini değiştiremez. Dolayısıyla, seyrek kaşlara veya, kirpiklere sahipseniz, bu yoğunluğun temelden değiştirilmesi mümkün olmayacaktır. Mevcut potansiyel içerisinde mümkün olan en yüksek verim elde edilmeye çalışılacaktır. Esasında bu yöntemler, dış ve iç etkenlerden dolayı, zayıflayan kaş ve kirpikleri geliştirmek için etkili olacaktır. Zira, bu durumda genetik bir değişiklik değil, şartların iyileştirilmesi söz konusu olacağından sonuç almak mümkün olacaktır. Yani doğuştan gelen özellikler değil, sonradan ortaya çıkan kaş ve kirpik kayıplarının tedavisi mümkün olup, doğuştan gelen özelliklerinizin iyileştirilmesinde verim sınırlı olacaktır.

Evde Kirpik Uzatma Yöntemleri

Kirpik uzatma yöntemleri ile ilgili birinci adım, sağlığımızı korumaktır. Sağlıksız bir vücutta, tüm vücut tüylerinden olacağı gibi, kirpik ve kaşlarda da azalma ve yavaş uzama mümkün olacaktır. Yeterli mineral ve vitamin alınmaması, bunun yanında protein bakımından eksik beslenmek kaş ve kirpiklerin dökülmesine neden olacaktır. Tüm bunların dışında, almakta olduğunuz ilaçlar da tüy dökülmesine sebep olabildiği gibi, kaş ve kirpik dökülmesine de sebep olabilirler.

Beslenme:

 • Yeşil yapraklı bitkiler tüketilmesi
 • Vitamin desteği alınması (veya beslenmenin bu yönde desteklenmesi)
 • Özellikle, Kalsiyum, Magnezyum, demir ve Potasyum gibi minerallerin yeterli alınması
 • Yeterince Gün ışığına çıkın (D vitamini için gereklidir)
 • Deniz ürünleri tüketin
 • Yumurta ve Süt ürünleri tüketin
 • Yeterince sıvı alın

Beslenme detaylarına dikkat edildiğinde yolun büyük kısmı kat edilmiş olacaktır. Dahili bir sorun olmadığı sürece harici yöntemlerin etkinliği kolaylaşacaktır.

Bakım:

Kirpiklerinizin günlük bakımı önemlidir. Düzenli olarak kirpik fırçası ile kirpiklerinizi taramalı, zeytinyağı, badem yağı gibi ürünlerle beslemelisiniz. Ayrıca vazelin ile de besleme yapabilirsiniz.

Kirpik Uzatma Yöntemleri 1

Doğal kirpik uzatma yöntemleri

 • Kirpiklerinizi tarayın
  Kirpik uzatma yolları içerisinde en önemli adımdır. Doğru bir kirpik tarağı veya fırça ile kirpiklerinizi düzenli olarak taramanız, uzamalarını önemli ölçüde hızlandıracaktır.
 • Kirpiklerinize Bademyağı veya Zeytinyağı sürün
  Bademyağı ve zeytinyağı, doğal kirpik uzatma preparatlarıdır. Hiçbir ek madde kullanmadan kirpiklerinizin uzamasını ve beslenmesini sağlar.
 • Tarama esnasında Vazelin uygulayın
  Vazelin içeriğindeki maddelerle kirpik uzamasını teşvik eder. Zeytinyağı ve bademyağı kadar etkildir.
 • Yeşil çay ile tampon yapın
  Yeşil çay içerisinde bulunan maddeler, kirpikleri besler.
 • Kirpiklerinizde asla makyaj artığı bırakmayın
  Makyaj malzemeleri kimyasaldır ve ister istemez kirpikleri güçsüzleştirir. Bu etkeni sınırlandırmak gerekir.

Sadece bu yöntemleri uygulayarak dahi, büyük ölçüde sağlıklı ve hızlı uzayan kirpiklere ulaşmanız mümkün olacaktır. Bunların dışında herhangi bir kimyasal ürün kullanmanıza veya bir yöntem uygulamanıza gerek yoktur.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kirpik-uzatma-yontemleri/