Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Hayatımızda meyvelerin yeri ve önemi büyüktür. Birçok hastalıktan korunmamız, vücut direncimizin artması ve sağlıklı bir yaşam sürmemiz için vitaminlere ihtiyacımız vardır. Meyveler de vitamin kaynağı besinlerdir. Doğru, düzenli bir şekilde tüketilirse sağlıklı yaşam söz konusu olmaktadır.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 1

Özellikle sonbahardan kış mevsimine geçiş yaptığımız bu dönemde vitamin açısından zengin kış meyvelerine değinmek istedik. Kış meyveleri isimlerini gözden geçirip, hangilerinin ne gibi faydaları olduğundan ve hangi hastalıklara hangi meyvelerin iyi geldiğini sizlerle paylaşıyoruz.

Kış Meyveleri Nelerdir?

Öncelikle hem zengin çeşitli hem lezzetli hem de faydalı olan kış meyveleri isimlerine bakalım. Elma, portakal, mandalina, ayva, nar, greyfurt, muz, kivi, en bilinen ve ülkemizde yetişen kış meyveleri isimleridir. Şimdi bunları tek tek inceleyelim…

Elma

Elma ülkemizin hemen her bölgesinde yetişmektedir. Yeşili, sarısı, kırmızısı ile birçok çeşidi ve farklı tatları vardır.  Tatlısı, ekşisi her elma türünün faydaları oldukça fazladır. Kış aylarında bolca tüketilmesi önemlidir.

Elmanın Faydaları Nelerdir Ve İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Elmanın faydaları; hazmı kolaylaştırır, sindirim sistemini güçlendirir, bağırsakları ve böbrekleri çalıştırır. A, E, B6, C, K vitaminleri açısından zengindir. Ayrıca yüksek oranda potasyum, çeşitli mineralleri ve su içerir. Bağışıklı sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı korur. Özellikle kabuğu ile tüketilmesi önerilir. Isırılarak yenildiği için diş beyazlamasında etkisi olduğu kadar dişlerin çürümesini de önlemektedir.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 2

Beyin ve sinir sistemini güçlendiren elma Alzheimer hastalığından da korur. Yüksek oranda lif içermesi Parkinson hastalığını önlemektedir. Kansere karşı koruyucu etkisi bilinmektedir. Şeker hastalığını önleyerek kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.

Kalp damar sağlığına olumlu etkisi bulunmakta ve kolesterolü düşürmektedir. Safra kesesi taşlarının oluşumunu önler, sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Vücuttan toksin atar, karaciğeri korur. Kilo vermeye yardımcıdır. Tok tutar.

Portakal

Kış meyveleri isimlerinden portakal, C vitamini açısından zengin, turunçgiller familyasından bir meyvedir. C vitamini yanı sıra B vitamini, potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Lifli yapısı ve içeriğindeki organik asitler ile birlikte oldukça zengin besin kaynağıdır.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 3

Portakalın Faydaları Nelerdir Ve İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirerek, soğuk algınlığı, grip, nezle gibi kışın görülen hastalıkların tedavisinde oldukça etkilidir. Sinir sistemini güçlendirir, kanı temizler, toksinleri vücuttan dışarı atar. Karaciğeri korur. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterolü dengeler. Böbrek taşlarının düşürülmesinde oldukça faydalıdır. Kan şekerini dengeler. Antiinflamatuar özelliği sayesinde romatoid artrit hastalığına iyi gelir.

Sindirim sistemini çalıştırır, hazmı kolaylaştırır. Kanser oluşumunu önler. Beyin ve sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır. Kalp damar hastalıklarına karşı etkilidir. Cildin nem ihtiyacını karşılayarak yaşlanmayı geciktirir. Saç köklerini besler ve sağlıklı saçlara neden olur.

Mandalina

Portakal gibi turunçgiller familyasından oldukça lezzetli bir meyvedir. C ve E vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kış aylarında Akdeniz sahilleri başta olmak üzere Ege bölgesinde de yetişmektedir.

Mandalinanın Faydaları Nelerdir Ve İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

Kış meyveleri isimlerinden mandalina, bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığa karşı vücudu korur. Özellikle kansere iyi geldiği ve önlediği bilinmektedir. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarından korunmamamıza faydası çoktur.

Kalp sağlığını korur, damar tıkanıklığını önler, kötü kolesterolü düşürür. Yüksek tansiyona iyi gelir. Vücut direncini arttırır. Lifli olması nedeni ile sindirim sisteminin çalışmasını sağlar. Kilo vermede etkisi büyüktür. Cilt ve saç için de çok faydalıdır. Güneşten cildi korur. Saç dökülmesini önler, saç derisini canlandırır.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 4

Ayva

Kış meyveleri isimlerinden Ayva, birçok hastalığa iyi gelmekte ve vücut direncini arttırmaktadır. A ve B vitaminleri bakımından oldukça zengin olan ayva, yüksek oranda demir, potasyum ve bakır gibi mineraller de içerir. Özellikle tok tutma özelliği bulunmaktadır. Ülkemizde Bilecik başta olmak üzere pek çok yerde yetişir.

