Kızarmış Ekmek Kaç Kalori

Kızarmış ekmek denilince akla hemen tereyağı düşer, krem peynir ve zeytin ezmesi de elbette. Kaymak üzeri reçeli de unutmamak gerek. Kızarmış ekmek, dilediğinizde menemenle de şahane olur, ufaladığınızda çorbayla da… Sıcacık, çıtır çıtır, gevrek dokusu, ağızda bıraktığı kıtır kıtır his ve eğer odun sobası üzerinde kızarttıysanız, üzerine sinen hafif is kokusu kızarmış ekmeği daha da lezzetli kılar.

Kızarmış Ekmek Kaç Kalori 1

Kızarmış ekmek, normal ekmeğe göre daha az su içerir; ama bu, kalorisinin daha az olduğu anlamına gelmez. Genelde kızarmış ekmeğin daha az kalori verdiğine ilişkin bir inanış olsa da bu bir yanılgıdan ibarettir. Sadece suyu daha azdır.

Kızarmış ekmek pek çok yiyeceğin yanına yakışır. Onu balık sofrasında tarator sosla da yiyebilirsiniz, envai çeşit zeytinyağlı meze ile de. Humuslar, haydariler, cevizli salçalı soslar, salatalar kızarmış ekmekle daha da lezzetlenip kıymete biner. Kızarmış ekmeği istediğiniz biçimde kızartabilirsiniz. İster tost makinesinde, ister yapışmaz yüzeyli bir tavada, ister soba üzerinde, isterseniz bu iş için özel olarak dizayn edilmiş ekmek kızartma makinesinde.

Kızarmış ekmeği, normal somun ekmeği kendiniz dilimleyerek de hazırlayabilirsiniz, hazır dilimlenmiş tost ekmeklerinden de faydalanabilirsiniz. Beyaz ekmekle de kepekli ekmekle de lezzetli olabilen kızarmış ekmek daha çok bayat ekmekle yapılmalıdır ki sonuç daha iyi olsun.

Kızarmış ekmeği sadece kahvaltı sofralarına ait olarak görmek haksızlık olur. Kızarmış ekmek diğer öğünler için de oldukça uygundur. Normal ekmeğin su oranı daha fazla olduğundan yedikten sonra midede şişkinlik ve doluluk hissi oluşturur. Ama kızarmış ekmekte su oranı düşük olduğundan daha hafif bir etki bırakır.

Kızarmış ekmeği nasıl hazırlamalıyım, özel bir uygulama gerektirir mi derseniz, aslında dünyadaki en kolay görünen işte bile önemli sırlar ve mühim püf noktaları gizlidir. Kızarmış ekmekte de öyle.

Kızarmış Ekmek Kaç Kalori 2

Ekmek kızartma makineniz yoksa hazır dilimlenmiş ekmekleri yahut kendi dilimlediğiniz ekmekleri tost makinesine dizin ve kızarmalarını bekleyin. Kızarma derecesine siz karar verir. Bu sizin kendi damak zevkinizle alakalıdır. İyi kızarmış istiyorsanız ekmekleri daha uzun süre makinede tutabilirsiniz.

Kızarmış ekmeği hemen tüketmek gerekir. Yeni kızarmışken sıcak ve gevrek olan kızarmış ekmek, soğudukça katılaşıp sertleşir ve yenemeyecek hale gelir. O sebeple sofra hazır olduktan sonra en son iş olarak ekmekleri kızartmak ve sıcak sıcak servis etmek gerekir.

Kızarmış ekmeğin kalorisine bir bakalım o zaman.  Yemesi keyifli, lezzeti yoğun, çıtır çıtır kızarmış ekmekleri yerken dikkatli ve temkinli olmak gerekir. Zira 1-2 dilimi kolay kolay kesmez, insanın yedikçe yiyesi gelir.  1 dilim orta kalınlıkta kesilmiş ve yaklaşık 10 gram ağırlığındaki ekmek ortalama 40 kaloridir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kizarmis-ekmek-kac-kalori/