Kızamık Nedir, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, Bulaşma Yolları ve Ortaya Çıkışı Nelerdir?

Kızamık hastalığı bahar aylarının ilk zamanlarında ve kış aylarında ortaya çıkan insanların hastalanmalarına neden olan virüsün neden olduğu bulaşıcı hastalıklardan birisidir. Kızamık hastalığı çocuklarda ve hamile olan bayanlarda oldukça fazla risk taşımaktadır. Kızamık aşısının yapılmadığı zamanlarda ölüme kadar giden bir vaka olmaktadır.

Kızamık Nedir, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, Bulaşma Yolları ve Ortaya Çıkışı Nelerdir? 1

Kızamık Nedir?

Kızamık virüs ile ortaya çıkan döküntülü olan ve bulaşıcı enfeksiyon hastalığının adıdır. Nefes yolu ile kişilerden kişiye geçmektedir. Kızamık hastalığına neden olan virüsün bir kuluçka dönemi bulunmaktadır. Bu kuluçka dönemi 10 gün veya 15 gün olmaktadır.

Kızamık şikayetleri başlamadan önce döküntü başlamakta ve sonra 4 gün bulaşıcı bir dönem olmaktadır. Kızamık hastalığına bir kez yakalandıktan sonra ömür boyu bağışıklık etkisi yapmaktadır.

Kızamık Belirtileri

Kızamık hastalığının Kızamık belirtisi genel olarak;

 • hafif ya da yüksek ateş
 • burunda akıntılar
 • gözlerde meydana gelen kızarıklar
 • kuru öksürük kızamığın belirtilerinden bir kısmı olmaktadır.
 • Bu belirtiler 1 veya 3 gün içerisinde kendini gösterir. Daha sonra 4 veya 8 gün arasında yükselmiş olan ateş 40 derece olmaktadır. Bazı döküntüler oluşmaktadır. Kulakların arkasında olmak üzere yüz kısma daha sonra ise bütün vücudu kaplayarak bütün vücuda yayılmış olur.

  Kızamık Nedir, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, Bulaşma Yolları ve Ortaya Çıkışı Nelerdir? 2

  İyileşme dönemine girerken aynı sırayı takip ederek geçici renk değişikliği bırakmaktadır. Gözler ışığa çok hassas bir duruma gelir. Bu durumda ışığa bakma zorlaşır. Kişilerin gözlerinde iltihaplanma olur. Kişilere Kızamık virüsü bulaştıktan sonra yani 10 veya 15 gün içerisinde kuluçka dönemi başlar. Kızamık hastalığı kuluçka dönemini bitirdikten sonra hafif ateş, kuru öksürük burunda meydana gelen kızarma, gözlerde tahriş ve boğazda şiddetli ağrılar oluşmaktadır.

  Bu süre genel olarak 3 gün sürmektedir. Bu belirtiler soğuk algınlığı ve grip belirtileri olarak da bu özelliği taşımaktadır. Bundan dolayı Kızamık ile grip arasındaki fark pek belli olmaz bu durumda bir doktor kontrolü yapılması gerekir. Daha sonra Kızamık hastalığı küçük kırmızı noktalar ile vücutta belirmeye başlar. Bu noktalar hafif bir şekilde kabarır.

  Oluşmuş olan bu kabarıklar neticesinde ciltte bozulmalar vücut derisi benekli ve kırmızımsı bir renk vücutta bırakır. Bu belirtiler ilk olarak kişilerde yüz kısımlarında ortaya çıkar ve daha sonra bütün vücuda yayılır. Bu durumda vücut sıcaklığı 40 dereceye kadar ulaşır. Bundan sonra ciltte solgun olarak renklenme başlar.

  Kızamık hastalığının belirtileri net bir şekilde ortaya çıktıktan sonra kızamık virüsü yayılma dönemine girer. Bu yayılma 8 gün devam eder.

  Kızamık Nedir, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, Bulaşma Yolları ve Ortaya Çıkışı Nelerdir? 4

  Bu 8 gün içinde olan ilk 4 gün kızarıkların başlama süresi, diğer 4 gün ise kızarıkların bitmesinden sonra devam eder. Dudaklarda kurumalar dilde meydana gelen Pas tadında bir tadın ortaya çıkması daha sonra Kızamığın lekeleri bütün yüze daha sonra Göğüs bölgesi ve kollara dağılmaktadır.

  Kızamık Nasıl Olur?

  Kızamık hastalığı genel olarak küçük çocuklarda üç veya 10 yaşları arasında ortaya çıkan bulaşıcı bir hastalık çeşididir. Kızamığa neden olan ise virüs olmaktadır. Kızamık hastalığı hasta olan kişinin tükürükleri nedeniyle diğer kişilere de geçebilmektedir.

  Kızamık hastalığına yakalanmış olan kişi iyi olduktan sonra yaklaşık 15 gün boyunca diğer kişilerin yanına alınmamalıdır. Kızamık hastalığı kızamık virüsü bulaştıktan 10 gün sonra meydana çıkar. Bebeklerde kızamık hastalığı genel olarak ortaya çıkar.

  Kızamık Tedavisi

  Kızamığın tedavisi genel olarak tedavide kullanılmakta olan belirli bir yöntem yoktur. Fakat kızamık hastalığına yakalanmış kişiler için birtakım koruyucu önlemler yapılmaktadır. Yapılmış olan bu önlemler şunlardır. Kızamık virüsüne yakalanmış kişi ilk olarak kızamık aşısı olmalıdır. Kızamık virüsü vücuda bulaştıktan 72 saat sonra kızamık aşısı olunması gerekir.

