Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Geçmişten günümüze kadar kızıl hastalığını hep duymuşuzdur ve çoğumuzun başına da gelmiştir. Okul çağında çocukları olanlar ve kızıl hastalığı hakkında bilgi edinmek isteyen okurlarımız için bu makaleyi uzman görüşlerine dayanarak hazırladık. Kızıl hastalığı nasıl bulaşır, nasıl tedavi edilir ve belirtileri nelerdir sorularının tümünü makalemizde bulabilirsiniz.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir?

Kızıl Hastalığı Nedir?

Kızıl hastalığı, genellikle okul çağında ki çocuklarda havanın soğuk olduğu sonbahar ve kış aylarında rastlanan streptocossus isimli bir bakterinin yol açtığı hastalıktır. Kuluçka dönemi olan bulaşıcı bir hastalıktır. Okul çağı dışındaki bebeklerde kızıl hastalığına rastlanmaktadır. Bu bakteri bazılarında sadece anjine neden olurken bazı bünyelerde kızıl hastalığına neden olur.

Kızıl Hastalığı Belirtileri

Kızıl hastalığının ilk belirtilerinden biri dil yüzeyinde beyaz renkli iltihaplardır. Diş etinin yanlarında ve ucunda çileğe benzer bir görünüm ve kırmızılık gözlenmektedir. Akabinde ateş yükselir ve hastalığın ikinci günü ateş zirve yapar. İlk günden önlem alınması önemlidir. Aksi halde ateş çok daha uzun sürmekte ve bir haftayı bulmaktadır. Bu yüzden kızıl hastalığında erken teşhis ve tedavi önemlidir.

Diğer belirtiler ciltte soyulmalar ve pullanmalardır.  Bunlar ilk olarak yüzde daha sonra kol ve bacaklarda olmaktadır. Hastalık ilerledikçe soyulmalar daha da derinleşmektedir.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 1

Hastalığın ilk belirtileri arasında bademcikler de şişme ve kızarıklık meydana gelmektedir. Hastalık ortaya çıktığı ilk 48 saat içinde koltuk altlarında başlayan ve kasıklar ve ense ile tüm vücuda yayılan kızarıklıklar ve döküntüler gözlemlenmektedir.

Hastalık henüz ağız içi iltihapları fark edildiğinde tedaviye başlanması ile daha kolay seyretmekte ve daha hızlı iyileşme sağlanmaktadır. Bu yüzden belirtilerin çok iyi gözlenmesi gerekir.

Kızıl Hastalığı Nasıl Geçer?

Kızıl hastalığı nasıl bulaşır? Kızılın etkeni, oldukça yaygın olan beta hemolotik streptokok adlı bir mikroorganizmadır. Bu mikroorganizma, öksürük ve aksırıkla ağızdan fırlayan tükürük damlacıkları üzerine yüklenerek diğer kişilere bulaşır. Kızıl hastasının kullandığı yatak takımları, temas ettiği eşyalar ve yiyecekler bakterinin taşınmasını sağlar.

Bebeklerde kızıl hastalığı nadir görülür. Yeni doğanlar kızıl hassas değillerdir. Ancak erkekler kadınlara oranla daha sık kızıl hastalığına yakalanırlar. Anjine yakalanan kişilerde streptokokun alerjiye neden olması kızıl hastalığına ve döküntülere neden olmaktadır.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 2

Kızıl hastalığının kuluçka dönemi 2-4 gün arasındadır. Birden başlar ve ateş 40°C’ye yükselir. Titreme, baş ağrısı, kas ağrıları, bulantı, kusma ve boğaz ağrısı ile seyreder. Kızıl bulaştığı kişilerde yüksek bağışıklık yaratır. Ancak ikinci kez geçirme ihtimali de vardır. Streptokoklar, tabiatta yaygın olduğundan, bunların vücuda girmesi her zaman mümkündür.

Başkasından bulaşmasından korunmak kadar, iltihaplı bademcikleri, çürük dişleri çıkarmak, sinüzit veya diğer streptokok odaklarını tedavi etmek tedbir almak açısından önemlidir. Kızıl, geniş salgınlar yapmadığından aşısı kullanılmamaktadır.

Kızıl hastalığı nasıl bulaşır? Belirtilerin başlamasından 24 saat önceden hastalığın 2-3 hafta sürmesine kadar bulaşıcılık devam etmektedir. Bu yüzden korunmak şarttır. Hastanın eşyaları ve yattığı ortam ayrılmalı ve direk temastan kaçınılmalıdır. Temiz hava bol oksijenli ortam sağlanmalıdır. Hastanın temizliğine önem verilmelidir.

Kızıl Hastalığına Ne İyi Gelir?

Geçmişten günümüze kadar kendini gösteren kızıl hastalığına iyi gelen birçok bitki bulunmaktadır. Bunlardan bahsedecek olursak;

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 3

Mürver çiçeği çayı: Döküntünün azalmasını sağlar ve rahatlatır. Bir bardak kaynar suya bir tutam mürver yaprağı eklenir ve 20 dakika kaynatılır. Bal ilave edilerek günde 3 bardak içilir.