Yüksek tansiyon hastalığına potasyumun etkisi oldukça fazladır. Ayva da potasyum açısından çok zengindir ve tansiyon hastalarına olumlu etkileri çok fazladır. Böbrek taşı oluşumunu önler. Vücudun su ihtiyacını karşılar. Anjine ve öksürüğe iyi gelir.

Mide rahatsızlıklarına özellikle gastrite oldukça faydalıdır. İdrar yolu iltihaplarını iyileştirir. Cilt sağlığına olumlu etkileri vardır. Yanık, yara, çatlak ve kırışıklıklara iyi gelir. Kan yapar ve dolaşımı güçlendirir. Karın ağrısı ve kusmaya iyi gelir. Sindirim sistemini güçlendirir, hazmı kolaylaştırır.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 5

Nar

Kış meyveleri isimlerinden Nar, adeta şifa deposudur. Yapısında bol miktarda C vitamini, polyphenol, antosiyanin, demir, potasyum içerir. Ülkemizde kış ayvalarında hemen her bölgede yetişir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kolesterol ve şekeri dengeler, kanser hücrelerinin oluşumunu ve gelişimini önler, kalp sağlığının korunmasında oldukça etkilidir. Damarlarda ki zararlı maddeleri temizler, damak tıkanıklığını önleyerek kalp krizine karşı korur.

Kış aylarında çok rastlanan grip, nezle ve soğuk algınlığında etkilidir. Antioksidan özelliği ile mikropları ve virüsleri temizler. Prostat hastalığına ve prostat kanserine olumlu etkisi yüksektir. Mideye oldukça faydalıdır. Antibiyotik etkisi ile mide iltihabını önler, mideyi güçlendirir, ishali geçirir, hazmı kolaylaştırır.  Sahiptir. Yaşlanmayı geciktirir. Adeta gençlik iksiridir. Cilt yaralarına iyi gelir.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 6

Greyfurt

C vitamini açısından oldukça zengin olan greyfurt, oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. İçeriğinde bulunan flavonoidler, mineral ve vitaminler vücut direncini arttırarak hastalıklara karşı vücudu korumaktadırlar.

Greyfurt kansere karşı çok etkilidir. Özellikle kolon kanseri oluşumunu önlemektedir. Artrit tedavisinde faydalıdır. Böbrek taşı oluşumunu önler. Enfeksiyonları iyileştirir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, nezle, gribe oldukça etkilidir. Görme sorunlarını giderir ve göz sağlığını korur. Solunum sistemine olumlu etkileri bulunmaktadır. Özellikle astım hastalığında çok faydalıdır. Öksürüğü iyileştirir. Antioksidan etkisi ile karaciğeri toksinlerden temizler. Cilt ve saç saşlığına etkisi büyüktür.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 7

Muz

Kış meyveleri isimlerinden bir başkası da muzdur. Muzun içeriğinde A, E, K ve C vitaminleri yanı sıra zengin miktarda kalori, protein, sodyum, potasyum, magnezyum bulunmaktadır. Özellikle potasyum açısından zengindir.

Kan basıncını dengeleyerek yüksek tansiyondan korur, kalp ve damar sağlığına olumlu etkileri vardır. Felç riskini azaltır. Böbrek taşını düşürmeye yardımcı olur. Enerji verir, yorgunluğu giderir. Lifli yapısı ile sindirim sistemini çalıştırır, güçlendirir. Mide dostu bir meyvedir. Ülsere iyi gelir. Adeta mide duvarını kalkan gibi sararak mide asidinin zarar vermesini önler.

Böbrekler İçin Faydalıdır:  Potasyum açısından zengin olan muz böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olabilir. Kalsiyum tüketimini azaltarak ayrıca kırılgan kemik yapısının oluşmasına izin vermez. Kan şekerini düzenler, kansızlığı giderir, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 8

Cilt sağlığına olumlu etkileri yüksektir. Özellikle sedef hastalığına iyi gelir, sivilceleri geçirir. Kansere karşı mücadele eder. Kanda ki beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar. Kemikleri güçlendirir ve kırılmaları önler. Strese iyi gelir. Göz sağlığına olumlu etkileri fazladır. Çocuk gelişiminde çok faydalıdır.

Kivi

Özellikle içeriğinde ki C, E ve K vitaminleri ile potasyum ve lif açısından zengin bir meyve olan kivi hem lezzeti hem de sağlık açısından faydaları ile bol tüketilmesi gereken kış meyvelerindendir.

İçeriğinde ki potasyum sayesinde kalp sağlığını korur ve damar tıkanıklığını önler. Damarlardaki plak oluşumlarını temizler ve yağ oranını düşürür. Özellikle sodyumun zararlı etkilerini önlediği için tansiyon hastalarına çok faydalıdır. İçeriğinde ki ‘lutein’ adlı antioksidan sayesinde sarı nokta göz hastalığının tedavisinde ve oluşumunda oldukça etkilidir.

Kış Meyveleri Nelerdir, Faydaları Nelerdir? İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir? 9

Sindirim sistemini düzenli çalıştırır, hazmı kolaylaştırır, kabızlığı önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı korur. Akciğer fonksiyonlarını düzenler, astım hastalığına iyi gelir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kis-meyveleri-nelerdir-faydalari-nelerdir-iyi-geldigi-hastaliklar-nelerdir/