Klomen Kullanım Şekli

Klomen kullanımı, bebek sahibi olmak isteyen ama normal yollarla gebe kalamayan kadınlarda bazı tıbbi tedaviler uygulanır. Bunlardan birisi de yumurta çatlatma tedavisidir. Yumurtanın irileşmesi ve büyümesini sağlayan tedavilerle yumurta çatlatma tedavisi aynı değildir.

Klomen Kullanım Şekli 1

Çatlatma iğnesi zaten büyümüş olan folikül yani yumurtanın çatlayarak yumurtlamanın gerçekleşmesini sağlar. Eğer ilaç ve iğnelerle gebelik sağlanamıyorsa yumurta büyümesi sağlanmalıdır. Yumurtalar çatladığında yumurtlama dönemi başlar.

Bugün piyasada pek çok yumurta çatlatma ilacı vardır ama en çok tercih ve tavsiye edileni Klomen’dir. Klomen kullanarak yumurtaların çatlaması sağlanır. Cinsel ilişki de yumurta çatlamasından hemen sonra yapılmalıdır. Zira bu dönemde gebeliğin oluşma ihtimali oldukça yüksektir.

Peki klomen hapı nasıl kullanım şeklinden söz etmemiz gerekir.

Klomen ilk kez kullanılacaksa günde 50 mg’lik tabletler şeklinde ve 5 gün boyunca düzenli olarak alınmalıdır. Ama bu sürede adet süreci başlarsa Klomen tedavisine ara verilir ve adet bitiminden 5-6 gün sonra Klomen tedavisine yeniden başlanır. Adet düzensizliği olan kadınlarda ilaç tedavisi sırasında adet kanaması görülme olasılığı yüksektir.

Klomen Kullanım Şekli 2

Tedavinin 5. gününden sonra yumurtlama yani yumurta çatlaması meydana gelirse ilacın dozunu artırmaya gerek kalmaz. Ama yumurta çatlaması olmazsa dozu artırarak tedaviye devam edilir. İlaç en fazla 250 mg dozda alınabilir. Klomen hapı zamana kadar kullanılır derseniz de cevabımız; “ovulasyon gerçekleşene kadar” olacaktır.

Klomen kullanırken ilişki de çok merak edilen bir detaydır. Klomen kullanılırken yahut yumurtlama gerçekleşene kadar cinsel ilişkiye ara vermeye gerek yoktur. Aşılama yapılmayacaksa yumurtlama zamanına denk gelen günlerde gün aşırı ilişkiye girilebilir.

Klomen Kullanım Şekli 3

Klomen Fiyatına gelecek olursak, Klomen 50 mg. 10 tablet fiyatı 2017 yılı itibariyle 11.58 TL’dir.

Kaynak: http://www.pufnoktalari.net/klomen-kullanim-sekli/