Kışın Cilt Bakımı

Kışın Cilt Bakımı
Cilt bakımı birçok kadının başlıca sorunu. Siyah noktaların oluşumu, akneler, sivilceler hep doğru ve düzenli cilt bakımı yapamamaktan gelir. Bunların yanında bir diğer baş belası da kış mevsimleridir. Kışın cilt bakımı yapmak, yaz aylarından daha önemlidir. Yazın iki haftada bir cilt maskesi yapmak ve gün içinde sıklıkla güneş korucuyu sürmek yeterliyken, kışın cilt bakımı daha bir özen gerektirir. Hele bir de kuru bir cilde sahipseniz gerçekten en değerli giysiniz cildiniz olur.

kışın-cilt-bakımı1

Kış aylarında eminim ki hangi cilt tipinde olursanız olun cildiniz SOS veriyordur. Bunun önüne geçmek için nemlendiriciyi cildinize boca etmenizi öneririm. Yani en azından yüzünüze ve ellerinize her aklınıza geldiğinde sürebilirsiniz. Ben, dışarıya çıkacağım zaman kış aylarında bile mutlaka güneş koruyucu sürüyorum. Çünkü kış güneşi, özellikle de karlı ve kuru soğuk olduğu hava şartlarında oldukça yakıcı oluyor. İnanın dışarıdayken bunu anlamıyorsunuz ama aradan birkaç saat geçtiğinde yüzünüz inanılmaz yanıyor. İşte bu hissiyatın önüne geçmek için size tavsiyem güneş koruyucu içerikli nemlendiricilerdir. Ayrıca kışın da yaz aylarında olduğu gibi makyaj altına güneş koruyucu ya da güneş koruyucu içerikli fondöten sürebilirsiniz.

Kışın cilt bakımı yalnızca yüzünüz ve ellerinize olmamalı elbette. Duştan çıktıktan sonra cildinize zeytinyağı ile (evet, evet doğruda zeytinyağını sürmenizi söylüyorum) masaj yaparak nemlendirme sağlayabilirsiniz. Bu en güzel kışın cilt bakımınız olacaktır. Onun yanı sıra bebek yağı veya acı badem sütünü de önerebilirim. Ben kışın her sabah hazırlanmadan önce tüm vücudumu bebe yağı ile masaj yapıyorum. Böylece gün içinde bile ne parfüme ne de deodoranta ihtiyaç duymuyorum.

Kış için cilt bakımı uygulamalarınızda size yapabileceğim en büyük uyarı ise, çevrenizden duyduğunuz her ürünü kullanmamanız. Çünkü arkadaşınıza iyi gelen, hızlı sonuç aldığı her ürün size de iyi gelmeyebilir. Bu sebeple iyi bir araştırma yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

 Peki, sağlıklı bir cilt için nelere dikkat etmeliyiz?
-Kullandığınız her bir makyaj fırçası hafta da bir kere mutlaka temizlemelisiniz. Bu fırçaları yıkayıp çok pratik bir şekilde kurutabilirsiniz. Temizlenmeyen fırçalar akne, sivilce ve siyah nokta oluşturacaktır.

– Yüzümüze her gün maske veya peeling işlemleri uygulamak oldukça zararlıdır. Ölü deriler yanında canlı hücreleri de yok edecektir. Bu sebeple cilt maskesini yalnızca haftada bir, peelingi ise gün aşırı yapmanızı önerebilirim.

– Sigara içmek, sigara içilen ortamlarda uzun süre ve sık sık kalmak cildin baş düşmanıdır. Lekeler ve sararma oluşturacaktır ciltte.

kısın-cilt-bakımı2

Kış için cilt bakımı önerileri:

  • Bol su tüketimine dikkat etmelisiniz
  • Dışarıda çok uzun süre kalmamaya özen göstermelisiniz.
  • Evde yoğurt maskesi yaparak doğal nem sağlayabilirsiniz. Yoğurt maskesi dediğim yoğurdu direkt yüzünüze sürmek. Güzel kokmak için meyveli yoğurdu a deneyebilirsiniz. :)
  • İyi bir nemlendirici kullanmak çok önemli. Ben kozmetik marka nemlendiriciler yerine acı badem sütü kullanıyorum. Tavsiye ederim.
  • Eğer cildiniz çok yağlı ise sabah ve akşam cildin yağlarını siyah nokta oluşmaması için temizlemeye özen göstermelisiniz.
  • Mevsim kış bile olsa her sabah yüzünüzü soğuksuyla yıkamaya dikkat edin. Bu kan dolaşımını hızlandırarak ışıltılı bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.
  • Havuç, balık, domates, salatalık, su ve portakalı bol bol tüketmelisiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kisin-cilt-bakimi/