  Kızamık Nedir, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, Bulaşma Yolları ve Ortaya Çıkışı Nelerdir? 3

  Kızamık aşısı kızamık hastalığından korunmak amacıyla yapılmakta ve kızamık virüsünün gelişimini durdurmak amacıyla yapılmaktadır. Hastalığa bağışıklığı olan kişiler için yapılmış olan aşılar olmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler kızamığın virüsüne yakalanmış olan bebekler, hamile bayanlar ve diğer kişilerin protein aşısı olması gerekir.

  Kızamık hastalığı bulaşmış olan kişiler hastalığın bulaşmasından sonra 6 gün içerisinde yapılan aşı hastalığın belirtilerini ciddi oranda azaltmaktadır. Küçük çocuklarda meydana gelen Kızamık hastalığı antibiyotik verilmesi gereken durumlarda doktor kontrolünde yapılması gerekir.

  İnsan sağlığı açısından aşıların büyük bir önemi vardır. Yapılmış olan aşılar kişileri birçok hastalıklardan korumaktadır. İnsanlara yapılan bu aşılardan birisi de Kızamık aşısı olmaktadır. Kızamık aşısı diğer aşılarda yani Kabakulak su çiçeği hafif olan belirsiz bulaşıcı olmayan bir enfeksiyon oluşturmakta vücudun bağışıklık virüsü tanır. Kızamık aşısı canlı olan zayıflatılmış bir aşı olmaktadır.

  Kızamığın ilk çıkış aşamasında canlılara yönelik olarak çıkarıldığı bilinmektedir. Daha sonra bağışıklığın tam sağlanmaması sebebiyle kullanımı yasaklanmıştır. Tek doz olarak kullanılan Kızamık aşısı yüzde 98 antikorlar meydana getirir. Bu oranı artırmak amacıyla iki doz Kızamık aşısı yapılması gerekir. Kızamık aşıları genel olarak tek Kızamık aşısı ve üçlü Kızamık aşısı olarak kullanılmaktadır. Kızamık hastalığına yakalanan kişinin ilk 3 gün içerisinde Kızamık aşısının yaptırması sonucu Kızamık hastalığı oluşumu engellenir.

  Kızamık Nedir, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, Bulaşma Yolları ve Ortaya Çıkışı Nelerdir? 5

  Kızamık aşıları Hamile kadınlarda kullanılmamalı. Çok yaygın Kızamık hastalığı tehlikeli boyutlarda olmaktadır. Kızamık hastalığı zatürre, bronşit, kulak enfeksiyonu gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Okul çağına gelmiş olan çocuklar Kızamık hastalığına çok yakalanırlar. Çocuklar kalabalık ortama girmeden Kızamık aşılarının yaptırmaları gerekir. Kızamık aşısı bayanlarda hamile kalmadan önce yapılmalıdır. Yetişkinlerde ise hastalığa yakalanmadan önce yapılması gerekir. Kızamık aşısının önemli bir yan etkisi yoktur.

  Kızamık hastalığına yakalanmış olan kişilere yapılmış olan Kızamık aşısı bazı yan etkiler yapmaktadır. Bunun yan etkiler şunlardır. Aşı yapıldıktan 4 gün veya 10 gün sonra 5 gün süren döküntüler meydana gelir. Kızamık aşısı yapıldıktan sonra 15 gün süren 40 dereceye kadar çıkmış olan yüksek ateş meydana gelir.

  Febril konvülziyon riski taşıyanlar 5. gün parasetamol bu riski azaltır. Kızamık aşısı olan kişilerin bazılarında alerjik reaksiyonları ortaya çıkar.  Kızamık aşısının aşırı derecede olan bir yan etkisi bulunmamaktadır. Kızamık aşısının yan etkisi olursa hafif olmakta ve önemli bir yan etki değildir.

  Kızamık Nedir, Belirtileri, Tedavi Yöntemleri, Bulaşma Yolları ve Ortaya Çıkışı Nelerdir? 6

  Kızamık hastalığına neden olan mikroplar insanların burun boşluğuna ve ağız içerisine yerleşmek de buralara yerleşmiş olan mikroplar bir hafta gibi sürede hastalık bulaşmaktadır. Bu süreye döküntü başladıktan sonraki dönem ve döküntünün başlamadan önceki dönem olarak bilinmektedir. Kızamık mikrobunun bulaşma yolu solunum yoluyla yapılmış olan öksürük, hapşırma ve tükürük yoluyla meydana gelen tükürükteki damlacıkların etrafa yayılması ile olur.

  Kızamık virüsü havada 1 veya 2 saat kadar canlı kalabilmektedir. Kızamık hastalığı çocukluk döneminin hastalığı olarak tespit yapılsa da çocukluk döneminde Kızamık hastalığına yakalanmayan kişiler yetişkin olsalar bile bu hastalığa yakalanma riskleri yüksek olur. Bu hastalığa yakalanan kişiler kızamık mikrobuna bağışıklık kazandığı için hastalığın tekrarı yoktur. Kızamık hastalığına yakalanan kişinin ortamı temiz tutulmalıdır. Temiz olmasına son derece dikkat edilmesi gerekmektedir.

  Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kizamik-nedir-belirtileri-tedavi-yontemleri-bulasma-yollari-ve-ortaya-cikisi-nelerdir/