Kişniş Nedir?

Ana vatanı Akdeniz bölgesi olan ve maydanoz ailesinin bir ferdi olan yararlı bitkilerden biri de kişniş olmaktadır. Kişniş nerede kullanılır denildiğinde ise kişniş otundan elde edilen meyveleri ve tohumları kurutularak yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır.

Kişniş Nedir? 5

Türk mutfağında yer alan hemen hemen her yemeğin içerisinde, salatalarda ya da mezelerde ayrı olarak kullanılan kişniş otu aynı zamanda çok faydaları da bir bitki olmaktadır. Kişniş otunun alt yaprakları tamamı ile maydanoza benzediğinden dolayı bilmeyen kişiler kişnişi maydanoz diye almakta ve tüketmektedir.

Ancak maydanozdan daha farklı bir tadı olmaktadır. Taze kişniş genel olarak keskin ve biraz tuhaf kokmaktadır. Kurutulduktan sonra ise bu koku biraz daha azalmaktadır.

Kişniş otu biraz tüylü ve çok hoş olmayan bir kokuya sahip olmaktadır. Kişnişin üst tarafında er alan yapraklara ip şeklinde olup ince ama düz bir kesime sahip olmaktadır. Yaz başında olgunlaşmaya başlamakta ve yaz sonuna doğru beyaz ya da pembe tonlar da çiçek açmaya başlamaktadır.

Açan çiçekler çok küçük olmak ile birlikte tohumları kurutularak kuru meyve olarak kullanılmaktadır. Çok güneş alan yerleri sevmesinden dolayı, kişniş tohumları sonbahar zamanında ekilerek daha fazla olgunlaşması sağlanmaktadır.

Kişniş Nedir? 1

Kişniş sadece toz ya da tohum olarak değil, kişniş yağı olarak da satılmaktadır. Elde edilen kişniş tohumları genel olarak pastacılık, bazı yemeklerde baharat olarak ve içki endüstrisinde daha çok kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde kişniş bitkisinin körpe yaprakları salatalarda ve güveçte pişen et yemeklerinin içerisine konularak farklı bir tat olmasını sağlamak için kullanılmaktadır. Kişnişin gövde ve kökü sebze yemeği olarak pişirilmektedir.

Kişniş tozu da su içerisinde karıştırılarak farklı karışımlar elde edilmekte ve bazı sağlık problemlerinin çözümünde kullanılmaktadır. Kişniş, antioksidan bakımından çok zengin olan bir bitki olduğundan dolayı bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Kişniş Nedir? 2Kişniş Nedir?

 

Ayrıca bu sayede kalp ve damar sağlığını da korumaktadır. İçerisinde yer alan az glikoz sayesinde diyabet hastalarının yiyebilecekleri besinler arasında yer aldığından dolayı kilo vermek isteyen kişilerin de rahatlık ile kullanılması önerilmektedir.

Kanda ki açlık ve tokluk şekeri dengelemektedir. Kişniş otundan yapılan çay sayesinde sindirim daha kolay olmakta ve vücutta biriken ödemin atılmasına yardımcı olmaktadır. Kişniş bitkisi mineral bakımında da oldukça faydalı olmakta ve içinde demir, magnezyum ve manganez mineralleri fazlası ile yer almaktadır.

Bu minerallerin bu kadar fazla olmasından dolayı vücut içerisinde üreyen bakterileri öldürerek vücudu korumaktadır. Besin lifi açısından da zengin olmaktadır.

Kişniş Nedir? 3

Kişniş otunun mineral bakımından zengin olması aynı zamanda cilt bakımı açısından da önemli olmaktadır. İçerisinde yer alan C vitamini sayesinde kötü kolesterol düşürülmekte ve dengelenmekte, kalp krizi ya da felç gibi ciddi sağlık sorunlarının oluşumunu engellemektedir. Deri ve göz iltihaplanmalarında, ishal, adet bozuklukları ve sancıları gibi ağrılarda da ilaç niyetine tüketilmektedir.

Kişniş Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Kişniş bitkisi; samsa böreği, elma dolması, mayonezli tavuklu ekmek, kör soslu tavuk, levrek ya da diğer balıkların marine edilmesi gibi yemekler de tercihe bağlı olarak farklı bir tat vermesi açısından tercih edilen bir baharat olmaktadır.

Kişniş Nedir? 4

Kişniş Fiyatı

Kişniş aktarlarda satıldığı gibi büyük marketlerde ve internet sitelerinde de satışı olan bir tohum olmaktadır. Kişilerin isteklerine bağlı olarak toz halinde satın alınabileceği gibi tohum olarak da satılmakta ve evde yetiştirilmektedir.

Kişniş piyasada ortalama olarak gram hesabına göre 3 Türk lirasından başlamaktadır. Bu fiyat kişniş otunun markasına göre değişkenlik göstermektedir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kisnis-nedir/