Kitap Ayracı Modelleri

Birbirinden renkli ve özel ayraç modelleri ile kitap okumak daha zevkli… Hazır olarak satılan ayraç modellerinin yanında el emeği ile hazırlanan kitap ayracı modelleri de mevcuttur. Değişik malzemeler kullanılarak hazırlanan kitap ayracı modelleri ve bu modellerden örnekleri sizler için araştırdık. İşte son dönemlerin en sevimli ve en renkli kitap ayracı modelleri…

Kitap Ayracı Modelleri 1

Kitap ayraçları, okunan bir kitabın sayfalarının karışmaması için kullanılan ürünlerdir. Hazır olarak satışı yapılabilen bu ürünler, evde de hazırlanabilir. Evde el emeği ile hazırlanan ayraç modellerine en güzel örnekler keçeden kitap ayracı modelleri türleridir.

Canlı renkleri, değişik desenleri ve figürleri dikkat çeken keçe kitap ayracı modelleri hem çocuklar hem yetişkinler için farklı modellerde tasarlanabiliyor. El işi ve hobi alanında çok sayıda farklı çalışmada kullanılan keçeler, kitap ayracı olarak da katlanıp dikilerek, yapıştırılarak ya da sadece kesilip şekil verilerek kullanılabiliyor.

Uzun süre dayanıklı bir kitap ayracı isteyenler için keçeden ayraçlar idealdir.

Kitap ayracı çalışmaları, okul öncesi eğitimlerde de çocukların el becerilerinin gelişmesi için yapılan çalışmalardır. Çocukların hayal gücünün gelişmesine de katkı sağlayan bu aktivitelerde kağıt, karton ve el işi kağıtları sıkça kullanılır.

Kitap Ayracı Modelleri 2

Katlama, kesme ve yapıştırma işlemleri ile ayraç modelleri ortaya çıkarılabilir. Küçük çocukların kendi el emekleri ile hazırladıkları bu özel ayraçlar, aynı zamanda onların kitap okumayı sevmesine de katkı sağlayacaktır. Çocuğunuza okuduğu her bir kitap için içindeki hikayeler ile ilgili bir ayraç yapmasını önerip onun daha fazla kitap okumasını sağlayabilirsiniz.

Kitap Ayracı Modelleri 3

Hem çocuklar, hem yetişkinler için çok sayıda farklı ayraç modeli mevcuttur. Bu ayraç modelleri arasında en fazla kullanılanları sayfa arasına konulan uzun, ince ayraç modelleridir. Dondurma çubuğu, karton, hobi çubuğu ya da keçeden uzun ince parçalar hazırlayıp bu tür ayraç modellerinden hazırlayabilirsiniz.

Kitap arasına konulan uzun modellerin dışında sayfa kenarına konumlandırılan üçgen şekilli kitap ayraçları da sıkça kullanılıyor. Daha çok karton, kağıt ve keçe ana maddeleri ile sayfa kenarı ayraçları hazırlanıp kullanılmaktadır.

Kitap Ayracı Modelleri 4

Son dönemlerde hazır satılan kitap ayracı modellerinde de evde hazırlanan modellerde de düğmeli, lastikli ayraçlar dikkat çekiyor. Bu ayraç modelleri, hem kitapta kalınan yerin işaretlenmesini sağlıyor, hem de gerektiğinde kağıt ya da belgelerin kitap üzerine sıkıştırılmasında kullanılabiliyor.

Genel olarak hayvan figürlerine yer verilen düğmeli-lastikli kitap ayracı modelleri, keçeden ayraç modellerine en güzel örnekler arasındadır.

Kitap Ayracı Modelleri 5

Kitap ayracı modelleri hakkında verdiğimiz kısa bilgilerin ardından sizleri en beğenilen ve son dönemlerde en sık karşımıza çıkan kitap ayracı modelleri ile baş başa bırakmak istiyoruz. İster kendinize, isterseniz de sevdiklerinize bu kitap ayracı örneklerinden birini seçip hazırlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kitap-ayraci-modelleri/