Neem yaprakları: Doğal anti viral etkisi vardır. Cilt döküntülerini azaltır. Enfeksiyonu temizler. Neem yaprakları ezilir ve içme suyu ile karıştırılarak macun haline getirilir. Bu macun döküntülerin üzerine sürülür. Biraz bekletilip su ile yıkanır. Ayrıca su yerine zeytin yağı ile de karıştırılabilir.

Aloe vera jeli: Cilt döküntülerini azaltır ve rahatlatır. Antiseptik ve anti inflamatuar özellikleri ile iyileşmeyi çabuklaştırır.

Okaliptüs yağı: Ateş, titreme belirtilerini azaltır, cildi besler, döküntülere iyi gelir. Kaynar suya birlkaç damla okaliptüs yağı damlatılır ve buharı cilde uygulanır.

– Kızıl hastalığında okaliptüs yağı da önerilir. Cildi yumuşatır ve besler. Aynı zamanda ateş, titreme ve soğuk algınlığı benzeri belirtileri de azaltır.

Elma sirkesi: Anti inflamatuar özelliği vardır. Cildi besler. Cilde uygulanabileceği gibi düzenli su içine eklenerek içilir.

Tuzlu su gargarası: Solunum yolundaki enfeksiyonu azaltır ve rahatsızlıkları giderir.

Zerdeçal: Doğal ve güçlü antioksidan, anti bakteriyel ve anti inflamatuar özellikleri içerir. Ilık süt içine eklenerek içilir.

Zencefil: Kuvvetli anti bakteriyel, anti viral ve anti inflamatuar özellikleri ile kullanılabilir. Enfeksiyonun kontrol altına alınmasını sağlar ve var olan boğaz inflamasyonunu azaltır. Boğaz ağrısını da hafifletir. Bir bardak kaynar suya 1 tatlı kaşığı rendelenmiş zencefil eklenir. Bir süre demlenmesi beklenir. Süzülür ve günde 4 kez tüketilir.

Ayrıca bol su tüketmek gerekir. Günde en az 2 litre su tüketimi hastalığın seyrini azaltır ve rahatlatır.

Kızıl hastalığı ilk belirtiler başladığı andan itibaren tedavi edilirse iyileşme süresi de nispeten daha kısa olacaktır. Maksimum 2 hafta hatta üçüncü haftaya da sarktığı görülmektedir. İyi beslenme ve doğru tedavi ile bu süre daha kısa olmakta ve iyileşme çabuklaştırılmaktadır.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 4

Doktorun önereceği ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bağışıklığı güçlendirmek için C vitamini açısından zengin besinler tüketilmesi gerekir.

A, E, K vitaminleri ile demir, kalsiyum ve çinko açısından zengin besinler iyileşme de oldukça etkilidir. Sür ve et ürünleri verilmelidir. Yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır. Hastalığın ilk günüde penisilin iğnelerine başlanır ve hastalık geçene kadar devam edilir. Şiddetli geçiriliyorsa derhal antitoksik serum tedavisine geçilmelidir.

Kızıl tedavisinde yatak istirahati şarttır. Bol sulu gıdalar almak ve dinlenmek yan tedavi olarak etkilidir. Anjinin tamamen ortadan kalkması sağlanması açısından antibiyotik tedavisi devam etmelidir.

Hastaya bitki çayları verilmeli ve kalabalık ortamlardan uzak tutulması sağlanmalıdır. Yeme, içme malzemeleri ve kullandığı eşyalar ayrılmalıdır. Aile içindeki kişilere geçmesi bu şekilde önlenmelidir.

Yukarıda kızıl hastalığı nasıl bulaşır anlatmıştık. Bunun için dikkatli olmak ve temizlik kurallarına uymak hasta yakınlarının sağlığı açısından önemlidir.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? 7

Yetişkinlerde ve bebeklerde kızıl hastalığı her ne kadar nadir görünse de olma ihtimali vardır. Bu yüzden her yaşta streptokok mikroorganizmalarından korunmak gerekir. Kızıla neden olmasa bile şiddetli anjin yapabilmektedirler.

Tüm bulaşıcı hastalıklarda olduğu gibi kızıl hastalığında da tedavi ve hasta bakımı önemlidir. Beslenmesi ve ilaçlarının doğru uygulanması tedavinin hızlı yanıt vermesini sağlamaktadır. Hasta sakin ve bol oksijenli ortamda dinlenmeli ve yanına fazla kişinin girmesi önlenmelidir.

Bebeklerde kızıl hastalığı daha az görülse de bebek ve küçük çocukların hasta yanına alınmaması gerekir. Eğer evde daha küçük çocuklar varsa hasta ortamından uzaklaştırılmalıdırlar.

Bu makale de kızıl hastalığı ile ilgili tüm bilgileri vermeye çalıştık. Kızıl hastalığı nasıl bulaşır ve nasıl tedavi edilir konularında uzman görüşlerini paylaştık. Sizde çocuklarınızı bu hastalıktan korumak için bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirici gıdalar vererek onları koruyabilirsiniz. Temizlik alışkanlığına dikkat etmeleri konusunda uyararak sağlıklı yaşam sağlayabilirsiniz.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/kizil-hastaligi-belirtileri-nelerdir-nasil-gecer-ne-iyi-gelir/