Kış Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Kış aylarında bol bol yiyip, yazın gelmesiyle birlikte zayıflamaya çalışmak, hemen herkesin yaptığı hatalardan biridir. Oysaki kış diyetinde, hem sağlıklı beslenmek hem de yaza formda girmek çok kolaydır. Kış diyetinin ana özelliği bol bol meyve-sebze ve sıvı tüketmektir. Bu sıvı tüketimine şifalı bitki çayları, meyve suları ve katıksız su dahil olabilir. Meyve sebze yönünden zengin bir diyet olduğundan bağışıklık sisteminin güçlenmesini de sağlamaktadır.

Yazın bikini ve mayo giyecek olanların son anda değil de, kış aylarından itibaren formlarına dikkat etmeleri sağlıklı bir şekilde zayıflama sağlayacaktır. Bu noktada etkili olan ve oldukça bilinen kış diyeti listeleri, kişileri kış aylarından itibaren yaza hazırlamaktadır. Kış diyetinin içeriğini genel olarak meyve ve sebzeler oluşturmaktadır. Kış aylarında sebze alternatifinin daha fazla olmasından dolayı, bu aylarda sebze yemeklerine ağırlık vermek, yaza daha zinde bir görünümde girmek mümkündür.

Hastalıklara daha kolay yakalanılan kış aylarında etkili bir diyet yapmak için, sebze ve meyvelerde bulunan vitaminlerden bolca yararlanmaya çalışmak, kış diyetinin temel özelliklerinden biridir.

Soğuk havalara karşı bedenin dirençli olmasına yönelik takviyeler ile kış diyeti uygulanmaktadır. Kış diyetinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan omega 3, balık ve balık yağı gibi takviyeler ile desteklenmektedir. (Balık Yağı Nedir?)

Kış Diyeti Nedir?

Kış Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 1Kış boyunca istikrar gerektiren kış diyeti, kilo verdirme özelliği kişiden kişiye değişen bir diyet türüdür. Aşağıda ayrıntılı bir şekilde anlatılan kış diyetinin uygulanışı aslında çok kolaydır. Ana özelliği ise, bitki çayları da dahil bol sıvı tüketmek ve mevsimin sunduğu meyve-sebze ağırlıklı beslenmektir. Bu noktada beslenme düzeni içinden şeker ve tuzu çıkaran ya da azaltan kişilerin kış diyeti ile zayıflamaları hiç de zor değildir.

Benzer İçerik: Detoks Diyeti Nedir?

Kış aylarında C vitamini ağırlıklı meyve ve sebzelerden yana bir beslenme şekli ile hem bağışıklık sistemini güçlendirmek hem de, zayıflamak oldukça kolay olacaktır. Kış diyetini sağlıklı yapan yanlarından biri de; doyurucu bir menü ile kilo verdirmesidir. Yaz aylarına doğru yapılan diyet sıkıcı gelmeye başlasa da, kışın edinilen beslenme alışkanlıkları sayesinde, her zaman formda olmak kaçınılmaz olacaktır.

Kış Diyeti Nasıl Yapılır?

Kış Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 2Kış diyeti diğer diyetlerden farklı olarak, çeşitliliği çok olan, vitamin ve mineral açısından zengin bir diyet türüdür. Bir günlük örnek diyet listesi ile kış diyetinin detayları daha net anlaşılabilir. Ancak bu verdiğimiz elbette sadece bir örnek listedir. Bu listeyi diyetin özelliğini bozmadan, istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek nokta, bol sıvı ve bol yeşillik tüketmektir.

Sabah;

  • 1 dilim kızarmış ekmek
  • 1 adet yumurta (haşlanmış olması tercih edilir)
  • Bir dilim ekmeğin yarısı kadar beyaz peynir
  • Şekersiz çay ya da kahve
  • Ara öğünde birkaç adet sevilen kuruyemiş tüketilmesi önerilmektedir.

Öğle;

  • Öğle menüsünde tercihe göre ızgarada pişirilmesi önerilen kırmızı et, tavuk ya da balık ızgara tüketilebilir.
  • Yemeğin yanında bir kase yoğurt ve mevsim yeşilliklerinden hazırlanan salata,
  • Ara öğünde tercihe bırakılan bol lifli bir meyve önerilmektedir.

Akşam;

  • Akşamları sebze yemekleri tercih edilmektedir. İsteğe göre, brokoli, ıspanak ya da pırasa tercih edilebilir.
  • Sebze yemeğine ek olarak 2 kaşık pilav ya da makarna tüketimine izin verilmektedir.

Kış Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Kış Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 3Öncelikle vitaminlerden zengin meyve ve sebzelere daha çok yönelme sağlayan kış diyeti, kış boyunca hastalıklara daha az yakalanmayı sağlamaktadır. Ayrıca sağlıklı ve yeterli bir beslenme sayesinde güçlenen bağışıklık sistemi ile gündelik yaşamda enerjik ve zinde olmak, kış diyetinin avantajları arasındadır. Diyetin bazı bitki çayları ile de desteklenmesinden dolayı gün içinde sakin ve huzurlu olmak, kış diyetinin olumlu yönleri arasındadır.

Kış Diyetinin Zararları Nelerdir?

Kış Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? 4Kış diyeti verilen önerilere dikkatli bir şekilde uyulduğunda herhangi zararı olmayan bir diyettir. Kış sebze ve meyvelerindeki vitaminlerden yeterince faydalanmayı sağlayacak menüler sayesinde, kışı hasta olmadan ve kilo vermiş olarak geçirmek mümkündür. Öğünlerin sebze ve et yemekleri bakımından çeşitli olarak hazırlanması ile açlık hissi çekmeden fazlalıklardan kurtulmak, kış diyetini cazip kılan yönleri arasındadır. Yaza her bakımdan hazır bir şekilde girmek için bu diyet türü, kış aylarında çok rahat bir şekilde uygulanabilir. Kışın daha hareketsiz olunduğu düşünüldüğünde, kış diyeti ile kilo verilmese bile, kilo almamış olmak bile bu diyetin avantajları arasındadır.

Kaynak: http://bilgihanem.com/kis-diyeti-nedir-nasil-yapilir/