Kızamık Belirtileri

Kızamık belirtileri, çiçek hastalığının bir türü olarak bilinen kızamık hastalığı döküntülü ve bulaşıcı bir hastalıktır. 7. asırda Avrupa’ya Afrika’dan ve doğudan geldiği düşünülmektedir. Dönem dönem salgınlara da yol açan kızamık hastalığı bazı belirtilerle kendini belli eder. Ölümcül olmasa da yine de tedirgin eden ve özellikle anneleri korkutan kızamık belirtileri nelerdir, çocuğumuzun ya da bebeğimizin kızamık olduğunuzu nasıl anlarız hemen göz atalım.

Bebeklerde Kızamık Belirtileri

Kızamık hastalığında bariz olan ve birbirinden net şekilde ayrılan dört ayrı dönem vardır. Kuluçka dönemi, prodrom yani döküntü öncesi dönem, döküntülü dönem ve iyileşme dönemi.

Hastalık kuluçka dönemindeyken bulaşma başlar. Kızamık virüsü 8 ila 12 gün vücutta ürer ve bu sırada belirti vermez. 10. günde ise döküntü öncesi dönem başlar. Bu dönemde ateş yükselir ve ağız içinde özellikle yanak içlerinde, azıdişleri civarında küçük küçük beyaz lekeler oluşur.

Kızamık Belirtileri

Döküntü dönemi 2-3 günden fazla sürmez. Çocuk uykulu, yorgun, iştahsız, isteksiz olur. Hırıltılı ve kuru bir öksürüğü vardır. Gözleri sulanır ve kızarır, ışıktan rahatsız olur. Henüz tanı konmamış olsa da oldukça bulaşıcıdır ve enfeksiyonun çocuktan aile bireylerine geçme olasılığı da vardır.

Kızamık Belirtileri 1

Ateş azalmaya başladığında döküntülü dönem başlar. Döküntüler önce düz, bariz, renkleri pembe küçük lekeler halindedir. Döküntüler daha sonra büyür, sayıca artar ve renkleri de gitgide koyulaşır. Döküntüler çıkmaya başladığında ateş yeniden yükselir ve durum kötüleşmeye başlar. Çocuk sürekli yatmak ister, gözleri sulanır, yorgunluk hisseder. Çocuğun yaşı küçükse ishal de görülebilir.

Döküntüler ortaya çıktıktan 3-4 gün sonra ateş düşer, öksürük, kırgınlık ve soğuk algınlığı yok olur. Çocuk biraz rahatlar. Döküntüler de yavaş yavaş geçmeye başlar.

Kızamık Belirtileri 3

Kızarıklıklar pullanarak döküldükten sonra çocuk tümüyle iyileşmiş sayılır. Döküntüler iz bırakmaksızın hızla iyileşir. Yüz ve boyun çevresindeki deriler pul pul dökülür. Bu evre hastalığın son evresidir ve fark edilmesi zordur. Hele de hastalık hafif şiddette seyrediyorsa fark edilmesi daha da zordur.

  • Hamilelik sırasında anneden geçen antikorlar bebeği 6. Aya kadar korur.
  • Kızamık geçtikten sonra kalıcı bir bağışıklık bırakır.
  • Kızamık belirtileri resimli örneklerle de izlenebilir ve bir fikir edinilebilir.
  • Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kizamik-belirtileri/